Błędy podczas szukania pracy
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, jakie błędy podczas szukania pracy można popełnić? Oto lista najpoważniejszych, które mogą wpłynąć na Twoją dalszą karierę. Zobacz, czy można się przed nimi ustrzec. Zapraszamy do lektury i przyjrzenia się, czy któreś dotyczą właśnie Ciebie.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych w CV

Dopracowałeś swoje CV, ale – niestety – zabrakło w nim klauzuli RODO? Tym sposobem zamknąłeś sobie drogę do dalszej rekrutacji. Zgodnie z prawem rekruter nie może się z Tobą skontaktować, jeżeli ta klauzula nie została ujęta w Twoich dokumentach rekrutacyjnych. Sam fakt wysłania CV, niczego nie zmienia. Dlatego, jeżeli w Twoim Curriculum Vitae jeszcze nie ma tej zgody, jak najszybciej ją uzupełnij. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na to, że uda Ci się znaleźć pracę.

Wysyłasz CV nie czytając dokładnie ogłoszeń

Pamiętaj, że w ten sposób marnujesz nie tylko swój czas, ale również rekrutera. Może to doprowadzić do wielu nieporozumień. Na przykład Ty marzysz o innej pracy, a nie czytając ogłoszenia lub zapoznając się z nim pobieżnie, nie wiesz tak naprawdę na co aplikujesz. Co więcej, Twoje zgłoszenie może zrobić wrażenie na rekruterze, ale Ty się wycofasz zapoznając się dokładniej z jego treścią.

Błędy podczas szukania pracy
fot. pixabay.com

Sprawdź: Taktyki stosowane przez rekruterów na rozmowach kwalifikacyjnych

W Twoim CV znajdują się zdjęcia prywatne

Bardzo nieprofesjonalnie wygląda, gdy CV jest wzbogacone o zdjęcia z imprez albo wakacji czy np. o fotografię wyciętą z innej. Jeżeli nie chcesz, nie dodawaj zdjęcia albo skup się na tym, by było profesjonalne. Powinno wyglądać schludnie i ładnie. Przyjrzyj się swojej fotografii w CV i zastanów się, czy będąc na miejscu rekrutera zaprosiłbyś kogoś, komu nie chce zrobić porządnego zdjęcia i wkleja fotki z wakacji? Odpowiedź powinna sama się nasunąć.

Nie uzgadniasz, czy mowa o kwocie netto czy brutto

Dobrze, a więc rozmowa kwalifikacyjna wypadła znakomicie, a Ty rozważasz już zatrudnienie w konkretnej firmie. Jest tylko małe „ale”. Nie uzgodniłeś konkretne z rekruterem, czy zaproponowana stawka to kwota netto czy brutto. Może to doprowadzić do wielu nieporozumień. Dlatego pamiętaj o tym, by podczas negocjacji stawki, zawsze podawać kwotę z podkreśleniem, czy chodzi Ci o netto, czy o brutto. Jasne wyrażanie się pozwoli Ci uniknąć rozczarowania i zaoszczędzi czas Tobie, jak i rekruterowi. Pamiętaj, by mówić szczerze o swoich oczekiwaniach i nie zmieniać zdania podczas podpisywania umowy, bo to niezbyt dobrze świadczy o Tobie. Lepiej od razu umieć przyznać się np. do tego, że za najniższą krajową, nie będziesz pracować.

Spóźniasz się na spotkanie rekrutacyjne

Musisz wybrać się do konkretnego biura i tak naprawdę nie wiesz, ile czasu zajmie Ci podróż? Nie dodawaj sobie stresu, tylko dzień przed spotkaniem zobacz dokładnie, gdzie znajduje się siedziba firmy lub miejsce spotkania. Rekomendujemy, by sprawdzać adres siedziby firmy zanim w ogóle zaaplikujemy na konkretną ofertę. Wówczas będziemy mogli przeanalizować, czy zależy nam na danej ofercie i czy będziemy w stanie dojeżdżać w konkretne miejsce. Odległość od miejsca pracy jest bardzo istotna w planowaniu całego dnia. Oczywiście, nie dotyczy to pracy zdalnej, którą można teoretycznie wykonywać z dowolnego miejsca. Pamiętaj, by przed wyjściem na spotkanie rekrutacyjne, dokładnie sprawdzić drogę. Pozostaw sobie przynajmniej 20-30 minut zapasu. Dzięki temu, gdy dojdzie do niespodziewanych sytuacji na drodze, Ty i tak będziesz na czas. Spóźnianie się nie leży w dobrym tonie. Dlatego postaraj się o to, by być na czas.

Błędy podczas szukania pracy
fot. pixabay.com

Przychodzisz zbyt wcześnie

Zbyt wczesne przychodzenie na rozmowę kwalifikacyjną też nie leży w dobrym tonie, ponieważ każdy pracownik, w tym rekruter, ma ściśle zaplanowany harmonogram dnia. Przychodząc za wcześnie, np. godzinę wcześniej, rozwalasz mu cały dzień. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przyjście na czas, a więc 10 minut przed umówioną rozmową. Nie marnujmy wzajemnie swojego czasu i szanujmy się.

Ubierasz się nieodpowiednio do okazji

Na rozmowę rekrutacyjną obowiązuje określony dress code. Warto to wziąć pod uwagę. W złym tonie jest zakładanie sukni balowej czy też nazbyt eleganckiego garnituru. Musisz być ubrany schludnie i elegancko, najlepiej klasycznie. Nie przesadź więc ze stylem.

Błędy podczas szukania pracy zdarzają się każdemu. Warto jednak ich unikać.

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here