jak zostać dziennikarzem
fot. pixabay.com

Marzysz o karierze w mediach? Chciałbyś móc przeprowadzać wywiady, a nawet zdobyć rozgłos dzięki artykułom na pierwszych stronach gazet? A może chciałbyś występować przed kamerą? Zobacz, jak zostać dziennikarzem.

Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego

Wiele osób, które marzą o karierze w mediach jest przekonanych, że niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Tymczasem to nieprawda. Żeby być dziennikarzem nie musisz spełniać żadnych kryteriów formalnych. Progi wejścia do zawodu są bardzo niskie.

Jednak niektórzy ze względu na dużą konkurencję starają się rozwijać swoje umiejętności i poszerzać kompetencje. Dlatego decydują się nie tylko na studia kierunkowe, podczas których poznają tajniki zawodu, ale również na wybór odpowiedniej specjalizacji.

Jak zostać dziennikarzem? Specjalizacja to podstawa

Jeżeli zależy Ci na tym, by realizować się zawodowo jako dziennikarz, musisz wybrać sobie niszę, w której będziesz działać. Ważne, byś był specjalistą w dziedzinie, na temat której się wypowiadasz lub piszesz. Dlatego warto na przykład podjąć dodatkowe studia, które pomogą Ci zabłysnąć w świecie mediów.

Możesz pisać o dietetyce, kręcić programy kryminalne, prowadzić audycje radiowe – to wszystko wymaga pewnych kompetencji, których należy się nauczyć. Jeżeli więc wciąż zastanawiasz się, czy poszerzać swoją wiedzę, oczywiście zrób to.

jak zostać dziennikarzem
fot. pixabay.com

Jaki powinien być dziennikarz?

Osoba, która chce zostać dziennikarzem powinna być ciekawa świata i otwarta na rozwój. W zasadzie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie, bo nigdy nie wiadomo, o czym przyjdzie Ci opowiedzieć przed kamerą czy napisać.

Bardzo istotna jest także umiejętność prostego tłumaczenia rzeczy zawiłych. Nie jesteś naukowcem. Jesteś dziennikarzem i Twoim zobowiązaniem wobec społeczeństwa jest wyjaśnianie trudnych spraw w prosty sposób.

Bardzo ważną umiejętnością jest zdolność odróżniania rzeczy ważnych od błahych, a także umiejętność odróżniania prawdy od fałszu czy opinii od faktu. To podstawowe kompetencje dziennikarskie, które pozwolą Ci zaistnieć w świecie mediów. Nie wierzysz? Sprawdź, jakie kariery zrobiły osoby, które potrafią to robić. Nie zapomnij także o umiejętności nawiązywania kontaktów. Przyda się, gdy będziesz chciał zdobyć istotne dla siebie informacje. Warto mieć przyjaciół w różnych miejscach, bo nigdy nie wiadomo kiedy przydadzą się takie znajomości.

Dbaj więc o to, by starać się dokształcać w obszarze, o którym w danym momencie piszesz czy tworzysz. Warto również znać języki obce, bowiem informacje z prasy zagranicznej to nieocenione źródło wiedzy, a tą przecież chcesz się pochwalić w swoich materiałach. Dzięki językowi angielskiemu, językowi niemieckiemu czy np. językowi, który jest bardzo unikatowy masz także możliwość dotarcia do ciekawych osób czy informatorów jeżeli akurat planujesz zostać dziennikarzem śledczym.

Na jakie problemy trzeba być przygotowanym?

Dziennikarz to zawód dla osoby, która lubi być w ciągłym ruchu, w ciągłym sercu wydarzeń. Dlatego zapomnij o ośmiogodzinnym dniu pracy w biurze. Twoja praca polega na tym, by znajdować ciekawe newsy i informować o nich społeczeństwo. Ewentualnie jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie działalności publicystycznej, będziesz mieć odrobinę więcej czasu na przygotowanie materiału, ale jako dziennikarz newsowy zapomnij z przesiadywania na konferencjach.

jak zostać dziennikarzem
fot. pixabay.com

Twoje życie będzie odbywać się teraz w biegu. Od jednego zlecenia do drugiego. Czy jesteś w stanie podjąć to wyzwanie?

Co możesz otrzymać w zamian?

Będąc dziennikarzem możesz cieszyć się poważaniem społecznym, ale tylko wtedy, gdy pracujesz w prestiżowym medium. Nie wystarczy, by było rozpoznawalne, ponieważ niektórzy nie cenią np. brukowców czy portali poświęconych życiu gwiazd.

Jako dziennikarz będziesz mógł korzystać z wejściówek na ważne wydarzenia sportowe i artystyczne. Oczywiście, o ile będziesz mieć legitymację dziennikarską. Możesz z bliska obserwować swoje ulubione gwiazdy, artystów czy czołowych polityków. A w przyszłości, kto wie, nawet z nimi porozmawiać. Czy jednak to wszystko warte jest Twojego wysiłku. Oceń sam. Już wiesz, jak zostać dziennikarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here