ile zarabia księgowy
fot. pixabay.com

Praca księgowego jest wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba umieć wykazać się logicznym myśleniem oraz odpornością na stres. W żadnym wypadku nie jest to zawód nudny. Odnajdą się w nim osoby ambitne, nastawione na realizację określonych celów. Zanim jednak podejmiesz decyzję dotyczącą tego, czy warto wykonywać taki zawód, zobacz, ile zarabia księgowy. Przeanalizuj, czy pieniądze na tym stanowisku są dla Ciebie satysfakcjonujące.

Zarobki na stanowisku księgowego

Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki księgowego są różne. Mediana wynosi tu 4 820 złotych brutto. 25 proc. osób zarabia mniej niż 3 920 złotych brutto, a drugie tyle powyżej 5 990 złotych brutto. Wszystko więc zależy od indywidualnej sytuacji każdego pracownika działającego w tej profesji.

Co wpływa na wysokość zarobków księgowego?

Wysokość zarobków na stanowisku księgowego zależy od kilku zmiennych. Przede wszystkim od doświadczenia zawodowego oraz uzyskanych w toku nauki certyfikatów. Poziom wykształcenia również odgrywa znaczną rolę jeśli chodzi o określenie wysokości zarobków księgowego. Zdecydowanie lepiej zarabiają osoby z wykształceniem wyższym kierunkowym niż osoby, które go nie posiadają.

Na wysokość zarobków wpływ ma również wielkość firmy, w której księgowy pracuje. Na inne wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Można tu wskazać na różne sposoby rozliczania się księgowego z firmą. Może to być stałe co miesięczne wynagrodzenie. Jednak w wielu przypadkach zarobki księgowego mogą być uzależnione od przychodów firmy w danym miesiącu.

ile zarabia księgowy
fot. pixabay.com

Ile zarabia główny księgowy i jego młodsi koledzy?

W zupełnie innej sytuacji niż szeregowi księgowi znajduje się główny księgowy. Jego zarobki diametralnie różnią się od wynagrodzenia młodszych kolegów po fachu. Raport płacowy przygotowany przez Hays wskazuje, że w 2020 roku średnie zarobki młodszego księgowego miały wynieść 5000 złotych. Natomiast księgowi ds. Vat mogli liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 7500 złotych. Osoby prowadzące księgowość jedynie na potrzeby określonego projektu, zarabiają średnio 8000 złotych. Natomiast starsi księgowi otrzymują wynagrodzenie na poziomie 9000-10 000 złotych. Najlepsi mogą uzyskać miesięcznie nawet 12 000 złotych. Główny księgowy może zarabiać nawet 25 000 złotych miesięcznie. Średnio jednak zarabia 17 000 złotych na miesiąc.

Skąd taka rozpiętość? Wiele zależy od uzyskanych uprawnień, doświadczenia, przebytej drogi zawodowej, znajomości prawa podatkowego i języków obcych, np. znajomości języka angielskiego i niemieckiego. To obecnie główne języki biznesu, w którym współcześnie obracają się polskie firmy.

ile zarabia księgowy
fot. pixabay.com
Ile zarabia księgowy? Dodatkowe benefity pozapłacowe

Oczywiście, dziś, by zatrudnić dobrego pracownika równie istotne jest zapewnienie mu nie tylko godziwego wynagrodzenia, ale także innych benefitów pozapłacowych. Do najpopularniejszych należą: prywatna opieka zdrowotna, karnety na siłownię i fitness, a także możliwość korzystania z produktów i usług firmy po niższej cenie lub czasem również za darmo.

W niektórych firmach obowiązują również owocowe dni czy prezenty na urodziny i jubileusze obchodzone przez pracownika. Dotyczy to jednak nie tylko księgowych, ale przedstawicieli różnych zawodów pracujących w danej firmie.

Zawód księgowego jest profesją, która obecnie cieszy się dość wysokim prestiżem społecznym. Wiele osób – ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość realizacji zawodowej – decyduje się na jego wykonywanie. Jeśli i Ty wiesz, że to coś dla Ciebie, a konieczność ciągłego poszerzania horyzontów nie jest dla Ciebie niczym strasznym, podejmij się wykonywania takiej pracy. Z pewnością przyniesie Ci nie tylko sporo satysfakcji, ale także zyski finansowe. Wiesz już, ile zarabia księgowy. Droga, którą musisz przejść, by móc cieszyć się naprawdę dobrymi zarobkami jest długa, ale gdy w końcu uda Ci się osiągnąć Twoje cele będziesz szczęśliwy i spełniony zawodowo. O tym, jak zostać księgowym, możesz przeczytać w naszym artykule o tym samym tytule.

Księgowość to obietnica wyzwań i nieustannego rozwoju. Czy Ty chcesz podjąć to wyzwanie zawodowe?

Czytaj także: Praca księgowego – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here