praca
fot. pixabay.com

Zajmujesz się marketingiem czy inną pracą, którą można wykonywać w elastycznych godzinach i nie wiesz, co zrobić, by Twoja praca stała się bardziej efektywna? Poznaj narzędzia, dzięki którym będziesz mógł pracować szybciej i wydajniej. Zatem zaczynamy.

Na początek – kartka papieru

Pewnie zastanawiasz się, czy rzeczywiście dobrze czytasz. Tak, zwykła kartka papieru może być równie, a czasem nawet bardziej przydatna do codziennego planowania pracy. Nie wiesz od czego zacząć swój dzień? Wyciągnij kartkę papieru i zapisz na niej wszystkie obowiązki, które musisz zrealizować w konkretnym dniu. W ten sposób będzie Ci łatwiej zaplanować kolejne kroki związane z Twoją pracą.

Wyciągnij karteczki samoprzylepne

Fajnym sposobem na uporządkowanie wszystkich spraw jest skorzystanie z karteczek samoprzylepnych. Na każdej z nich napisz jeden obowiązek do wykonania i naklej je na stół albo na kartkę papieru. Po zrealizowaniu zadania odklej kartkę i skreśl treść obowiązku z niej. W ten sposób fizycznie będziesz zauważać, że Twoje obowiązki są zrealizowane. Karteczki możesz wyrzucać do kosza, ale możesz również stworzyć na tyle uniwersalne napisy – jeżeli np. wykonujesz powtarzalną pracę – że nie będziesz musiał ich wyrzucać, tylko np. wykorzystać w kolejnym dniu. W ten sposób będziesz postępować oszczędnie i ekologicznie. Nie ma przecież sensu generować dodatkowych kosztów.

praca
fot. pixabay.com

Efektywna praca – korzystaj z narzędzi elektronicznych

Aby działać jeszcze bardziej ekologicznie warto korzystać z narzędzi elektronicznych. Bardzo przydatnymi narzędziami, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje obowiązki zawodowe są wszelkiego rodzaju aplikacje do planowania pracy. Asana, Trelo i wiele innych tego typu narzędzi pozwalają na podpinanie zadań innym osobom w Twojej pracy. W efekcie obowiązki będzie Ci bardzo łatwo rozdzielać na poszczególnych pracowników, a także czuwać nad tym, czy nie mają oni jakiś zaległości. W ten sposób zyskujesz podgląd do tego, jakie zadania na przestrzeni np. miesiąca zrealizowałeś Ty lub Twoi pracownicy. To będzie wskazówka, które podpowie Ci jak planować swój czas.

Ustawiaj minutniki, szanuj swój czas

Nic tak nie motywuje do pracy jak świadomość, że ona wkrótce się skończy. Dlatego ustawiaj zegarek i pozwól, by czas płynął. Ty w tym czasie całkowicie oddaj się zadaniu, które wykonujesz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ani jednej minuty w cyklu nie zmarnowałeś na inne rzeczy. Dbaj o to, by szanować każdą chwilę. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by mieć później czas wolny, wstań godzinę wcześniej i zrób rano (najlepiej przed poranną kawą czy herbatą) to, co Ci ciąży najbardziej. Zobaczysz, jak ogromną satysfakcję poczujesz, gdy zasiądziesz do śniadania już po wykonaniu zadania, które było dla Ciebie źródłem stresu.

Odpoczywaj często

Dzięki odpoczynkowi człowiek regeneruje swój organizm i zyskuje nowe siły na kolejne wyzwania. Dlatego oprócz wytężonej pracy, narzędzi do planowania zadań, kolejnym sposobem na bardziej efektywną pracę jest – paradoksalnie – brak pracy. Tak, odpoczynek to składowa efektywnej pracy. Należy o tym pamiętać, gdy chcemy osiągać sukcesy.

Nagradzaj się za sukcesy – nie poganiaj za porażki

praca
fot. pixabay.com

Pamiętaj, że każdy z nas czasem popełnia błędy, a czasem odnosi sukcesy. Dlatego miej na uwadze to, że pomyłka nie oznacza od razu, że się do czegoś nie nadajesz. To raczej wskazówka, która mówi Ci, co poprawić, by móc cieszyć się dobrze wykonaną pracą. Nie wymagaj od siebie perfekcjonizmu, bo to nie o to w życiu chodzi.

Pozwól sobie na słabości i błędy, a z pewnością będzie Ci łatwiej działać, nawet, gdy to, co zrobisz, nie zawsze będzie doskonałe. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i masz prawo do bycia niedoskonałym. Celebruj w gronie najbliższych każdy sukces, a dzięki temu zauważą oni ile wartościowych rzeczy robisz. Radość i wdzięczność za osiągane sukcesy będzie dla Ciebie motywacją, która sprawi, że do kolejnych wyzwań będziesz podchodzić jeszcze bardziej zmotywowany. Załóż słoik, do którego będziesz wrzucał na małych karteczkach swoje sukcesy. W chwilach zwątpienia zawsze możesz po nie sięgnąć.

To kilka metod, dzięki którym Twoja praca może stać się bardziej efektywna.

Czytaj również: Jak rozpoznać konkursowicza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here