jak zostać adwokatem
fot. pixabay.com

Wielu młodych ludzi po obejrzeniu ciekawych seriali i filmów z adwokatem w roli głównej, często zastanawia się nad tym, czy i samemu nie obrać tej ścieżki zawodowej. Co należy zrobić, by móc wykonywać ten zawód. Jak zostać adwokatem – oto mały poradnik.

Jak zostać adwokatem? Ukończ studia prawnicze

Ukończenie studiów prawniczych to dopiero początek. Dlatego, aby zostać dobrym adwokatem, a przede wszystkim dostać się na aplikację adwokacką, wybierz dobry uniwersytet, który przygotuje Cię dobrze do egzaminów aplikacyjnych.

W tym zawodzie bardzo istotne jest także studiowanie na renomowanych uczelniach, ponieważ – chyba jak w żadnym innym przypadku – pracodawcy – kancelarie prawne – podczas procesów rekrutacji, zwracają uwagę także na prestiż uniwersytetu, który ukończyłeś.

Od lat największym poważaniem cieszy się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Swoje pozycje zbudowały dzięki długiej tradycji oraz wielu wybitnym absolwentom.

jak zostać adwokatem
fot. pixabay.com

Jak zostać adwokatem? Zdaj egzamin na aplikację adwokacką

Aby zostać adwokatem, po pięcioletnich jednolitych studiach prawniczych, zakończonych obroną pracy dyplomowej, powinieneś przystąpić do egzaminu na aplikację adwokacką. Nabór na aplikację jest prowadzony raz w roku. Zwykle jest to wrzesień. Dlatego, jeżeli chcesz rozpocząć swoją karierę jako aplikant, koniecznie obroń swoją pracę dyplomową w czerwcu, lipcu lub ewentualnie w sierpniu. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.

Egzamin na aplikację adwokacką składa się ze 150 pytań i trwa 4 godziny. Każde z nich jest jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczą wiedzy z zakresu całych studiów i wymagają znajomości ustaw. Musisz wykazać się wiedzą z prawa konstytucyjnego, karnego, z postępowania karnego, karnego skarbowego, z prawa wykroczeń, z prawa cywilnego, z postępowania cywilnego, a także z prawa gospodarczego oraz prawa spółek. Nie zapomnij również powtórzyć materiału z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa finansowego, europejskiego, prawa rodzinnego, administracyjnego oraz postępowania administracyjnego. Powinieneś także znać etykę zawodu adwokata.

Aplikacja adwokacka i co dalej?

Dodatkowe punkty na aplikację otrzymasz również za ukończenie innego kierunku studiów oraz poświadczoną znajomość języków obcych. W sumie musisz zdobyć co najmniej 100 punktów, by dostać się na aplikację.

Pamiętaj, że aplikacja jest płatna. Przygotuj się na koszt co najmniej 5 tysięcy złotych, by opłacić sobie 1 rok aplikacji. Trwa ona 3,5 roku. Po dostaniu się na aplikację musisz w ciągu 2 lat wpisać się na listę aplikantów.

jak zostać adwokatem
fot. pixabay.com

W tym czasie musisz znaleźć patrona, który pozwoli Ci odbyć praktyki, musisz także brać udział w zajęciach prowadzących przez okręgową radę adwokacką oraz odbyć sześciomiesięczną praktykę w sądzie.

Po każdym roku aplikacji musisz podchodzić do testów sprawdzających. Musisz wykazać się na nich wiedzą z takich obszarów jak prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne czy prawo gospodarcze.

Polecamy: Jak otworzyć kancelarię adwokacką?

Czas na egzamin adwokacki. Nie zawsze jest on niezbędny

Po latach nauki i wyrzeczeń możesz wreszcie podejść do egzaminu adwokackiego, dzięki któremu możesz uzyskać wymarzony tytuł adwokata. Z egzaminu zwolnione są te osoby, które są doktorami nauk prawnych, osoby zatrudnione przed samym egzaminem w okresie nie dłuższym niż 8 lat wstecz przez co najmniej 5 lat jako referendarze sądowi, asystenci sędziego czy asystenci prokuratora.

Dotyczy to także tych osób, które przez co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej, jak również ci, którzy zdali egzamin sędziowski, prokuratorski czy notarialny.

Z samego obowiązku odbywania aplikacji oraz podchodzenia do egzaminów adwokackich zwolnieni są m.in. profesorowie oraz doktorzy habilitowani nauk prawnych, a także ci, którzy przez przynajmniej 3 lata zajmowali stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Jak widać, ścieżka kształcenia adwokata jest długa i wyboista. Jeżeli zastanawiasz się, jak zostać adwokatem i czy w ogóle warto wykonywać ten zawód, przemyśl swoją decyzję dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here