jak zostać farmaceutą
fot. pixabay.com

Myślisz o zatrudnieniu się w aptece, ale nie wiesz, co zrobić, by móc wykonywać zawód farmaceuty? Podpowiadamy, jak zostać farmaceutą.

Ukończ studia wyższe w obszarze farmacji

Marzysz o karierze farmaceuty? Obowiązkowo musisz ukończyć 5,5-letnie studia wyższe na kierunku farmacja. Na studiach uczysz się takich przedmiotów jak chemia leków, technologia postaci leków, biologia, botanika, fizjologia, anatomia czy chemia. Ostatni semestr studiów przeznaczony jest na odbycie stażu zawodowego w aptece.

To tam na żywo uczysz się zawodu, a także kontaktu z pacjentem (tak! pacjentem, bo tak właśnie zwykli nazywać farmaceuci klientów aptek).

jak zostać farmaceutą
fot. pixabay.com

Czas na zdobycie uprawnień

Pamiętajmy, że samo ukończenie studiów wyższych jak w przypadku wielu innych zawodów takich jak adwokat weterynarz lekarz, nie jest równoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu.

To Ty – jako absolwent farmacji – masz obowiązek postarać się o nadanie takich uprawnień. Aby je zdobyć, musisz do okręgowej izby aptekarskiej zgłosić takie dokumenty jak wniosek o wydanie Prawa do Wykonywania Zawodu, poświadczenia w postaci dyplomu o tym, że Twój wniosek jest zasadny, orzeczenie lekarskie, które stwierdza, że możesz wykonywać ten zawód.

Należy także złożyć dokumenty potwierdzające Twoją niekaralność oraz zdolność do czynności prawnych. Wśród nich znajdują się: oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, informację z Krajowego Rejestru Karnego, która poświadczy, że jesteś niekaralny, a także oświadczenie o pełni praw publicznych oraz oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego. Nie zapomnij również dołożyć dwóch Twoich zdjęć paszportowych.

Jak zostać farmaceutą? Możliwość zdobywania specjalizacji

Jeżeli marzysz o tym, by zdobyć awans na wyższe stanowisko w aptece, możesz postarać się także o to, by ukończyć specjalizację. Możesz ją uzyskać w takich obszarach jak farmacja apteczna, farmacja szpitalna, analityka farmaceutyczna, farmakologia, toksykologia, zdrowie publiczne, farmacja przemysłowa  czy farmacja kliniczna.

Gdy ukończysz kurs będziesz zdawać egzamin z wybranej przez Ciebie specjalizacji. W ten sposób możesz zostać nawet kierownikiem apteki.

Pamiętaj o ciągłym podnoszeniu kwalifikacji

Co istotne, będąc farmaceutą w aptece lub hurtowni farmaceutycznej masz obowiązek ciągłego szkolenia się. Odbywa się to w obszarze pięcioletnich okresów rozliczeniowych. Polega to na tym, że musisz zdobyć przynajmniej 100 punktów w każdym z takich okresów. Punkty, które zdobywasz są wpisywane do Karty Ciągłego Szkolenia.

Punkty można zdobywać poprzez rozwiązywanie testów elektronicznych, udział w konferencjach, szkoleniach czy sympozjach.

jak zostać farmaceutą
fot. pixabay.com
Jak zostać kierownikiem apteki?

Marzysz o tym, by zostać kierownikiem apteki? Oto wymogi, które pozwolą Ci na zrealizowanie tego celu. Przede wszystkim Twój wiek nie może przekraczać 65 lat. Oczywiście, zdarzają się wyjątki i jeżeli od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego otrzymasz stosowną zgodę, jest również możliwość przedłużenia prawa do wykonywania tego zawodu do 70 roku życia.

Kolejne wymogi to ukończenie studiów farmaceutycznych, jak również przynajmniej pięcioletni staż zawodowy w aptece. Kierownikiem apteki może zostać także technik farmacji, który posiada trzyletni staż zawodowy w aptece ogólnodostępnej.

Jak zostać farmaceutą? Inne przypadki

Napisaliśmy, że aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, niezbędne jest oświadczenie o posiadaniu polskiego obywatelstwa. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy takiego dokumentu, bo jesteśmy cudzoziemcami, a chcielibyśmy rozpocząć pracę w polskiej aptece? Odpowiadamy.

W takiej sytuacji musisz podejść do egzaminu z języka polskiego, który jest organizowany przez Naczelną Radę Aptekarską. Co więcej, należy złożyć wniosek (o ile studiowałeś za granicą) o uznanie kwalifikacji oraz wniosek o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu.

Końcowy etap, po którym każda osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i która dopełniła formalności, to złożenie ślubowania.

Czy już wiesz, jak zostać farmaceutą? Dowiedz się także ile zarabia farmaceuta.

Czytaj także: Jak zostać strażakiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here