Szkoły przyjazne dzieciom

Jaka szkoła jest przyjazna dzieciom? Ta, która wzbudza w nich ciekawość poznawania świata i niweluje zjawisko, zgodnie z którym nauka jest tylko przykrym obowiązkiem. To szkoła bezpieczna, w której panuje ciepła, wesoła atmosfera, a uczniowie mają zapewnione wszelkie pomoce dydaktyczne oraz korzystają z odpowiednio dopasowanego do ich rozwoju wyposażenia. Już dawno minęły czasy, w których w klasach straszyły jedynie ławki z krzesłami i zielona tablica kredowa. Dzisiaj szkoły stawiają na naukę poprzez zabawę i wykorzystują w tym celu coraz częściej nowoczesne pomoce, stworzone zgodnie z innowacyjną technologią.

Klasa na medal

Szkoła ma nie tylko uczyć. Jest również miejscem zabawy i spotkań z rówieśnikami. Aby wszystkie te cele mogły zostać spełnione, klasy szkolne należy odpowiednio wyposażyć. Standardem są oczywiście ławki i krzesła, ale wystarczy zerknąć na ofertę HABA Polska, aby przekonać się, że przyjazna klasa może być atrakcyjna, kolorowa i przypominać najlepszy plac zabaw. Klasy szkolne warto wyposażyć nie tylko w te niezbędne pomoce dydaktyczne, ale również akcesoria, które pomogą uczyć i utrwalać wiedzę. Do takich zaliczyć można chociażby plakaty i naklejki edukacyjne i zabawki kreatywne w formie gier czy układanek do zajęć samodzielnych albo grupowych.

Świetnym zabiegiem jest również organizacja klas tematycznych, których odbywają się poszczególne lekcje. Najlepszą formą nauki jest ta poprzez zabawę, ale i doświadczenia. Z powodzeniem udaje się wdrożyć tę zasadę w klasach biologicznych, geograficznych, historycznych czy chemicznych.

Czas wolny od zajęć

Szkoła to nie tylko lekcje, podczas których uczniowie siedzą w ławkach. To także miejsce spotkań z rówieśnikami na przerwach. Korytarze szkolne powinny być bezpieczne, ale też atrakcyjne. Warto wyposażyć je w elementy, dzięki którym uczniowie mogą odpocząć od lekcji i wzmacniać społeczne więzy. Świetnym przykładem są naklejki na podłogę, które pozwalają grać w popularne klasy albo tzw. magiczny dywan do interaktywnych gier.

W przyjaznych szkołach stawia się również na zajęcia pozalekcyjne, a im większy wybór lekcji dodatkowych, tym bardziej spełnione mogą być indywidualne potrzeby każdego ucznia. Koncepcja szkoły, która zakłada rozwijanie wiedzy, umiejętności, ale i talentów uczniów może być realizowana w prosty sposób. Dodatkowe lekcje tańca, kółko teatralne albo zajęcia ze sztuki walki, są tylko nielicznymi przykładami tych, na które uczniowie chętnie się zapisują.

Szkoła powinna stawiać na lekcje prowadzone w oryginalnej formie. Świetnie sprawdzają się wycieczki albo zajęcia w plenerze. Lekcje przyrody z łatwością udaje się przeprowadzić w pobliskim lesie, a historii w miejskim muzeum. Tylko od kreatywności i zaangażowania pedagogów zależy, w jakim stopniu zainteresują uczniów zdobywaniem wiedzy. Nie da się ukryć, że przyjazna szkoła powinna być współtworzona razem z rodzicami. Ich uwagi, wskazówki i praktyczna pomoc bardzo często jest nieoceniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here