ile pracują Polacy
fot. pixabay.com

Polski Instytut Ekonomiczny stworzył raport zatytułowany „Krótsza praca przynosi korzyści gospodarce”. Na tej podstawie oszacowano, ile godzin w tygodniu średnio pracują Polacy. Dane zostały porównane z czasem pracy osób z innych krajów Europy. Zobacz, kto pracuje najwięcej. Zapraszamy do lektury.

Polacy pracują dłużej od innych

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, Polacy pracują zdecydowanie dłużej niż inni mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów Europy. Dla porównania czas pracy Polaka to średnio 39,7 godz. tygodniowo. Natomiast liczba godzin, którą na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcają Niemcy, Szwedzi, Francuzi oraz Duńczycy wynosi poniżej 36. Jesteśmy też znacznie dalej niż Holendrzy, którzy tygodniowo pracują nawet mniej niż 30 godzin.

Liczba godzin pracy a sukces zawodowy i finansowy

Czy jednak liczba przepracowanych godzin w tygodniu lub w dłuższej perspektywie czasowej przekłada się na sukces zawodowy lub finansowy? Otóż, nie zawsze ma to związek. Tym bardziej, że im dłużej pracujemy tym stajemy się bardziej zmęczeni i mniej produktywni. To przekłada się na jakość pracy. Co więcej, wiele rzeczy robimy wówczas wolniej, a efekt końcowy może być gorszy.

Zbyt długa praca może prowadzić też do wypalenia zawodowego.

Czterodniowy tydzień pracy – wyniki eksperymentu

Warto też wspomnieć o znanym eksperymencie, w którym wzięło udział 2500 mieszkańców Islandii. Badanie przeprowadzono w latach 2015-2019. Eksperyment udowadniał, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni miało pozytywny wpływ na gospodarkę. Okazało się, że produktywność pracowników wzrosła, a jednocześnie poprawiło się samopoczucie.

ile pracują Polacy
fot. pixabay.com

Dzięki temu, aż 86 proc. islandzkich pracowników ma możliwość korzystania ze skróconego tygodnia pracy do 35-36 godzin. Takie podejście staje się popularniejsze w wielu innych krajach świata.

Ile pracują Polacy? Zbyt długa praca a zagrożenie reputacji, zdrowia i życia

Polacy to naprawdę zapracowany naród. Jednakże nie zawsze liczba przepracowanych godzin idzie w parze z efektywnością. Warto mieć świadomość, że zmęczony pracownik może tworzyć pracę gorszej jakości albo narażać na szwank reputację pracodawcy. Trzeba tu wspomnieć o bardzo zapracowanej grupie zawodowej, którą są lekarze. Zbyt długie dyżury mogą stanowić realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ich pacjentów, ale również dla ich samych. Coraz częściej można przeczytać w mediach o śmierci lekarzy, którzy pracowali na kilka etatów.

Dlatego tak istotne jest poszukiwanie odpowiedniego balansu pomiędzy wszystkimi sferami życia. Należy pamiętać, że odpoczynek ma ogromny wpływ na jakość wykonywanej pracy. Poza tym pracownik ma prawo do odpoczynku, o czym stanowi Kodeks pracy i prawo pracy.

Work and life balance – jak znaleźć wewnętrzną równowagę?

Obecnie bardzo popularne są hasła, które sugerują, że bardzo ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Niestety, w wielu przypadkach na zapewnieniach i śmiałych deklaracjach się kończy. Wielu z nas nie potrafi pogodzić życia zawodowego z prywatnym. Czasem cierpi kariera i finanse. Innym razem rodzina lub inne bliskie osoby.

Jeszcze większe dylematy pojawiają się przed osobami, które prowadzą firmy. Prezesi wielkich przedsiębiorstw to niestety często pracoholicy, którzy nie potrafią skupić się na innych sprawach w życiu jak tylko praca.

Ogromnym zagrożeniem jest również praca zdalna. Czasem pracownicy zdalni mają wrażenie, że nigdy nie wychodzą z pracy, ponieważ towarzyszy im ona przez cały czas. Wówczas istotne jest odcięcie się od obowiązków zawodowych, schowanie komputera czy innego narzędzia do pracy, wyłączenie telefonu komórkowego. Pracownik powinien umieć szanować własne granice i dlatego, gdy wybija godzina końca pracy, należy ją zakończyć. Nie można poświęcać wszystkiego na rzecz pracy, ponieważ prędzej czy później możemy poczuć się mocno rozczarowani.

ile pracują Polacy
fot. pixabay.com

Czas dla rodziny czy bliskich powinien być czasem, który poświęcamy im. Nie należy wówczas zbyt często poruszać tematu pracy. Znajomi, przyjaciele czy rodzina mogą poczuć się wtedy mniej ważni.

Pracę zostawmy w pracy, a sami cieszmy się ze spotkań w miłej atmosferze.

Polecamy: Mózg – co warto o nim wiedzieć w kontekście pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here