weterynarz
fot. pixabay.com

Młode osoby, które dopiero wybierają drogę zawodową, mogą pomyśleć o kształceniu w kierunku weterynarii. Specjalista w tym zakresie zajmuje się leczeniem zwierząt domowych i hodowlanych. Zobacz, jak wygląda ścieżka edukacyjna weterynarza oraz jak dokładnie prezentują się jego obowiązki. Zapraszamy do lektury.

Kim jest weterynarz?

Weterynarz to inaczej lekarz weterynarii. To specjalista, który zajmuje się badaniem zwierząt i stawianiem diagnoz. Po rozpoznaniu dolegliwości weterynarz wskazuje sposób leczenia konkretnego schorzenia. Osoba, która jest weterynarzem, może pracować w wielu bardzo różnych miejscach. Jej możliwości zawodowe są naprawdę szerokie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie oczekiwania ma konkretny weterynarz.

Jeżeli chcesz pracować na wsi, musisz liczyć się z tym, że Twoimi pacjentami będą przede wszystkim zwierzęta hodowlane. Z kolei, gdy miejscem Twojej przyszłej pracy ma być miasto, zazwyczaj po poradę będą przychodzić klienci z chorymi zwierzętami domowymi, np. psami, kotami czy chomikami.

Jak zostać weterynarzem?

Określeniem „weterynarz” nazywa się lekarza weterynarii. To jedna z nauk lekarskich. Studia na tym kierunku studiów trwają 5,5 roku. Aby jednak zyskać prawo do wykonywania zawodu nie wystarczy ukończyć studiów. Trzeba również zdobyć uprawnienia nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną.

weterynarz
fot. pixabay.com

W kolejnym kroku bardzo istotne jest złożenie przysięgi. Ma ona bezpośredni związek z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii. Po dwóch latach praktycznego wykonywania zawodu, masz możliwość wybrania jednej spośród kilkunastu specjalizacji. Dzięki temu masz szansę poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć dodatkowe uprawnienia.

Podstawowe obowiązki weterynarza

Do zadań weterynarza należy diagnozowanie i badanie zwierząt. Weterynarz musi zajmować się również leczeniem zwierząt. Zatrudnienie w tym zawodzie można zdobyć nie tylko w prywatnych lecznicach i przychodniach dla zwierząt, ale również na fermach hodowlanych, w ubojniach, w zakładzie produkcyjnych.

Jedną z najtrudniejszych sytuacji, przed którą staje lekarz weterynarii jest śmierć zwierzęcia lub konieczność uśpienia zwierzęcia. Gdy odchodzi zwierzę, z którym klient jest związany, dodatkowo cierpi człowiek. Lekarz weterynarii musi umieć tak to wszystko przeprowadzić, by jak najmniej szkód poniósł człowiek żegnający swojego pupila. Przyda się tu więc również znajomość ludzkiej psychologii.

Trzeba również pamiętać, że jeżeli lekarz chce otworzyć przychodnię bądź klinikę, musi legitymować się odpowiednio długim stażem zawodowym. W przypadku chęci otwarcia kliniki musi to być minimum 5 lat. Z kolei, gdy będzie chciał otworzyć przychodnię, musi mieć przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego.

Czym powinien wyróżniać się dobry weterynarz?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy istnieją cechy, którymi może wyróżniać się dobry specjalista w tej dziedzinie. Okazuje się, że jak najbardziej. Przede wszystkim dobry weterynarz musi być kompetentny. Powinien więc mieć szeroką wiedzę, która sprawi, że będzie mu znacznie łatwiej nieść pomoc i chronić poszkodowanych. Niezwykle istotna jest również empatia. Weterynarz, który ma otwarte serce na potrzeby zwierzęcia, ale też troski właściciela, to prawdziwy skarb, do którego będą się zwracać w sposób pełen szacunku. To właśnie potem o takich ludziach mówią, że są nieprzeciętni.

weterynarz
fot. pixabay.com

Weterynarz musi być również osobą, która wykazuje ogromną odporność na stres. Taki lekarz musi niezwykle dobrze reagować na sytuacje, które mogłyby przerosnąć zdrowego człowieka. Weterynarz nie powinien także zbyt mocno angażować się w konkretne problemy ludzi. Oczywiście, pomoc zwierzęciu i drugiemu człowiekowi jest czymś wartościowym, ale trzeba też umieć znaleźć dystans, by odpocząć od pracy i jej trudów.

Kolejną bardzo istotną cechą jest zdolność do odczuwania odpowiedzialności. Odpowiedzialność z jednej strony może zabezpieczyć przed samym zagrożeniem, ale z drugiej może być doświadczeniem dość stresującym.

Pamiętaj, że weterynarz z krwi i kości nie zmusi Cię do oglądania i spowiadania się z tego, co się wydarzyło.

Czytaj także: Stres w pracy – kiedy jest groźny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here