jak zostać sprzedawcą
fot. pixabay.com

Większość osób zajmujących się handlem, wykonuje tą pracę z zamiłowania do niej. Kontakt z ludźmi, nowe doświadczenia i różnorodność na rynku to argumenty przemawiające za tym, że osoba w tym zawodzie nie może się nudzić. Jeśli usłyszałeś kiedyś, że z taką charyzmą nadawałbyś się na sprzedawcę, lub po prostu jest to Twoje marzenie, koniecznie sprawdź jak zostać sprzedawcą.  

Jak zostać sprzedawcą – stanowisko kasjera

Aby zostać kasjerem wystarczy wykształcenie podstawowe lub średnie. Wymóg ten jest uzależniony przede wszystkim od pracodawcy. Warto wcześniej ukończyć kurs na kasę fiskalną, ale nie jest to coś obowiązkowego. Wystarczy, że jesteś chętny do pracy, szybko się uczysz i kontakt z ludźmi nie sprawia Ci trudności. Jeśli posiadasz wszystkie te cechy, Twój przyszły pracodawca zapewni Ci przeszkolenie umożliwiające pracę na kasie. Jeśli chcesz zostać kasjerem, warto, abyś znał choć trochę język angielski. W dobie globalizacji i natłoku klientów z różnych środowisk i krajów będzie się łatwiej komunikować. Wymóg ten jest uzależniony od prognozowań pracodawcy odnośnie tego kto będzie odwiedzać jego sklepy.

W marketach i małych sklepikach prawdopodobnie nikt nie zapyta o Twoją znajomość języka obcego, ponieważ największą grupą kupujących będą miejscowi. Jeśli natomiast starasz się o pracę w pobliżu szlaków turystycznych i dworców możesz spodziewać się, że będzie to jeden z ważniejszych wymogów.

jak zostać sprzedawcą
fot. pixabay.com

Jak zostać sprzedawcą – handlowcem?

Jeśli Twoim marzeniem jest to, by zajmować się sprzedawaniem dóbr, prawdopodobnie podstawy takie jak kasa fiskalna i pierwszy kontakt z klientem masz już za sobą. Zanim zaczniesz działać sam, zorientuj się jakie są oczekiwania rynku i czego potrzebują potencjalni kontrahenci.

Aby móc naprawdę skutecznie sprzedawać, potrzebne są Ci pewne umiejętności, dzięki którym zyskasz rzesze klientów. Umiejętności te możesz mieć ,,wrodzone” lub po prostu się ich nauczyć. Nikt nie rodzi się urodzonym handlowcem, jednak osobą z odpowiednimi predyspozycjami może być łatwiej opanować pewne zagadnienia.

Polecamy także: Praca sprzedawcy – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać sprzedawca?

Pierwszą z podstawowych cech dobrego sprzedawcy jest komunikatywność. Jeśli jesteś osobą, która jest przerażona rozmowami z obcymi ludźmi ta praca z pewnością nie jest dla Ciebie. Rozmowa i łatwość w komunikowaniu się to główne z narzędzi potrzebnych w handlu. Rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb klientów to kolejna z umiejętności, która jest niezbędna w tym fachu.

Często to, co mówi nam klient jest wierzchołkiem góry lodowej, ważne aby umieć rozpoznać oczekiwania klienta posiadając tylko szczątkowe informacje. Można więc powiedzieć, że jest to też cecha wrodzonej inteligencji, a także dobrego słuchania. Obracając finansami bardzo ważne jest, aby być dokładnym. W trakcie pracy nie możemy dopuścić do nawet najmniejszej pomyłki.

Zobacz także: Ile zarabia sprzedawca?

Pierwsze kroki w karierze sprzedawcy

Pierwsze kroki możesz podjąć samodzielnie. Powinieneś czytać dużo książek i poradników, które pozwolą Ci zostać świetnym sprzedawcą. Warto wziąć też udział w kursach handlowych, które są dostępne zarówno online jak i stacjonarnie. Poznanie wszystkich tajników związanych ze skuteczną sprzedażą są gwarantem sukcesu.

jak zostać sprzedawcą
fot. pixabay.com
Pracować u kogoś czy na własną rękę?  

Niewątpliwą zaletą pracy u siebie jest możliwość wykonywania pracy z domu, home office to najwygodniejsza z rzeczy jaka powstała. Jednak praca na własny rachunek wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym oraz fizycznym, a także z wysokimi stawkami składek ubezpieczeniowych. Atutem pracy u siebie jest fakt, że wymagania i klasyfikacje jakie musisz mieć zależą tylko i wyłącznie od Twojego samorozwoju. Praca u kogoś w dziale handlowym jest bez wątpienia mniej wymagająca. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakich warunkach pracować, sięgnij po kodeks pracy.

Jednak w tym przypadku jeśli będziesz chciał się zatrudnić w dziale sprzedaży prawdopodobnie będziesz musiał posiadać wykształcenie wyższe kierunkowe np. Marketing i sprzedaż. Niewątpliwą zaletą pracy w dziale sprzedaży jest fakt, że zazwyczaj dostaje się telefon, laptopa, a także samochód służbowy. Bardzo często w przedsiębiorstwach istnieje możliwość elastycznego wymiaru pracy, a także bardzo duża możliwość rozwoju. Nie ma nic lepszego niż możliwość obserwowania i uczenia się od osób, które są bardziej doświadczone od nas.

Polecamy również: Jak zostać lekarzem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here