zmiany w Kodeksie pracy
fot. pixabay.com

Od dawna zapowiadana nowelizacja Kodeksu pracy wejdzie w życie już niedługo. Co zmieni się dzięki niej? Oto zmiany w Kodeksie pracy przewidywane na 2022 rok. Czy są korzystne zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników? Co mogą zyskać jedni i drudzy? Zapraszamy do lektury.

Od kiedy będą obowiązywać zmiany w Kodeksie pracy?

Zacznijmy od tego, że przedstawione poniżej zmiany, mają wejść w życie już w sierpniu 2022 roku. To oznacza, że firmy w zasadzie mają bardzo mało czasu na to, by dostosować się do zaplanowanej nowelizacji.

Trzeba wiedzieć, że nowe przepisy to efekt wprowadzenia w warunkach polskich dwóch unijnych dyrektyw. Nowe regulacje sprawią, że pracownicy zyskają nowe uprawnienia. Z kolei pracodawcy będą musieli borykać się i radzić sobie z nowymi obowiązkami.

O tym, co konkretnie się zmieni, piszemy w dalszej części tego artykułu. Sprawdź, czy zmiany są korzystne dla grupy (pracodawcy lub pracownicy), którą reprezentujesz.

Czytaj także: Praca indywidualna czy w zespole – jak lepiej pracować?

Zmiany na korzyść pracownika – poznaj te, przewidziane w nowelizacji

Przede wszystkim na pracodawcy będzie ciążyć obowiązek informowania pracownika na piśmie w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy o warunkach zatrudnienia, a także o zmianie tych warunków. Jeżeli pracownik nie zostanie o tym poinformowany, będzie to stanowić wykroczenie.

Co więcej, jeżeli pracownik będzie zatrudniony u konkretnego pracodawcy przez okres minimum 6 miesięcy, to będzie miał prawo do tego, by wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju pracę, a także z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na czas nieokreślony albo z wnioskiem o zatrudnienie na pełny etat. Może to zrobić w wersji papierowej lub elektronicznej. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi odpowiedzi, to również jest to oceniane jako wykroczenie.

zmiany w Kodeksie pracy
fot. pixabay.com

Mamy również dobrą wiadomość dla rodziców małych dzieci. Mianowicie, okazuje się, że każdy pracownik, a więc osoba zatrudniona na umowę o pracę, który opiekuje się dzieckiem, będzie miał prawo do skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Dotyczy to dziecka do ukończenia 8. roku życia. W przypadku, gdy dojdzie do naruszenia przepisów przez pracodawcę w tym zakresie, oczywiście, będzie to wykroczenie.

Do 5 dni roboczych w roku kalendarzowym. Tyle będzie przysługiwać dni urlopu opiekuńczego dla pracownika, który chce zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub która zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym. Warunkiem jest, by osoba ta wymagała znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Warto tu zwrócić uwagę na zwrot „znaczny”. Jest istotny do zrozumienia tego uprawnienia.

Pracownik będzie mógł również skorzystać z urlopu opiekuńczego. Musi jednak złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 3 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Co może grozić pracodawcy za nieprzestrzeganie prawa?

Czy sankcje związane z niewywiązaniem się z powyższych uregulowań są poważne z punktu widzenia pracodawcy? Przyjrzeliśmy się temu lepiej. Otóż, okazuje się, że w przypadku, gdy pracodawca nie zastosuje się do przepisów prawa, może otrzymać mandat karny od inspektora pracy.

Ile wynosi tego typu zobowiązanie? Według przepisów regulujących tę kwestię, zamieszczonych w dziale XIII Kodeksu pracy, wysokość kar przewidzianych za tego rodzaju wykroczenia waha się pomiędzy 1 tysiącem złotych a 30 tysiącami złotych. Nowe wykroczenia, przewidziane przez Kodeks pracy, również będą obwarowane tego typu sankcjami.

zmiany w Kodeksie pracy
fot. pixabay.com

Podsumowanie planowanych zmian

Podsumowując, zbierzmy najważniejsze zmiany, które już niedługo wejdą w życie. Na pracodawcy będzie ciążyć obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia związane z urlopami. Na pracodawcę zostanie nałożony nowy obowiązek informacyjny. Co ciekawe, pracodawca nie będzie mógł również zabronić pracownikowi, by ten pozostawał w stosunku pracy z innymi pracodawcą.

Czy pracodawcy mają więc powody do obaw? Jeżeli będą działać zgodnie z prawem, absolutnie nie. Zmiany w Kodeksie pracy są jak najbardziej korzystne dla pracowników.

Czytaj także: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here