praca lekarza
fot. pixabay.com

Niemal każda osoba przygotowująca się do zawodu lekarskiego musi liczyć się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami w ciągu dnia. Postawienie diagnozy czy udzielenie pomocy osobie umierającej niekiedy jest zadaniem ponad siły człowieka. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze zdobycie wiedzy o tym, jak wygląda praca lekarza i zapoznanie się z obowiązkami oraz wymaganiami, które jej towarzyszą, by potem nie przychodzić zestresowanym do swojego miejsca pracy.

Praca lekarza – istota i sens

„Po pierwsze – nie szkodzić” – oto credo pracy lekarza. Przysięga Hipokratesa jest składana przez lekarzy już od czasów starożytnych. Głównym zadaniem przedstawiciela tego zawodu jest niesienie pomocy chorym. W trosce o pacjenta lekarz powinien pamiętać o słowach swojej przysięgi, która wskazuje na ważne aspekty jego pracy. Wartość pracy lekarza jest ogromna i dlatego osoba, która rozważa jej podjęcie powinna przemyśleć dokładnie swój wybór. Należy być świadomym podjętych zobowiązań.

O tym, jak zostać lekarzem, można przeczytać w naszym innym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wymagania związane z pracą lekarza

Do obowiązków lekarza należy w szczególności udzielanie pomocy lekarskiej wtedy, gdy zwłoka mogłaby sprowadzić na pacjenta niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Co ciekawe, kolejnym obowiązkiem lekarza jest udzielanie informacji lekarskiej pacjentowi w sposób dla niego przystępny. Oznacza to, że diagnoza musi być przekazana w formie zrozumiałej dla pacjenta. Lekarz przekazując taką informację powinien upewnić się, że pacjent go rozumie. Zapobiegnie to niepotrzebnemu stresowi czy nieuzasadnionym obawom ze strony pacjenta.

praca lekarza
fot. pixabay.com

Do zadań lekarza należy także przekazanie informacji na temat tego, jakie działania w ramach leczenia podejmie. Praca lekarza jest nieodłącznie związana z podejmowaniem trudnych decyzji. Jednakże to pacjent co do zasady powinien mieć ostatnie słowo związane z leczeniem. Badanie i dalsze etapy pomocy medycznej mogą nastąpić dopiero, gdy pacjent wyrazi na to zgodę. W stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, lekarz może takie działania podjąć bez uprzedniej zgody pacjenta.

Praca lekarza należy do takich, których przedstawiciele bezpośrednio wnikają w intymność swoich pacjentów. Dlatego dokonując wszelkich testów czy badań, należy być bardzo delikatnym. Do pacjenta podchodzić z szacunkiem i poszanowaniem jego praw. Tylko wtedy pacjent będzie w stanie zaufać lekarzowi.

Czytaj także: Ile zarabia lekarz?

Praca lekarza – podstawowe obowiązki

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że stwierdzenia odnoszące się do tego, że zawód lekarza wiąże się z pomocą chorym są zbyt ogólne. Dlatego jeżeli chcemy określić, jakie są obowiązki lekarza, warto zwrócić uwagę na to, jaką specjalizację ma lekarz. W obliczu innych zadań stoi przecież dermatolog, a innych chirurg czy ginekolog. Do obowiązków lekarzy niezmiennie należy postawienie właściwej diagnozy, a także zaproponowanie odpowiedniej strategii leczenia. Obecnie lekarze oferują również teleporadę, która ma na celu zebranie odpowiedniego wywiadu z pacjentem i zaproponowanie leczenia.

Do typowych zadań lekarza rodzinnego należy również wystawianie recept, a także wystawienie skierowań do lekarzy specjalistów. Lekarze specjaliści zajmują się przeprowadzaniem zabiegów i badań zgodnych z ich specjalizacjami. Na przykład do obowiązków ginekologa należy wykonywanie cytologii, a do laryngologa badanie ucha.

praca lekarza
fot. pixabay.com
Klauzula sumienia a praca lekarza

Zawód lekarza należy do tych profesji, których przedstawiciele mogą powoływać się na klauzulę sumienia. Oznacza to, że jeżeli pewne zabiegi medyczne czy działania są sprzeczne z etyką czy moralnością wyznawaną przez lekarza, może on zrezygnować z wykonywania tychże czynności. Jego obowiązkiem w takiej sytuacji jest wskazanie innego medyka, który w jego zastępstwie wykona czynności medyczne, z których zrezygnował lekarz. Swoją decyzję ma obowiązek uzasadnić w specjalnie przygotowanej dokumentacji medycznej.

Będąc lekarzem należy pamiętać, jak istotne jest zachowanie tajemnicy lekarskiej. Jej złamanie wiąże się z wieloma sankcjami. Dlatego tak istotne jest postępowanie zgodne z etyką i prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here