elastyczny czas pracy
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, czy elastyczny czas pracy jest czymś korzystnym? Poznaj zalety tego sposobu zatrudnienia. Tak naprawdę w tym systemie pracy zyskujesz nie tylko Ty, ale również Twój pracodawca. Dowiedz się, dlaczego. Zapraszamy do lektury.

Możesz samodzielnie planować dzień

Mając elastyczny czas pracy, sam decydujesz, kiedy pracujesz. To oznacza, że jeżeli masz ochotę na wolne, możesz sobie je zaplanować. Sam określasz, w jakich godzinach w ciągu dnia będziesz wykonywać swoje obowiązki. nie jesteś uzależniony od konkretnej pory pracy.

Jeżeli zdarzy się coś niespodziewanego, np. bliska Ci osoba albo zwierzę zachoruje, masz możliwość wybrania się z nimi do lekarza. Swoje pory pracy możesz też dostosować do godzin pracy ukochanej osoby lub zajęć szkolnych Twoich pociech. Dzięki temu będziecie mieć więcej czasu dla siebie. To Ty decydujesz, jak pracujesz. Elastyczny czas pracy pozwala Ci wygodnie planować swój dzień.

elastyczny czas pracy
fot. pixabay.com

Wybierasz sobie w dowolny sposób urlop

Sam również ustalasz, kiedy masz urlop. Nie ma więc sytuacji, kiedy to nie dostajesz urlopu, ponieważ jesteś uzależniony od innych osób w zespole, które wcześniej poinformowały o chęci dnia wolnego. Elastyczny czas pracy zakłada, że sam sobie szefujesz i decydujesz o dniach wolnych. Nie musisz nikogo pytać o zdanie, bo niczym osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą jesteś sobie sterem, żeglarzem, okrętem.

Możesz więc dostosować swój urlop do wolnego bliskiej osoby. W ten sposób łatwiej będzie wam wygospodarować czas na dłuższe wolne. W tym czasie możesz wyjechać w dowolne miejsce na świecie i po prostu cieszyć się urokami życia. Możesz też połączyć pracę z obowiązkami i zdecydować się na tzw. workation.

Pracujesz wtedy, gdy jesteś najbardziej wydajny

to bardzo dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie lubią standardowych godzin pracy, to znaczy od ósmej do szesnastej. Jeżeli twój chronotyp, jest dostosowany do tego, by pracować w porach nocnych, możesz to robić. Co więcej, dzięki elastycznemu czasowi pracy, masz taką możliwość. Korzystasz na tym nie tylko ty, ale również twój pracodawca.

W momencie, gdy jesteś najbardziej wypoczęty, wykonujesz pracę znacznie lepiej niż w czasie, gdy jesteś zmęczony lub po prostu nieprzyzwyczajony do wykonywania określonych obowiązków. Jeżeli np. najlepiej idzie Ci praca w godzinach nocnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wówczas zająć się swoimi obowiązkami. Nikt Cię nie kontroluje, nie musisz odbijać karty przed wejściem do pracy, wystarczy, że trzymasz się z góry przyjętej liczby godzin do zrealizowania.

Polecamy: Prowadzenie własnej działalności gospodarczej – dlaczego warto?

Masz dużo czasu na rozwój osobisty

Jeżeli samodzielnie ustalasz, w jakich godzinach będziesz pracować, możesz tak zaplanować swój dzień, by np. rano zająć się ćwiczeniami fizycznymi czy nauką angielskiego, a w ciągu dnia wypełniać obowiązki zawodowe.

Nauka nowych rzeczy może stanowić istotny przerywnik jeśli chodzi o realizację konkretnych zadań zawodowych. Możesz – aby się nie nudzić i nieco rozerwać – tak zaplanować dzień, że przez pierwsze godziny poświęcasz się np. nauce, potem 2 godziny pracujesz, a potem pół godziny medytujesz lub uczysz się języka obcego. Świetny plan, prawda?

elastyczny czas pracy
fot. pixabay.com

Możesz realizować obowiązki domowe

Elastyczny czas pracy w połączeniu z pracą zdalną to dla wielu osób duet doskonały. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż, okazuje się, że dzięki temu, że samodzielnie planujesz, kiedy zaczniesz pracować i czy w ogóle w konkretnym dniu, masz możliwość pogodzenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi.

Jeżeli np. w danym momencie chcesz pozmywać naczynia, zrobić obiad czy zająć się dzieckiem, jak najbardziej możesz to zrobić. Co więcej, taki podział obowiązków – zarówno tych domowych, jak i zawodowych – sprawi, że będziesz mieć bardziej urozmaicony i ciekawszy dzień. Dzięki temu nie będzie Ci się nudzić i dobre pomysły znacznie łatwiej pojawią się w Twojej głowie. Zaryzykuj i pomyśl o tym, co zyskujesz dzięki elastycznemu czasowi pracy.

Zacznij już dziś. Dzięki temu odzyskasz nieco kontrolę nad swoim życiem i zobaczysz, jak ważny jest czas i możliwość samodzielnego jego planowania.

Polecamy także: Praca na wakacje – jak ją znaleźć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here