jak zostać księgowym
fot. pixabay.com

Uwielbiasz liczby? Świetnie radzisz sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi przepisami prawa? Lubisz pracę wymagającą analitycznego myślenia? To znak, że możesz dobrze odnaleźć się w zawodzie księgowego. Od lat profesja cieszy się popularnością i dość dużym uznaniem społecznym ze względu na to, że to właśnie księgowa lub księgowy są ostoją każdej firmy. Zobacz, jak zostać księgowym bądź księgową.

Wykształcenie a zawód księgowego

Pamiętaj, że praca księgowego to nie tylko liczenie, ale przede wszystkim znajomość programów księgowo-kasowych oraz prawa podatkowego. Co więcej, na bieżąco należy aktualizować swoją wiedzę dotyczącą zmian w prawie. To na księgowym spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z finansami całej firmy. Jeżeli księgowy zawiedzie, całe przedsiębiorstwo może ponieść konsekwencje błędu księgowego. Aby dobrze wykonywać swoją pracę na stanowisku księgowego niezbędna jest rozległa wiedza.

Dlatego w tym zawodzie sprawdzą się osoby po różnorodnych kierunkach studiów – ekonomicznych, finansowych, prawnych czy administracyjnych. Aby pracować jako księgowy nie musisz mieć studiów wyższych. Dużo istotniejsze jest zdanie egzaminu, który uprawnia do otrzymania odpowiedniego certyfikatu umożliwiającego podjęcie pracy na stanowisku księgowego. Studia jednak pomagają zdobyć Ci większe wynagrodzenie oraz czynią Cię konkurencyjnym na rynku pracy, a także ułatwiają zdanie wszystkich niezbędnych egzaminów na stanowisko księgowego.

jak zostać księgowym
fot. pixabay.com

Wymogi niezbędne do tego, by móc wykonywać tego typu profesję to posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, brak karalności za konkretne przestępstwa oraz posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ustawa o ordynacji podatkowej mówi o tym, że za błędy przy rozliczaniu odpowiada podatnik, a nie księgowy bądź księgowa, więc cała odpowiedzialność spoczywa na zleceniodawcy księgowego. W praktyce jednak księgowy lub księgowa, którzy dopuścili się błędów raczej długo nie zagrzeją miejsca w zawodzie.

Sprawdź także: Ile zarabia księgowy?

Jak zostać księgowym? Kursy i szkolenia do pracy w księgowości

Pamiętaj, że jeśli chcesz pracować jako księgowy bądź księgowa musisz zadbać o odpowiednie szkolenia w tym obszarze. Kolejne kursy są niczym następne stopnie wtajemniczenia w zawód. Jeden kurs, np. na młodszego księgowego, jest furtką do kolejnego kursu – tym razem na wyższy stopień. W każdym większym mieście organizowane są kursy, na których można zdobyć niezbędną wiedzę w obszarze księgowości. Jeżeli zależy Ci na pracy w korporacji lub w większej firmie, która działa na arenie międzynarodowej, oprócz posiadania wskazanych uprawnień do wykonywania zawodu księgowego, niezbędna będzie również znajomość języków obcych. Przyda się ona podczas różnego rodzaju spotkań czy rozliczeń tworzonych dla osób zza granicy.

Pamiętaj o kompetencjach miękkich

Wykonywanie zawodu księgowego wymaga dokładności i precyzji. Nie jest więc to praca dla każdego. Dobrze odnajdą się w niej osoby, które potrafią działać w stresie i pod presją czasu. Warto, by księgowa bądź księgowy był osobą cierpliwą, odpowiedzialną, która na bieżąco poszerza swoje kompetencje związane z prawem podatkowym oraz zna programy księgowe. Taka wiedza jest przydatna wszędzie – niezależnie od tego, gdzie pracujesz.

Jeżeli prowadzisz własne biuro księgowe, istotne jest również to, by wyróżniać się umiejętnościami komunikacyjnymi. Łatwość nawiązywania kontaktu oraz zdolność do wyjaśniania zawiłych kwestii klientom są niezbędne do tego, by odnieść sukces w prowadzeniu własnej działalności związanej z księgowością.

jak zostać księgowym
fot. pixabay.com

Sprawdza się tu stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach sama wiedza to za mało, równie istotny jest sposób jej przekazania klientowi. Współczesny klient biura księgowego oprócz dobrze wykonanego rozliczenia, liczy również na wsparcie merytoryczne ze strony księgowej bądź księgowego. Księgowy czy księgowa muszą wówczas dostosować swój język do poziomu i wiedzy klienta, by móc skutecznie przekazać mu istotne informacje.

Czy już wiesz, jak zostać księgową lub księgowym? Mamy nadzieję, że tak. Pozostaje Ci teraz przygotowywać się do zdobycia certyfikatów np. podczas studiów z obszaru finansów.

Przeczytaj również: Praca księgowego – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here