W jakich branżach brakuje pracowników
fot. pixabay.com

Deficyt zatrudnienia dotyka wiele obszarów gospodarki. Sprawdź, w jakich branżach brakuje pracowników i znajdź swoje miejsce na rynku pracy. Zapraszamy do lektury.

Branża budowlana

W czasach pandemii ten obszar gospodarki jest mocno eksploatowany. Duży popyt na usługi budowlane sprawia, że zaczyna brakować rąk do pracy w branży budowlanej. Dziś około 30-60 proc. firmy budowlanych odczuwa brak wykwalifikowanej kadry. To dobra wiadomość dla tych, którzy poszukują zatrudnienia w budowlance. Oczywiście, w dalszej perspektywie takie kłopoty mogą odbić się na całym rynku i doprowadzić do inflacji.

Branża gastronomiczno-hotelarska

Pandemia sprawiła, że wielu pracowników zrezygnowało z pracy sezonowej w gastronomii czy hotelarstwie na rzecz bardziej pewnych zajęć. Część zatrudnionych w tym sektorze, przekwalifikowało się i rozpoczęło pracę np. w przemyśle albo w logistyce. Warto tu wspomnieć, że obecnie brakuje także osób do pracy w turystyce, zwłaszcza do obsługi klientów chcących wyjechać.

Usługi medyczne

Od lat w Polsce obserwuje się deficyt związany z liczbą pracowników w zawodach medycznych. Oznacza to, że praktycznie każdy, kto będzie posiadał wykształcenie kierunkowe, znajdzie pracę w branży medycznej. Co więcej, nieustanne starzenie się społeczeństw pogłębia tylko ten kryzys. Za moment będzie brakować pielęgniarek, opiekunów medycznych i innych przedstawicieli zawodów medycznych, którzy będą nieść codzienną pomoc pacjentom schorowanym z racji wieku.

Branża IT

W jakich branżach brakuje pracowników
fot. pixabay.com

Braki dostrzegane są także w branży IT. Mimo że każdego roku na programistów i innych przedstawicieli IT szkoli się wiele tysięcy ludzi, to jednak wciąż dostrzegalny jest deficyt pracowników. Dobre zarobki nawet na początku kariery zawodowej kuszą kandydatów, trzeba jednak pamiętać, że ważniejsze od formalnego wykształcenia są rzeczywiste kompetencje. Na niskie kwalifikacje potencjalnych zainteresowanych stanowiskami w branży IT narzeka wielu pracodawców. Chcąc więc pracować w jakimkolwiek zawodzie warto zadbać o swoje umiejętności.

Czytaj także: Workation – praca i wakacje w jednym

Usługi prawne

Mimo że mamy w Polsce ogromną rzeszę absolwentów prawa to jednak wciąż trudno o prawdziwych specjalistów, którzy mieliby wysokie kompetencje w tym obszarze. Potencjalni zainteresowani usługami prawnika narzekają, że to ogromne wyzwanie, by trafić na kogoś, kto po prostu zna się na rzeczy.

Branża logistyczna

To kolejny sektor gospodarki, który cierpi na deficyt pracowników. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w logistyce, poszerzaj czym prędzej swoje kwalifikacje i działaj. Oferty zatrudnienia czekają zarówno dla tych mniej, jak i bardziej doświadczonych.

Praca fizyczna

Dziś, gdy wiele osób dąży do tego, by wykonywać pracę umysłową, bardzo trudno o solidnych pracowników fizycznych. A przecież dobry fach w ręku jest dziś nierzadko o wiele bardziej wartościowy na rynku pracy niż dyplomy studiów wyższych. Dlatego jeżeli rozważasz, jaką drogą pójść, zastanów się nad tym, by nauczyć się dobrego zawodu. Może chcesz zostać stolarzem, dekarzem czy hydraulikiem? Za usługi przedstawicieli tych branż trzeba dziś płacić sporo. Dodatkowo deficyt tych zawodów sprawia, że klienci są gotowi zapłacić jeszcze więcej. Pamiętaj jednak, że tu bardzo ważna jest praktyka i rozwijanie swoich kompetencji. Zbieraj więc doświadczenia i ucz się nowych rzeczy.

W jakich branżach brakuje pracowników
fot. pixabay.com

Jak na rynku pracy mogą się odnaleźć osoby z innych branż?

Jeżeli Twojego zawodu czy specjalizacji nie ma na tej liście, nie musisz od razu się martwić. Być może znajdziesz niszę, w której będziesz się sprawdzać i praca przyniesie Ci zarówno satysfakcję, jak i pieniądze.

Znalezienie swojego miejsca na świecie jest bardzo wymagającym zadaniem. Dlatego warto wciąż inwestować w swój rozwój, przyglądać się trendom na rynku pracy i być gotowym na przekwalifikowywanie się. Nie bój się zmian. To nieodłączna część życia. Co więcej, elastyczność i zdolność do dostosowywania się do różnych sytuacji są bardzo cenionymi kompetencjami na rynku pracy. Więcej na temat umiejętności niezbędnych w dzisiejszym świecie przeczytasz w naszym artykule: Jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy?

Mamy nadzieję, że już wiesz, w jakich branżach brakuje pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here