specjalista ds. HR
fot. pixabay.com

Czy kiedykolwiek słyszałeś o specjaliście ds. HR? Rozwińmy ten dziwnie brzmiący skrót „HR” i wyjaśnijmy, o co w nim tak właściwie chodzi. Dowiedz się, kim jest HR-owiec, czym się zajmuje specjalista ds. HR i na jakie zarobki może liczyć. Zapraszamy do lektury.

Specjalista ds. HR – kim jest?

Specjalista ds. HR to inaczej HR-owiec. Jego nazwa pochodzi od działu, w którym pracuje. Taka osoba działa w HR, czyli w dziale Human Resources. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiego działu jest dbanie o karierę pracowników oraz zarządzanie zasobami ludzkimi.

To oznacza, że taki specjalista jest potrzebny w praktycznie każdej firmie. Osoby, które mają specjalizację w tym zawodzie, raczej nie powinny narzekać na brak pracy. Niektórzy specjaliści ds. HR działają w ramach własnej działalności i realizują zadania na rzecz przedsiębiorstw.

Tak naprawdę sposób wykonywania pracy zależy od konkretnej osoby. Warto jednak próbować różnych rzeczy w życiu.

Jak zostać specjalistą ds. HR?

Zastanawiasz się, jak wygląda ścieżka edukacji takiego specjalisty? Podpowiadamy. Pracownik działu HR to osoba, która powinna odznaczać się różnorodnymi kompetencjami miękkimi, np. umiejętnością komunikowania się z innymi osobami, empatią czy talentem organizatorskim. Ważne również, by miała pewien zasób wiedzy, który pozwoli jej na udany kontakt z innymi osobami. Powinna to być osoba wiarygodna, której pracownicy mogą zaufać. To równie istotna umiejętność.

specjalista ds. HR
fot. pixabay.com

Warto, by specjalista ds. HR miał ukończone studia psychologiczne, studia z zarządzania czy był już mocno ukierunkowany na taką pracę poprzez studia z zarządzania zasobami ludzkimi.

Polecamy: Jak być dobrym liderem?

Specjalista ds. HR – zakres obowiązków w zakresie HR miękkiego

Wśród najważniejszych obowiązków, które spoczywają na specjaliście ds. HR, można wymienić te związane z HR miękkim. W tym obszarze znajdują się chociażby. Osoba, która pracuje jako specjalista ds. HR zajmuje się rekrutacją. Wśród obowiązków w tym zakresie warto wymienić np. publikację ofert pracy, komunikację w kanałach, które mogą wspomóc procesy rekrutacyjne, np. na LinkedIn, przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych czy wdrażanie nowej osoby do pracy.

Pracownicy działu HR pomagają także w dokonywaniu ocen okresowych i dawaniu feedbacku. Ich celem jest także mierzenie poziomu zadowolenia pracowników oraz proponowanie działań, które mogą sprawić, że konkretna firma będzie interesująca dla kandydata.

To do zadań specjalisty ds. HR należy przekazanie informacji dotyczących kultury organizacyjnej firmy. Wśród zadań specjalisty ds. HR może znajdować się również przeprowadzanie różnorodnych szkoleń czy dbanie o rozwój pracowników, np. proponowanie, która osoba powinna udać się na szkolenie.

Twardy HR – czym tu zajmuje się specjalista ds. HR?

Warto również zwrócić uwagę na tzw. HR twardy. W jego ramach specjalista ds. HR zajmuje się kwestiami kadrowo-płacowymi. Może również ustalać harmonogram urlopów czy administrowaniem. Do jego zadań może należeć także przygotowywanie umów czy prowadzenie dokumentacji kadrowej związanej z zatrudnieniem.

Należy pamiętać, że w każdej organizacji sposób pracy specjalisty ds. HR może wyglądać nieco inaczej. To od indywidualnych ustaleń pracownika i jego przełożonego zależy konkretny podział obowiązków. W większych firmach może być zatrudnionych więcej osób na takim stanowisku. Wówczas cały dział zajmuje się pracą na rzecz HR firmy. Jeden szef może ustalać, jakie obowiązki wykonują poszczególne osoby.

specjalista ds. HR
fot. pixabay.com

Ile zarabiają specjaliści ds. HR?

Na koniec najważniejsze pytanie: ile zarabia specjalista ds. HR. Od odpowiedzi na nie, zależy tak naprawdę, jak wiele osób będzie zainteresowanych pracą w tej dziedzinie. Okazuje się, że zarobki specjalisty ds. HR są uzależnione od województwa, w którym pracuje konkretna osoba.

Na najlepsze zarobki można liczyć w województwie mazowieckim. Osoby doświadczone w tej branży i np. pracujące na stanowisku dyrektora ds. personalnych mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Z kolei osoby mniej doświadczone zaczynają zazwyczaj od kilku tysięcy miesięcznie.

W innych województwach zarobki są zwykle niestety niższe.

Polecamy: Wybór pracy – 5 elementów, na które zwracają uwagę pracownicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here