wybór pracy
fot. pixabay.com

Jesteś pracodawcą i nie wiesz, na co zwracają uwagę kandydaci podczas rekrutacji? Oto lista elementów, które mają znaczenie jeżeli chodzi o wybór pracy. Zobacz, co jest istotne dla potencjalnych pracowników i stwórz dla nich wymarzone warunki pracy. Zapoznaj się z naszą listą już teraz. Zapraszamy do lektury.

Wynagrodzenie – pracownik chce godnie zarabiać

Każda osoba, która poszukuje pracy, chce, by stanowisko, które uda się jej zdobyć było dobrze płatne. Wynagrodzenie, jakie może otrzymać za konkretne zadania, jest więc istotnym elementem jeżeli chodzi o wybór pracy w danym miejscu.

Jakie wynagrodzenie jest godziwe? Przede wszystkim takie, które jest adekwatne do zakresu obowiązków, pełnionej funkcji oraz odpowiedzialności, jaką ponosi pracownik. Jeżeli zadania konkretnego pracownika są wymagające i musi mieć on wysokie kwalifikacje do ich realizacji, oczywiście powinien zarabiać więcej niż osoba, która nie ma tak trudnych zadań do realizacji.

Aby określić, czy na danym stanowisku pracownik zarabia odpowiednio, warto korzystać z porównywarek wynagrodzeń w regionach. Trzeba mieć świadomość, że na niektórych stanowiskach w jednym regionie zarabia się mniej, a w innym więcej.

Czytaj także: Błędy podczas szukania pracy – czy znasz je wszystkie?

Możliwość rozwoju – karta przetargowa dla wielu kandydatów

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Dla niektórych kandydatów istotnym elementem jeżeli chodzi o pracę jest możliwość rozwoju. Oprócz pieniędzy, ważne jest dla nich również to, co mogą robić w ramach swoich obowiązków zawodowych. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak przekonać potencjalnego kandydata do tego, by zatrudnił się w Twojej firmie, obiecaj mu możliwość rozwoju.

Pamiętaj, że nie mogą to być oczywiście obietnice bez pokrycia. Warto więc wcześniej stworzyć plan szkoleń, z których Twój pracownik będzie korzystać podczas realizowania obowiązków zawodowych. Wówczas będzie znacznie łatwiej kontrolować jego postępy w działaniu.

Środowisko pracy – atmosfera ważniejsza niż pieniądze

Dla wielu pracowników znacznie ważniejsze od pieniędzy jest środowisko pracy. Istotne są też kontakty biznesowe, jakie będą mogli nawiązać podczas realizowania konkretnych obowiązków zawodowych. Co więcej, pracownicy chcą po prostu dobrze się czuć w danym miejscu pracy, dlatego stawiają przede wszystkim na to, by środowisko było dla nich przyjazne.

Pracodawca może zatroszczyć się o dobre relacje pomiędzy pracownikami, angażując ich we wspólne zadania, czy oferując im szkolenia dotyczące kompetencji miękkich, np. kwestii prawidłowej komunikacji czy rozwiązywania problemów.

Jeżeli w firmie będzie panować dobra atmosfera, znajdzie to również przełożenie na chęci do pracy konkretnych pracowników. A ostatecznie również na wspólny sukces finansowy – firmy i pracownika.

wybór pracy
fot. pixabay.com

Rzetelna informacja zwrotna

Mimo że nikt nie lubi być oceniany, to jednak jeżeli chodzi o wybór pracy, wielu pracowników zwraca również uwagę na to, w jaki sposób przekazywana jest im informacja zwrotna. Tzw. feedback może być dla nich istotny z punktu widzenia motywacji, ale również nauki.

Jeżeli pracodawca będzie potrafił wskazywać błędy oraz sposoby ich rozwiązywania w sposób przyjazny i grzeczny, a jednocześnie doceni starania pracownika, z pewnością jego firma będzie atrakcyjnym miejscem dla wielu osób poszukujących swojego miejsca.

Dodatki i premie

To również aspekt finansowy, ale trzeba to podkreślić, że pracownicy bardziej niż owocowe czwartki czy możliwość wyjścia po pracy na wspólne piwo, cenią sobie korzyści finansowe. Dlatego jeżeli chcesz docenić pracownika, pamiętać, że owszem „uścisk dłoni prezesa” czy też miły e-mail są jak najbardziej potrzebne, ale dla pracowników znacznie istotniejsze są realne profity, jak np. dodatkowe pieniądze.

Swoich pracowników możesz nagradzać wręczając im prezenty świąteczne albo organizując wyjazdy integracyjne czy też proponując inne formy wspólnego spędzania czasu w ramach godzin pracy. Pracownik, który zauważy, że jego starania i wysiłki są doceniane, będzie starać się jeszcze bardziej.

Wybór pracy to temat, który może wzbudzać wiele kontrowersji. Mimo to warto otworzyć się na potrzeby pracowników i tak kreować swoją ofertę, by ich zainteresować.

Polecamy: Sposoby na rozwiązywanie problemów w pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here