sygnaliści
fot. pixabay.com

Często pojawiającym się w ostatnim czasie pojęciem jest określenie „sygnaliści”. Sprawdź, kim są i jakie zadania spełniają te osoby. Kto może zostać sygnalistą. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się więcej.

Sygnaliści – czyli kto?

Zastanawiasz się, kim są sygnaliści? Otóż są to osoby, które ujawniają nieprawidłowości związane z działaniem firmy lub działania niezgodne z prawem. Unia Europejska stworzyła dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. W związku z tym, pracodawcy powinni przygotować dodatkowe uregulowania związane z ochroną tzw. sygnalistów.

Obecność sygnalistów w miejscu pracy może wzbudzać niezbyt przyjemne skojarzenia, ale jak zapewnia wiele organów, są oni niezbędni do tego, by chronić interesy pracowników, np. gdy pracodawca ich dyskryminuje ze względu na wiek czy nie płaci na czas. Istotne w kwestii sygnalistów może być również zgłaszanie przez nich działań pracodawcy polegających na omijaniu zapłaty podatków czy ubezpieczenia za konkretnego pracownika, np. poprzez zatrudnianie ludzi na czarno lub deklarowanie, że pracownik nie jest zatrudniony na pełny etat, tylko na pół etatu. Należy pamiętać, że każde tego typu zachowanie pracodawcy w dalszej perspektywie będzie działało na niekorzyść pracownika. Dlatego warto samemu sobie odpowiedzieć na te pytania.

Sprawdź też: Umowa o pracę – zalety z perspektywy pracownika

Co zgłasza sygnalista?

sygnaliści
fot. pixabay.com

Sygnaliści są osobami, które zgłaszają nadużycia dla interesów szerszych, niż indywidualne. Tego typu sprawy muszą mieć przełożenie na dobro wspólne wszystkich pracowników lub znakomitej większości. Sygnaliści zgłaszają np. problem mobbingu. Mobbing to trudność, która może dotknąć każdą osobę zatrudnioną, jeżeli jedna osoba jest mobbingowana, za moment może okazać się, że tych osób jest znacznie więcej, tylko bali się ujawnić. Podobnie z kwestią niepłacenia składek na ubezpieczenie za pracowników czy pracę na czarno. Może okazać się, że tak naprawdę wielu pracowników w organizacji pracuje na czarno.

Problem nie dotyczy więc pojedynczej jednostki, ale szerszej grupy. Czy tacy sygnaliści są potrzebni? Warto zastanowić się samemu. Co więcej, zgłoszenie sygnalisty zawsze jest oparte na faktach. Obowiązkiem sygnalisty jest informowanie o nieprawidłowościach kierując się podstawami faktycznymi, faktami, a nie domniemaniem czy subiektywną oceną wydarzeń.

Dodatkowo, taka ocena jest dokonywana na podstawie wiedzy, jaką posiadał pracownik. Dlatego może dochodzić do sytuacji, że sygnalista się pomyli, ale wówczas bardzo istotne jest sprawdzenie wszystkich elementów zajścia. Z pojęciem sygnalistów bezpośrednio wiąże się zagadnienie „dobrej wiary”, a więc sygnalista powiadamia o czymś, o konkretnej nieprawidłowości w „dobrej wierze”, a więc opierając się na faktycznych. Jest oceniany w taki sposób nawet wtedy, gdy jego obserwacje nie sprawdzą się.

Dowiedz się więcej: Kreatywność w pracy – jak ją podnieść?

Do kogo sygnalista zgłasza nieprawidłowości?

Sygnalista to osoba, która o dostrzeżonych problemach i nieprawidłowościach w miejscu pracy, informuje właściwe organy kontroli. Dlaczego – zdaniem wprowadzających te przepisy – tak istotne są działania sygnalistów? Jak twierdzą wskazane podmioty, sygnaliści to osoby z wewnętrznej struktury firmy, którzy najlepiej znają problemy firmy oraz potrafią je najlepiej nazwać. Stąd właśnie konieczność współpracy organów nadzoru czy kontroli z takimi osobami.

Co znajduje się w dyrektywie dotyczącej sygnalistów?

Czy pracodawcy mają się czego obawiać? Okazuje się, że w myśl dyrektywy na każdym pracodawcy, który zatrudnia 50 osób lub więcej, spoczywa obowiązek wprowadzenia procedury, zgodnie z którą sygnaliści będą mogli zgłaszać nieprawidłowości. Poza tym każdy sygnalista będzie miał prawo zgłosić nieprawidłowości państwu.

sygnaliści
fot. pixabay.com

Czy to rozwiązanie zatrzyma niezgodne z prawem działania firm? A może będą oni postrzegani jako ktoś, kto zagraża interesom przedsiębiorstwa? Tak naprawdę, to czas pokaże. Czy sygnaliści powinni czegoś się obawiać? Czy za taką postawę mogą stracić pracę? Właśnie dlatego Unia Europejska podjęła decyzję, zgodnie z którą, sygnaliści mają być chronieni.

Polecamy: W jakich branżach brakuje pracowników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here