praca dla cudzoziemców
fot. pixabay.com

Czy osoby, które nie mają obywatelstwa polskiego mogą starać się o pracę w naszym kraju? Oczywiście, że tak. Przyjeżdżający z niektórych państw mają też znacznie ułatwioną ścieżkę rekrutacji. Kim są zazwyczaj osoby, które przyjeżdżają do Polski, by podjąć zatrudnienie i w jakich branżach pracują? Sprawdź teraz na czym polega praca w Polsce dla cudzoziemców.

Imigranci zarobkowi ze Wschodu

Pracę w Polsce podejmują bardzo często imigranci zarobkowi ze Wschodu. Są to osoby, które w poszukiwaniu lepszego bytu, postanawiają zatrudnić się w Polsce. Ta praca może dotyczyć różnorodnych zadań. Bardzo często obywatele Ukrainy czy też innych państw za naszą wschodnią granicą, przyjeżdżają do Polski, aby zajmować się starszymi osobami, w fabrykach czy też pracować w branży budowlanej. Nie można pominąć również wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich jak: lekarze, pielęgniarki, architekci, którzy przyjeżdżają do Polski, licząc na lepsze możliwości finansowe.

praca dla cudzoziemców
fot. pixabay.com

Uchodźcy podejmujący zatrudnienie

W ostatnim czasie wojna na Ukrainie sprawiła, że granicę polskie przekroczyło ponad milion ludzi. Wielu z nich podejmie zatrudnienie w naszym kraju. Niektóre osoby w obawie przed wojną, wyjeżdżają ze swojego kraju i muszą rozpocząć wszystko od nowa. Wówczas niezbędne jest podjęcie przez nich zatrudnienia, by móc się utrzymać.

Uchodźcy, którzy chcą rozpocząć nowe życie, muszą zadbać o zatrudnienie gwarantujące im niezależność finansową. Jest to trudne wyzwanie, ale dzięki temu, że polski rynek pracy jest otwarty na przybyszów z innych krajów, m.in. dlatego, że koszty zatrudnienia takich osób mogą być niższe, podjęcie pracy jest znacznie łatwiejsze.

Sprawdź także: Praca zdalna – poznaj 7 korzyści

Podjęcie pracy przez cudzoziemca – na czym polega?

Osoba, która nie jest obywatelem Polski może podjąć zatrudnienie na podstawie oświadczenia o tym, że jest powierzana praca im jako cudzoziemcom, a także według ważnej wizy. Istotne, by każda osoba, która chce pracować w Polsce, zadbała o to, by mieć wszelkie stosowne zgody. Warto wówczas skorzystać z poradnictwa prawnego. Dzięki temu istnieje szansa na to, że będzie można podjąć całkowicie legalnie zatrudnienie.

Trzeba pamiętać również o konsekwencjach, które grożą pracodawcy za nielegalne zatrudnienie pracownika. Pracodawcy może grozić grzywna, a także inne sankcje. Kary są istotnie wyższe w przypadku osób, które podstępem skłoniły cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy.

W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie?

Obecnie w Polsce otwarty jest rynek związany z usługami. Dużo ofert pracy można znaleźć w hotelach, w restauracjach, biurach podróży, a także w zawodach medycznych. Opiekunki osób starszych bez trudu zdobędą pracę i będą mogli korzystać z noclegów w domach prywatnych. Wielu pracowników może znaleźć zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem. Dotyczy to nie tylko pomocy domowej i opiekunek, ale również budowlańców. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na wynajmie. Nie ma również problemów związanych ze znalezieniem odpowiedniego lokum do mieszkania.

Wiesz już w jakich branżach mogą znaleźć zatrudnienie pracownicy zza granicy. Praca dla cudzoziemców w Polsce jest jak najbardziej możliwa. Istotne jest natomiast, by zadbać o kwestie formalne, czyli o zalegalizowanie swojego pobytu. Dzięki temu można bezpiecznie podjąć zatrudnienie bez obaw o przyszłość.

praca dla cudzoziemców
fot. pixabay.com

Legalna praca w Polsce – warunki

Trzeba pamiętać, że cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej, ze Szwajcarii lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego może legalnie podjąć zatrudnienie jeżeli łącznie spełnia kilka warunków. Przede wszystkim musi posiadać tytuł pobytowy, który uprawnia go do wykonywania pracy (może to być np. wiza Schengen), musi mieć również zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, wypełnione oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zaświadczenie o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków.

Musimy wiedzieć, że praca jest również legalna jeżeli cudzoziemiec posiada zezwolenie na pobyt czasowy oraz na pracę. To jest pozwolenie jednolite.

Nie może podjąć pracy cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na podstawie wizy związanej z celem turystycznym czy też zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.

Polecamy: Sposoby na rozwiązywanie problemów w pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here