Różne rodzaje dachów

Prefabrykowane wiązary dachowe kojarzą się głównie z budową najbardziej tradycyjnego rodzaju dachu, jakim jest więźba dwuspadowa. W rzeczywistości jednak dają one ogromny wachlarz różnych możliwości i szerokiego wyboru formy dachu. Można z nich więc zbudować konstrukcję, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb i upodobań inwestora.

Wiązary dachowe można wykorzystać w bardzo różnorodnych projektach i budować z nich rozmaite typy dachów. Wybór jednego z nich może stać się ogromnym dylematem. Wówczas warto wziąć pod uwagę uwagi i pomysły specjalistów, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję. Dolnośląska firma Wiązar Polska oferuje kompleksową usługę budowy dachu, która zawiera nie tylko fizyczne konstruowanie więźby, ale i jej indywidualne zaprojektowanie. Dzięki temu klient może sam wybrać typ konstrukcji dachowej swojego domu, dopasowując go do swoich własnych wymagań. Jakie więc rodzaje dachów można zbudować z gotowych wiązarów?

Spis Treści

Dach dwuspadowy

Dach

Dach dwuspadowy to w budownictwie mieszkalnym najczęściej wybierany rodzaj dachu. Do jego konstrukcji wykorzystuje się trójkątne wiązary kratowe, które tworzą dwie prostopadłe względem siebie połacie dachu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w domach z użytkowym poddaszem, przeznaczonym na dodatkowe pokoje lub strych, ponieważ pod trójkątną konstrukcją wiązarów tworzy się duża, wolna przestrzeń.

Dach czterospadowy

Innym popularnym w polskim budownictwie typem dachu jest dach czterospadowy, składający się z czterech połaci dachu. Jego również można wykonać za pomocą prefabrykowanych wiązarów dachowych, choć do jego budowy zużywa się nieco więcej materiałów niż w przypadku dachu dwuspadowego. Konstrukcja czterospadowa to także gwarancja ochrony przed szkodliwym działaniem natury. Woda deszczowa gładko spływa po jego połaciach, a jego powierzchnia jest wolna od miejsc, w których mógłby zalegać śnieg.

Dach płaski

Dach płaski to częste rozwiązanie stosowane w budownictwie przemysłowym oraz w projektach nowoczesnych domów mieszkalnych. Zazwyczaj projektuje się go jako monolityczne płyty żelbetowe. Te natomiast stanowią spory wydatek, który znacznie zwiększa koszty całej inwestycji. Tańszą, ale równie dobrą opcją jest wykorzystanie drewnianych wiązarów, które przyjmują wówczas kształt prostokątnych pasów. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko oszczędność na materiałach, ale także bardzo szybki montaż gotowych wiązarów na budowie.

Dach mansardowy

Kolejnym typem dachu, który można zbudować z prefabrykowanych wiązarów jest dach  mansardowy. Do jego budowy wykorzystuje się elementy o bardzo charakterystycznym wyglądzie, które wspólnie tworzą konstrukcję o tzw. połaciach łamanych. Stanowi on świetne rozwiązanie dla projektów zakładających bardzo funkcjonalne poddasze użytkowe. Budowanie go metodą tradycyjną może jednak sprawiać wiele trudności, dlatego dużo lepszym sposobem będzie wykorzystanie prefabrykowanych elementów, tworzonych za pomocą specjalistycznych maszyn numerycznych.

Prefabrykowane wiązary dachowe

Prefabrykowane wiązary dachowe będą idealnym elementem do budowy bardzo zróżnicowanych konstrukcji dachowych. Za ich pomocą można nie tylko zbudować najlepiej pasujący do całego wyglądu domu dach, ale i stworzyć pod nim przestrzeń doskonałą na dodatkowe pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here