Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech

Branża budowlana w Niemczech odgrywa istotną rolę nie tylko w gospodarce kraju, ale i w życiu ludzi, którzy zdecydowali się na migrację zarobkową. Ze względu na atrakcyjne warunki na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników co roku wielu Polaków wyjeżdża za zachodnią granicę. Popularnym rozwiązaniem stało się również zakładanie własnej działalności gospodarczej (Gewerbe), a to za sprawą stosunkowo prostej procedury zakładania firmy. Przedsiębiorcy mogą liczyć na liczne ulgi, ale do tego niezbędna będzie wiedza na temat niemieckiego prawa oraz wsparcie doświadczonego biura rachunkowego. Sprawdź, jak złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech!

Podatek budowlany w Niemczech (Bauabzugsteuer)

Podatek budowlany w Niemczech – Bauabzugsteuer – został wprowadzony, aby zmniejszyć problem związany z wieloma przypadkami nielegalnego zatrudnienia w tym sektorze gospodarki. Dotyczy działań takich jak wybudowanie, modyfikacja czy usunięcie danej konstrukcji. Bauabzugsteuer wynosi 15%, a jego wartość jest naliczana od kwoty na fakturze i pobierana przez odbiorcę usługi. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zatrudnia nas osoba fizyczna. Podatek ten nakłada się na wynagrodzenia wypłacane podwykonawcom za prace budowlane na terenie Niemiec. Warto dodać, że liczy się kraj, w którym świadczone są usługi, dlatego firma może być zarejestrowana w Polsce.

Zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellung)

Jeśli przedsiębiorstwo posiada Freistellung, oznacza, że zostało zwolnione z podatku budowlanego. Dla każdej firmy to niezwykłe ułatwienie, które może znacząco przyczynić się do rozwoju biznesu. O tym, w jaki sposób uzyskać tę ulgę, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kto kwalifikuje się do zwolnienia z podatku budowlanego?

Podatek budowlany dotyczy przedsiębiorstw (zarówno niemieckich, jak i polskich), które wykonują prace zlecone przez inną firmę. Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może starać się o Freistellung. Uzyskanie zwolnienia w rzeczywistości jest zwykłą formalnością – wystarczy spełnić kilka wymagań. Po pierwsze firma powinna mieć uregulowane wszystkie sprawy podatkowe. W tym celu można skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego. Drugą, ale równie istotną kwestią, jest złożenie odpowiedniego wniosku o Freistellung oraz o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (Steuernummer) w jednym z czterech Niemieckich Urzędów Skarbowych. W przypadku prowadzenia Gewerbe, czyli działalności gospodarczej w Niemczech, konieczne będzie również dołączenie informacji dotyczących miejsca zameldowania..

Dlaczego warto złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Przygotowanie wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech i całej niezbędnej dokumentacji może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z obowiązującym w tym kraju prawem. Doświadczeni profesjonaliści z biura rachunkowego specjalizujący się w tego typu sprawach pomogą Ci sprawnie przejść przez cały proces, dzięki czemu zaoszczędzisz zarówno pieniądze, jak i czas. Zwrócą Twoją uwagę na kwestie takie jak konieczność załączenia do wniosku certyfikatu rezydencji z Polskiego Urzędu Skarbowego, co zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu przy kompletowaniu dokumentów.

W przypadku, jeśli podatek budowlany został potrącony, można go odzyskać. Choć jest to żmudny i czasochłonny proces, warto wykorzystać obowiązujące prawo na własny użytek. Wówczas również należy złożyć nie tylko właściwy formularz, ale i protokół potwierdzający, że środki zostały odprowadzone przez zleceniodawcę do niemieckiego urzędu skarbowego. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zadbać o swoje finanse wcześniej i postarać się z pomocą biura rachunkowego o Freistellung. Profesjonalni doradcy zajmą się księgowością, a Ty w tym czasie zyskasz możliwość skupienia się na efektywniejszym zarządzaniu firmą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here