ile zarabia nauczyciel
fot. pexels.com

Stawki wynagrodzenia, jakie otrzymują nauczyciele są określone w ustawie. Zobacz, od czego zależy stawka przeznaczona dla nauczyciela. Sprawdź, ile zarabia nauczyciel.

Wynagrodzenie nauczyciela – zbyt niskie?

Protesty w oświacie w ciągu ostatnich lat wskazują na to, że nauczyciele nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. W porównaniu do wiedzy i umiejętności, jakimi cechują się pracownicy oświaty, zarobki można uznać za niskie. Praktycznie nigdy nie przekraczają czterocyfrowej kwoty.

Ile zarabia nauczyciel, że wynagrodzenie często go nie satysfakcjonuje? Przyjrzeliśmy się lepiej tej sprawie.

Od czego zależy wypłata nauczyciela?

Istnieje szereg czynników, które wpływają na to, że nauczyciele otrzymują określone wynagrodzenie. Do najważniejszych z nich należy oczywiście posiadany tytuł/stopień nauczyciela. Wpływ na wysokość wynagrodzenia u nauczyciela ma także oczywiście ustawa budżetowa uchwalana na konkretny rok i dostępna w niej kwota bazowa.

Ustawa budżetowa w 2021 roku utrzymuje poprzednią kwotę bazową, która wynosi 3537,80 zł. W związku z tym wynagrodzenie nauczyciela w tym roku jest takie samo jak w roku ubiegłym. W takim razie, ile zarabia nauczyciel?

ile zarabia nauczyciel
fot. pixabay.com

Nauczyciel stażysta – ile zarabia?

Zastanawiasz się, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć rozpoczynając swoją przygodę z pracą nauczyciela? Nauczyciel stażysta otrzymuje wypłatę w wysokości 2949 złotych brutto.

Zwykle jest też zatrudniony na umowę o pracę. Jakie to ma znaczenie w kontekście jego wypłaty? Okazuje się, że istotne, ponieważ musi odprowadzić od kwoty brutto wszystkie składki. Często jednak młodzi nauczyciele stażyści to osoby, które jeszcze nie ukończyły 26. roku życia. Oznacza to, że nie muszą odprowadzać podatku, bo przysługuje im tzw. ulga dla młodych, która wprowadziła zerowy PIT. W praktyce otrzymają o około 200 zł wyższą wypłatę niż ich starsi koledzy, którzy też pracują jako nauczyciele stażyści i ukończyli już 26 lat.

W przypadku gdyby nauczyciel stażysta (lub jakikolwiek inny pracownik) był zatrudniony na umowę zlecenie i miał status studenta (np. nauczyciel studiował na II stopniu studiów, a miał już uprawnienia do nauczania, bo wystarczy mieć licencjat i uprawnienia pedagogiczne), może liczyć na wynagrodzenie netto odpowiadające kwocie brutto, ponieważ nie musi odprowadzać żadnych składek.

Czytaj także: Praca nauczyciela – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Ile zarabia nauczyciel kontraktowy?

Wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego, który ma już większe uprawnienia oraz więcej doświadczenia od stażysty jest nieznacznie wyższe. Wynosi 3 034 zł brutto. Należy jednak pamiętać o czynnikach zewnętrznych, o których pisaliśmy już powyżej, mających wpływ na wysokość wynagrodzenia takiego specjalisty.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość nauczycieli kontraktowych mogło ukończyć już 26. rok życia, ich wynagrodzenie może być niższe od wynagrodzenia stażysty. Wszystko to przez zerowy PIT czy uprawnienia studenta, z których wielu nauczycieli stażystów wciąż korzysta. Jest to prawdziwy paradoks, a zarazem powód do smutku i złości wielu nauczycieli kontraktowych, którzy mimo że znajdują się na wyższym szczeblu rozwoju zawodowego to jednak nie mają lepszego wynagrodzenia lub ich wynagrodzenie jest o kilkanaście złotych wyższe niż w czasach, gdy byli stażystami. Ulga dla młodych obowiązuje przecież od niedawna.

Nauczyciel mianowany – jakie są jego zarobki?

Nauczyciel mianowany to przedostatni stopień wtajemniczenia nauczyciela, o czym pisaliśmy w artykule: Jak zostać nauczycielem?  Może więc dziwić fakt, że będąc nauczycielem mianowanym zarabia się niewiele więcej od nauczyciela kontraktowego. Wynagrodzenie wynosi wówczas 3445 złotych.

Oczywiście, wciąż mówimy o wynagrodzeniu brutto. W rezultacie nauczyciel mianowany wciąż na rękę nie zarabia nawet 3 000 złotych. Kwota jego wynagrodzenia jest bliższa 2500 złotych netto.

ile zarabia nauczyciel
fot. pixabay.com
Ile zarabia nauczyciel kontraktowy? Dodatki dla nauczyciela

Ostatni stopień nauczyciel kontraktowy zarabia 4046 złotych brutto. Netto to około 2940 złotych. Wynagrodzenie podstawowe nadal nie przekracza 3000 złotych.

Nie można jednak zapomnieć o dodatkach przysługującym nauczycielom. Tak jak w przypadku strażaków otrzymują oni dodatek za wysługę lat, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Dodatek nie może jednak przekraczać 20 proc. bez względu na liczbę przepracowanych lat.

Nauczyciel otrzymuje także dodatek motywacyjny, funkcyjny, za bycie wychowawcą klasy, za warunki pracy, za ponadwymiarowe godziny pracy, za zastępstwa, a także nagrody i inne świadczenia.

W praktyce nauczyciel może zarabiać około 5-6 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here