praca w administracji
fot. pixabay.com

Stoisz przed wyborem Twojej ścieżki zawodowej i nie wiesz, w jakiej branży warto szukać pracy? Pomyśl o pracy w administracji. Poznaj ją lepiej i dowiedz się, na czym polega. Czy warto zdecydować się na zatrudnienie w tym sektorze?

Praca w administracji biurowej – czyli co?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych zalet i wad pracy w administracji, najpierw wyjaśnimy, czym tak w zasadzie jest praca w tym sektorze. Pracą w administracji określa się wiele stanowisk pracy.

Okazuje się, że branża administracyjna słynie z wielu profesji. Można w niej znaleźć zarówno przedstawicieli stanowisk asystenckich, jak i tych specjalistycznych. Wśród najpopularniejszych zawodów związanych z administracją biurową, można wymienić tutaj pracownika biurowego, asystenta, recepcjonistę czy sekretarza. 

Czytaj także: Praca zdalna – poznaj 6 wad tego rozwiązania!

Jakie są obowiązki pracownika biurowego?

Wśród podstawowych obowiązków, które należą do osoby zajmującej stanowisko pracownika biurowego, wymienić można: zarządzanie i organizację codziennej pracy biura segregacje i archiwizacji pism oraz dokumentów, troskę o prawidłowy obieg dokumentów w firmie a także organizację codziennej pracy biura.

Oprócz tego, pracownik administracyjny musi zajmować się także rejestrem pism oraz wydruków, które dotyczą pracowników. Wśród zadań stojących przed pracownikiem administracyjnym znajduje się przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji administracyjnej, jak również sporządzanie pism biurowych, zwłaszcza raportów i sprawozdań.

praca w administracji
fot. pixabay.com

Jakimi cechami powinien wyróżniać się pracownik administracyjny?

Jeżeli marzy ci się praca w administracji, musisz pamiętać o tym, by być osobą odpowiedzialną i uczciwą. Od pracownika administracyjnego wymaga się również podstawowej obsługi komputera, w tym obsługi poczty, ale również innych programów. Pracownik administracyjny powinien rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

W wielu firmach cenione są umiejętności językowe. Chodzi tu o to, żeby pracownik administracyjny znał języki obce, w tym zarówno języki zachodnioeuropejskie, na przykład język angielski czy też język francuski, ale też języki bardziej egzotyczne. Wymienić tu można: język japoński, język chiński, język norweski czy też język fiński.

Jakie są zalety pracy w administracji?

Każda praca, w tym również praca w administracji biurowej, ma swoje zalety. Wśród największych plusów tego rodzaju zatrudnienia wymienia się możliwość pracy na umowę o pracę. W tego typu branży znacznie łatwiej otrzymać zatrudnienie na umowę o pracę. Jest to więc praca, która spodoba się osobom ceniącym sobie stabilizację zawodową. Jeżeli więc szukasz pracy na dłużej, zatrudnienie w administracji będzie idealnym sposobem na to, by uzyskać taką pracę.

W wielu firmach pracownicy biurowi mają również możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Wśród najpopularniejszych szkoleń dla pracowników biurowych wymienia się nie tylko te, dotyczące obsługi urządzeń biurowych czy też programów komputerowych, ale również kursy językowe. Podejmując więc taką pracę, masz możliwość podnoszenia swoich kompetencji zawodowych.

Jakie są minusy pracy w administracji biurowej?

Praca w administracji biurowej, jak każda praca, ma także swoje wady. Można tu wymienić chociażby mało elastyczny czas pracy. Pracownicy biurowi zwykle pracują w godzinach od 7:00 do 15:00 lub od 8:00 do 16:00.  Jeżeli wolisz, by grafik był dostosowany do twoich indywidualnych preferencji, lepiej szukaj zatrudnienia innej branży.

praca w administracji
fot. pixabay.com

Praca w administracji biurowej może wydawać się nudna osobie, która woli wykonywać swoje obowiązki na świeżym powietrzu. Będąc pracownikiem biurowym musisz niestety spędzać czas pracy w biurze. Czasem jednak istnieje możliwość wyjazdu służbowego, wówczas opuszczasz znane ci mury.

Wybierz tę pracę jeżeli jesteś osobą spokojną wyważoną, a także potrafisz komunikować się z ludźmi. Umiejętność komunikowania się jest jedną z najważniejszych kompetencji miękkich, potrzebnych do tego, by dobrze wykonywać tego rodzaju pracę. Jako pracownik biurowy będziesz musiał umieć porozumieć się z klientem czy inną osobą, która odwiedzi waszą firmę. Jesteś niczym wizytówka firmy. Dlatego musisz również dbać o swój wizerunek. Praca w administracji biurowej może być prawdziwą przygodą i czymś, co może dać i spełnienie. 

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here