Od dawna zapowiadana nowelizacja Kodeksu pracy wejdzie w życie już niedługo. Co zmieni się dzięki niej? Oto zmiany w Kodeksie pracy przewidywane na 2022 rok. Czy są korzystne zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników? Co mogą zyskać jedni i drudzy? Zapraszamy do lektury.
Spis Treści
Od kiedy będą obowiązywać zmiany w Kodeksie pracy?
Zacznijmy od tego, że przedstawione poniżej zmiany, mają wejść w życie już w sierpniu 2022 roku. To oznacza, że firmy w zasadzie mają bardzo mało czasu na to, by dostosować się do zaplanowanej nowelizacji.
Trzeba wiedzieć, że nowe przepisy to efekt wprowadzenia w warunkach polskich dwóch unijnych dyrektyw. Nowe regulacje sprawią, że pracownicy zyskają nowe uprawnienia. Z kolei pracodawcy będą musieli borykać się i radzić sobie z nowymi obowiązkami.
O tym, co konkretnie się zmieni, piszemy w dalszej części tego artykułu. Sprawdź, czy zmiany są korzystne dla grupy (pracodawcy lub pracownicy), którą reprezentujesz.
Czytaj także: Praca indywidualna czy w zespole – jak lepiej pracować?
Zmiany na korzyść pracownika – poznaj te, przewidziane w nowelizacji
Przede wszystkim na pracodawcy będzie ciążyć obowiązek informowania pracownika na piśmie w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy o warunkach zatrudnienia, a także o zmianie tych warunków. Jeżeli pracownik nie zostanie o tym poinformowany, będzie to stanowić wykroczenie.
Co więcej, jeżeli pracownik będzie zatrudniony u konkretnego pracodawcy przez okres minimum 6 miesięcy, to będzie miał prawo do tego, by wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju pracę, a także z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na czas nieokreślony albo z wnioskiem o zatrudnienie na pełny etat. Może to zrobić w wersji papierowej lub elektronicznej. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi odpowiedzi, to również jest to oceniane jako wykroczenie.
Mamy również dobrą wiadomość dla rodziców małych dzieci. Mianowicie, okazuje się, że każdy pracownik, a więc osoba zatrudniona na umowę o pracę, który opiekuje się dzieckiem, będzie miał prawo do skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Dotyczy to dziecka do ukończenia 8. roku życia. W przypadku, gdy dojdzie do naruszenia przepisów przez pracodawcę w tym zakresie, oczywiście, będzie to wykroczenie.
Do 5 dni roboczych w roku kalendarzowym. Tyle będzie przysługiwać dni urlopu opiekuńczego dla pracownika, który chce zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub która zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym. Warunkiem jest, by osoba ta wymagała znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Warto tu zwrócić uwagę na zwrot „znaczny”. Jest istotny do zrozumienia tego uprawnienia.
Pracownik będzie mógł również skorzystać z urlopu opiekuńczego. Musi jednak złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 3 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Co może grozić pracodawcy za nieprzestrzeganie prawa?
Czy sankcje związane z niewywiązaniem się z powyższych uregulowań są poważne z punktu widzenia pracodawcy? Przyjrzeliśmy się temu lepiej. Otóż, okazuje się, że w przypadku, gdy pracodawca nie zastosuje się do przepisów prawa, może otrzymać mandat karny od inspektora pracy.
Ile wynosi tego typu zobowiązanie? Według przepisów regulujących tę kwestię, zamieszczonych w dziale XIII Kodeksu pracy, wysokość kar przewidzianych za tego rodzaju wykroczenia waha się pomiędzy 1 tysiącem złotych a 30 tysiącami złotych. Nowe wykroczenia, przewidziane przez Kodeks pracy, również będą obwarowane tego typu sankcjami.
Podsumowanie planowanych zmian
Podsumowując, zbierzmy najważniejsze zmiany, które już niedługo wejdą w życie. Na pracodawcy będzie ciążyć obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia związane z urlopami. Na pracodawcę zostanie nałożony nowy obowiązek informacyjny. Co ciekawe, pracodawca nie będzie mógł również zabronić pracownikowi, by ten pozostawał w stosunku pracy z innymi pracodawcą.
Czy pracodawcy mają więc powody do obaw? Jeżeli będą działać zgodnie z prawem, absolutnie nie. Zmiany w Kodeksie pracy są jak najbardziej korzystne dla pracowników.
Czytaj także: Workation – praca i wakacje w jednym