samodyscyplina
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zmobilizować się do pracy? Oto kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci zaplanować swoje działania. Sprawdź, jak ważna w życiu jest samodyscyplina. Zapraszamy do lektury.

Samodyscyplina – czym jest?

Zanim przejdziemy do wskazywania zasad związanych ze zmobilizowaniem się do pracy, najpierw wyjaśnimy, czym jest samodyscyplina. Otóż, samodyscyplina jest systematycznym działaniem w określonym kierunku. Chodzi o to, by każdego dnia stawiać małe kroki w stronę realizacji upragnionego celu. Oznacza to, ze samodyscyplina zakłada też systematyczność.

Przy tej okazji warto przypomnieć znany cytat: „Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”. Podobnie jest z samodyscypliną, niezbędną do tego, by realizować cele długoterminowe. Samodyscyplina to siła, która ułatwia nam odraczanie gratyfikacji i dążenie do upragnionego celu nawet za cenę miesięcy czy lat pracy, bez względu na trudności i niesprzyjające okoliczności.

Co zatem zrobić, by zmobilizować się do pracy? Oto kilka podpowiedzi.

samodyscyplina
fot. pixabay.com

Planuj swój tydzień

Podobno zarządzający dużymi firmami zawsze z wyprzedzeniem planują swoje działania, tak, że większość rzeczy nie jest w stanie ich zaskoczyć. Oczywiście, czasem zdarza się, że jakieś zadanie do zrobienia pojawi się niespodziewanie, ale wówczas należy się nie poddawać i sprawdzić, czy w zaplanowanym grafiku znajdzie się miejsce i na to. Do planowania swoich obowiązków wystarczy zwykła kartka papieru i długopis. Możesz też wykorzystać kalendarz papierowy albo aplikację w telefonie. Wówczas na Twoją komórkę będą przychodzić powiadomienia związane z tym, że masz np. dziś ważne spotkanie. Jeżeli chcesz dostarczać klientowi materiały szybciej, to wówczas zadbaj o to, by ustawiać sobie wewnętrzne deadline’y, a więc terminy kiedy to Ty powinieneś zrealizować konkretne zlecenie.

Wyciągaj konsekwencje z niewykonanych zadań

Jeżeli nie wykonałeś jakiegoś zadania, będziesz musiał poświęcić pewnie na jego zrobienie swój wolny czas. Ucz się więc na błędach i analizuj, czym kończy się dla Ciebie niewykonanie zlecenia w terminie. Na tym cierpi nie tylko Twoje samopoczucie, ale też cała Twoja renoma, na którą tak ciężko pracowałeś. Gdy nie masz siły się zmobilizować do działania, pomyśl o tym, ile możesz stracić, gdy nie przyłożysz się do pracy. Perspektywa utraty klientów jest bardzo mobilizująca.

Przyjrzyj się sposobowi Twojej pracy

Zanim będziesz sobie stawiać wielkie cele do wykonania, sprawdź, jaki jest sposób Twojej pracy. Czy łatwo się rozpraszasz? Czy może zamiast poświęcać czas na realizację swoich obowiązków, skupiasz się bardziej na przeglądaniu mediów społecznościowych? Obserwuj ile czasu rzeczywiście poświęcasz na pracę, a ile na inne czynności. Przeanalizuj to i zastanów się co możesz zrobić, by poprawić efektywność swojej pracy.

Wyłącz media społecznościowe

Współcześnie to media społecznościowe i aplikacje w smartfonie uchodzą za największych rozpraszaczy w pracy. To ogromni pochłaniacze czasu, dlatego jeżeli chcesz szybko wywiązać się ze swoich obowiązków, koniecznie wyłącz powiadomienia w social mediach.

Podziel pracę na etapy

Jeżeli masz bardzo dużo pracy i sama myśl o tym, co masz zrobić jest dla Ciebie przerażająca, podziel swoje obowiązki na etapy. Możesz rozpisać je na kartce papieru. Następnie zastanów się, ile czasu będziesz potrzebować na wykonanie konkretnej części. Oszacuj ten czas. Ustaw swój minutnik na maksymalnie 25 minut i daj sobie czas na to, by pracować. Gdy czas się skończy, oceń swoje postępy. Kolejne 2-5 minut przeznacz na odpoczynek. Dzięki temu będziesz pracować w interwałach, a więc przez krótki czas intensywnie i w pełnym skupieniu z dala od rozpraszaczy, a potem odpoczniesz. W trakcie kilkuminutowej przerwy nie korzystaj z urządzeń elektronicznych, po prostu odpocznij od nich.

samodyscyplina
fot. pixabay.com

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom, wiesz już jak zmobilizować się do działania. Samodyscyplina – w tym przypadku – to klucz do sukcesu. Jeżeli zależy Ci na tym, by cieszyć się owocami swojej pracy podejmij wyzwanie i działaj. Nie od jutra, ale od dziś!

Czytaj także: W jakich branżach brakuje pracowników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here