jak zostać kosmetyczką
fot. pixabay.com

Do niedawna zawód kosmetyczki był kojarzony głównie z kobietami. Dziś coraz częściej na jego wykonywanie decydują się także mężczyźni. Zobacz, jak zostać kosmetyczką.

Czy potrzebny jest dyplom do wykonywania pracy kosmetyczki?

Zawód kosmetyczki wiąże się z obsługą klienta oraz pielęgnacją i upiększaniem jego ciała. W zasadzie można nauczyć się go podczas wykonywania konkretnych zabiegów. Zawód uzyskuje się na różne sposoby.

Po pierwsze można wybrać szkołę zawodową (branżową) w tym obszarze. Po drugie mamy możliwość ukończenia technikum o takim profilu. Wreszcie, po trzecie, po ukończeniu szkoły średniej, można wybrać szkołę policealną technika usług kosmetycznych.

Tytuł zawodowy zdobywamy więc po około dwóch do czterech lat, w zależności od tego, którą z powyższych ścieżek kształcenia wybraliśmy. Kompetencje są potwierdzane przez dyplom z egzaminu czeladniczego, jak i mistrzowskiego. Zdawany jest on w obecności komisji egzaminacyjnej izb rzemieślniczych.

jak zostać kosmetyczką
fot. pixabay.com

Dyplom kosmetyczki ułatwia rozpoczęcie pracy, ale często nie jest wymagany przez pracodawców. Pamiętać należy jednak, że w dobie ogromnej konkurencji, taki dokument jest często niezbędny.

Co powinna umieć kosmetyczka? Kursy doszkalające

Po zdanych egzaminach żadna kosmetyczka nie osiada na laurach, ale zwykle podnosi swoje kwalifikacje poprzez zdobywanie kolejnych uprawnień i umiejętności. Dziś standardem są kursy wizażu, makijażu czy zabiegów kosmetycznych.

Kosmetyczka powinna mieć podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, fizjologii, anatomii czy chorób cywilizacyjnych.

Kosmetyczka vs. kosmetolog

Nie należy jednak mylić zawodu kosmetyczki z zawodem kosmetologa. Kosmetologiem zostaje się po ukończeniu studiów wyższych w tym obszarze. Natomiast kosmetyczką można być nie mając matury, ale kończąc różnego rodzaju kursy.

W praktyce coraz więcej gabinetów stawia na osoby, które ukończyły studia, gdyż dają one uprawnienia do wykonywania różnych zabiegów czy masaży leczniczych.

Kosmetolog na studiach zdobywa wiedzę z takich obszarów jak dermatologia, patofizjologia, mikrobiologia, alergologia, podstawy chirurgii plastycznej, aromaterapia, farmakologia czy właściwości roślin leczniczych. Nie ma tego zakresu wiedzy przekazywanej podczas kształcenia w zawodzie kosmetyczki.

Absolwent szkoły policealnej zdobywa natomiast wiedzę z dermatologii, chemii kosmetycznej, dietetyki, higieny czy psychologii.

Kosmetyczka – w czym się specjalizować?

Wiele osób, które podejmują się trudu zdobycia zawodu kosmetyczki, zastanawia się, jakie usługi oferować swoim klientom. Rozwiązań jest kilka.

jak zostać kosmetyczką
fot. pixabay.com

Po pierwsze, można założyć własny gabinet (może to zrobić nawet osoba niezwiązana z kosmetyką) i oferować kompleksowe usługi w tym obszarze.

Po drugie, można zastanowić się nad tym, by świadczyć usługi tylko w jednym obszarze. Możesz na przykład zostać kosmetyczką, która tylko i wyłącznie wykonuje makijaże albo kosmetyczką zajmującą się robieniem manicure i pedicure. Wybór należy do Ciebie.

Oczywiście, pamiętaj, że konkurencja nie śpi. Dlatego warto zawsze być na czasie i doskonalić swoje umiejętności na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Pamiętaj również, by wciąż poznawać nowe trendy.

Jak można wypromować gabinet kosmetyczny?

Zawód kosmetyczki i jej praca są na tyle wdzięczne, że można takie usługi łatwiej niż inne reklamować za pośrednictwem social mediów. W mediach społecznościowych masz możliwość założenia fanpage’a Twojego salonu kosmetycznego i robienia zdjęć Twoich makijaży, wykonanego manicure czy efektów różnych zabiegów.

Bardzo częstym pomysłem jest zestawianie zdjęć przed i po zabiegu. Ty również możesz wykorzystać ten patent i w ten sposób reklamować swoje usługi. Podpatruj konkurencję i dowiaduj się, co inne kosmetyczki robią, by zaistnieć w social mediach.

Bardzo ważnym punktem jest zbieranie pozytywnych opinii na Twoim fanpage’u. Jeżeli klienci będą wyrażać zachwyt, szybko znajdziesz kolejnych.

Czy już wiesz, jak zostać kosmetyczką? Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Już teraz spełnij swoje zawodowe marzenia i ucz się technik kosmetycznych nawet przez Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here