CV
fot. pixabay.com

Właśnie jesteś na etapie poszukiwania pracy i nie masz pomysłu na to, co powinno zawierać Twoje CV? Przestawiamy listę najważniejszych elementów, z których powinien składać się ten dokument. Zapraszamy do lektury.

Imię i nazwisko

Zwyczajowo każde CV powinno być podpisane imieniem i nazwiskiem jego właściciela. Rekruter musi wiedzieć, kto konkretnie chce ubiegać się o pracę. Nie dodawaj zbędnych elementów takich jak: PESEL, numer dowodu osobistego, data urodzenia czy adres zamieszkania. Pamiętaj, że to dane wrażliwe i przesyłasz je do w zasadzie obcych osób. Dlatego dbaj bardzo o to, by nie przekazywać więcej danych niż to konieczne. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania wobec drugiej strony.

Opis Twojego wykształcenia

Jeżeli na stanowisko, o które się ubiegasz, niezbędne jest udokumentowane wykształcenie, koniecznie wpisz nazwy szkół, ukończonych uczelni czy wszelkich kursów związanych z Twoim potencjalnym przyszłym miejscem pracy. Pamiętaj, żeby nie dodawać informacji o szkole podstawowej czy gimnazjum, chyba, że to Twoje ostatnie ukończone miejsca edukacji. Inną sytuacją, gdy możesz zawrzeć takie informacje, jest np. ubieganie się o pracę w tej konkretnej placówce edukacyjnej. W ten sposób dasz do zrozumienia rekruterowi, że coś łączy Cię z tym miejscem.

Charakterystyka Twojego doświadczenia

Tu opisz swoje doświadczenie w branży. Posiadanie doświadczenia jest nierzadko warunkiem koniecznym do tego, by podjąć zatrudnienie. Dlatego jeżeli chcesz zdobyć pracę, dziel się swoim doświadczeniem. Jeśli go nie masz w konkretnej branży, możesz umieścić informację na temat tego, gdzie robiłeś staże i zdobywałeś inne doświadczenie. Możesz posiadanie tego doświadczenia połączyć z umiejętnościami niezbędnymi na Twoim wymarzonym stanowisku.

Wskazanie umiejętności

W każdym CV umieszczone powinny zostać umiejętności, które posiadasz. Chodzi tu zarówno o kompetencje miękkie, jak i te związane z posiadanym wykształceniem czy doświadczeniem. Potrafisz zarządzać czasem? Wiesz, jak komunikować się, by osiągać kompromis? Taka informacja będzie bardzo przydatna dla rekrutera, który być może dzięki temu zaprosi Cię na rozmowę. Jeżeli znasz języki obce możesz określić ich poziom posługując się powszechnie przyjętą skalą. Wystarczy, że koło nazwy języka wpiszesz jego poziom, np. B2.

CV
fot. pixabay.com

Opisanie celu zawodowego

Jeżeli chcesz, możesz w swoim CV umieścić także swój cel zawodowy. Nie jest to wymagane, ale jeżeli w aplikacji wpiszesz, co jest dla Ciebie istotne i jak chcesz rozwijać swoją karierę, być może zwróci to uwagę rekrutera na tyle, że zaprosi Cię on do dalszych rozmów. Taki opis powinien zająć maksymalnie kilka linijek. To tu, w syntetycznej formie, wskazujesz, jak widzisz swoją przyszłość zawodową. Możesz także wspomnieć, czego oczekujesz od pracy, np. czy chcesz wyzwań, rozwoju osobistego, czy może stabilizacji.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Obecnie, gdy w Twoich dokumentach aplikacyjnych nie ma zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, w świetle prawa rekruter nie może się z Tobą skontaktować, ponieważ nie wyraziłeś w jasny, klarowny sposób swojej zgody na ten kontakt. Tym samym CV, które nie ma takiej klauzuli to niepotrzebny wysiłek jego autora. Rekruter nie chce łamać prawa, dlatego prędzej wybierze innych kandydatów niż zaprosi Cię na rozmowę. Aby uniknąć takiej sytuacji, zawsze umieszczaj klauzulę RODO w swoim CV.

Zadbaj o formę CV

Pamiętaj, że CV to nie tylko czysta treść, ale także sposób na to, by przykuć uwagę rekrutera. Masz w zasadzie kilkanaście sekund na to, by przyciągnąć osobę, która przeprowadza rekrutację. Z tego powodu Twoje CV powinno rzucać się w oczy, ale również być bardzo eleganckie. Miej świadomość, że najważniejsza jest tu zasada stosowności, a więc musisz dostosować wygląd CV do wymagań na konkretnym stanowisku.

CV
fot. pixabay.com

Przygotowanie CV to wyzwanie, z którym poradzisz sobie, wdrażając w życie powyższe zasady. Powodzenia. Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom w końcu uda Ci się znaleźć wymarzoną pracę.

Czytaj także: Jakie umiejętności są doceniane na rynku pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here