jak zostać dekarzem
fot. pixabay.com

Dekarz wciąż jest zawodem deficytowym. Dlatego jeżeli pracujesz w budowlance i szukasz niszy, w której mógłbyś dalej się rozwijać, dekarstwo może być obszarem pracy dla Ciebie. Zobacz, jak zostać dekarzem?

Jakie kwalifikacje są wymagane na stanowisku dekarza?

Aby zostać dekarzem obecnie nie musisz mieć dokumentów potwierdzających Twoje umiejętności. Jednakże możesz ukończyć szkołę zawodową lub technikum o takim profilu. Aby uzyskać tytuł Czeladnika Dekarstwa musisz zdać egzamin zawodowy teoretyczny oraz praktyczny. Po ponad trzech latach pracy zawodowej masz prawo przystąpić do kolejnego egzaminu i zdobyć tytuł Mistrza Dekarstwa.

Warto przystąpić do tego typu egzaminów, ponieważ posiadanie takich dokumentów otwiera wiele dróg zawodowych za granicą. Wiąże się to z możliwością zdobycia większego wynagrodzenia. Przyszły dekarz planujący swoją karierę za granicą powinien zadbać również o dobrą znajomość języków obcych, które mogą przydać się na budowie w Niemczech, w Szwecji, w Norwegii i w innych krajach Europy, gdzie wciąż istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z Polski.

jak zostać dekarzem
fot. pixabay.com

Co ciekawe, zawód dekarza jak wiele innych profesji jest dziedziczonych z pokolenia na pokolenie. Dekarze zrzeszają się w swoich izbach rzemieślniczych, a także bardzo chętnie współpracują z blacharzami. Na rynku jest tak wiele pracy dla dobrych dekarzy, że obecnie nie konkurują oni ze sobą tak bardzo jak przedstawiciele innych zawodów. Dekarz to zawód deficytowy, dlatego wielu młodych ludzi nie musi szukać pracy po zakończeniu szkoły, bo to ona może znaleźć ich. Pracodawcy chętnie proponują im zatrudnienie.

Czytaj także: Praca dekarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Jak zostać dekarzem? Cechy osobowościowe i wymagania fizyczne dobrego dekarza

Do wykonywania tego zawodu potrzebne jest coś więcej niż tylko dobre chęci. Musisz być osobą silną fizycznie, ponieważ praca na dachach wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej. Czasem zdarzy się, że będziesz musiał wyjść naprawdę bardzo wysoko. Nie jest to praca dla Ciebie jeżeli masz lęk wysokości.

Nierzadko Twoim obowiązkiem będzie wyciągnięcie na dach ciężkich materiałów budowlanych. To wiąże się z dodatkowym obciążeniem Twojego organizmu. Pracę będziesz wykonywać na zewnątrz. Dlatego musisz mieć świadomość, że codziennie będziesz też musiał mierzyć się ze zmianami temperatur.

Utrudnienia związane z pracą dekarza

Praca dekarza zwykle rozpoczyna się dość wcześnie rano. Niektórzy – w zależności od ustaleń z klientem – zaczynają już około 5 rano. Zwykle szczyt sezonu przypada na miesiące wiosenno-letnie i jesień, a więc wtedy, gdy inni mają wolne. Wielu dekarzy to właśnie wtedy zarabia najwięcej. Dlatego nie może sobie pozwolić na urlop w czasie, gdy może zarobić najwięcej w roku.

Praca dekarza związana jest z pewną sezonowością wynikającą z niemożności pracy na zewnątrz w deszczowe czy śnieżne dni. Trzeba więc mieć świadomość, że przez cały rok pracy po prostu może nie być ze względu na utrudnienia związane z pogodą. Owszem, zdarzają się cieplejsze lata, gdy zima jest łagodna i nawet wtedy można pracować, ale nie zawsze tak jest.

Jak zostać dekarzem? Dobry rzemieślnik i artysta w jednym

Dobry dekarz musi nie tylko być silny i umieć sobie radzić z pracą na wysokości, ale również świetnie planować pracę, umieć dobrze liczyć, rysować plany, jak i przekuwać je w rzeczywistość. Mówi się, że praca dekarza wiąże się z artyzmem. Dobry rzemieślnik musi wykorzystać swoje umiejętności manualne i ruchowe, aby stworzyć dach, który będzie nie tylko bezpieczny, ale również będzie pięknie się prezentować, by zdobić dom.

jak zostać dekarzem
fot. pixabay.com

Dekarz to zawód wymagający dokładności, obowiązkowości oraz dobrej kondycji fizycznej oraz dyscypliny związanej z dostosowywaniem się do utrudnień pogodowych.

Otwartość na nowości

Dobry fachowiec powinien iść z duchem czasu i brać pod uwagę zmieniające się trendy oraz technologie. Co rusz na rynku pojawiają się także nowe materiały, którym można kryć dachy. Dekarz powinien nadążać za tego typu nowinkami, by sprostać oczekiwaniom swoich klientów i dzięki temu zdobywać kolejne zlecenia.

Co ciekawe, w tej branży bardzo łatwo zdobywać zlecenia przez polecenie innych osób. Dlatego warto dbać o najwyższy poziom pracy, by zjednać sobie klientów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle zarabia farmaceuta?
Następny artykułIle zarabia dekarz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here