ile zarabia farmaceuta
fot. pexels.com

Planujesz rozpocząć karierę farmaceuty, ale nie wiesz, czy zarobki na tym stanowisku będą dla Ciebie satysfakcjonujące? Zobacz, ile zarabia farmaceuta.

Garść statystyk dotyczących zarobków farmaceuty

Zawód farmaceuty wiąże się z prestiżem oraz wysokimi kwalifikacjami. Czy przekłada się to na wynagrodzenie? Zacznijmy od mniej miłych informacji. Według danych zgromadzonych na portalu wynagrodzenia.pl najgorzej zarabiający farmaceuci będący specjalistami zarabiają poniżej 4 820 złotych brutto. W tej grupie znajduje się aż 25 proc. wszystkich pracowników wykonujących ten zawód, którzy uzupełnili ankietę na portalu.

Pozytywna informacja jest natomiast taka, że najlepiej zarabiający przedstawiciele tego zawodu na stanowisku specjalisty, którzy wzięli udział w badaniu, mogą liczyć na wypłatę powyżej 6 200 złotych brutto w skali miesiąca. Ta grupa również liczy 25 proc. wszystkich respondentów.

Mediana zarobków farmaceuty-specjalisty to 5 500 złotych brutto. Tyle zarabia przeciętny farmaceuta w ciągu miesiąca. Jest to tzw. stawka rynkowa.

Na nieco mniejsze wynagrodzenie może liczyć młodszy specjalista. W jego przypadku mediana to 5 020 złotych brutto. 25 proc. farmaceutów – młodszych specjalistów zarabia mniej niż 4 400 złotych brutto, a co czwarty początkujący farmaceuta może liczyć na wynagrodzenie powyżej 5 590 złotych brutto.

ile zarabia farmaceuta
fot. pixabay.com

Najlepiej zarabiającą grupą są farmaceuci – starsi specjaliści. Mediana ich zarobków wynosi 5 920 złotych brutto. 25 proc. starszych specjalistów zarabia poniżej 4 980 złotych brutto. Z drugiej strony podziałki znajdują się także osoby najlepiej zarabiające – 25 proc. farmaceutów-starszych specjalistów może liczyć na więcej niż 7 040 złotych brutto miesięcznie.

W badaniu portalu wynagrodzenia.pl wzięło udział w sumie 385 osób. Dane zostały zgromadzone w styczniu 2021 roku. Najmniej reprezentatywną grupą byli starsi specjaliści, a najbardziej reprezentatywną specjaliści. Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich farmaceutów w skali kraju, takie wyniki należy przyjmować z pewną dozą niepewności. Co więcej, jak wykazały badania, ludzie często kłamią w ankietach, nawet tych anonimowych. Dlatego rzeczywiste zarobki osoby na tym stanowisku mogą się nieco różnić.

Na jakie benefity pozapłacowe mogą liczyć farmaceuci?

Osoby zatrudnione na stanowisku farmaceuty mają także możliwość korzystania z całego wachlarza dodatków i ulg. Szacuje się, że niemal co czwarty badany ma do dyspozycji ubezpieczenie na życie/NNW, 23 proc. otrzymuje od pracodawcy karnety na siłownię i do klubu fitness, a 21 proc. pracodawca zapewnia prywatną opiekę medyczną.

Jednak to nie te benefity, ale możliwość pomagania pacjentom, a także wykorzystywanie skomplikowanej wiedzy chemicznej i farmaceutycznej w praktyce, sprawia, że wiele osób decyduje się na wykonywanie tego zawodu. Często to farmaceuta, a nie lekarz jest pierwszą osobą, która udziela pomocy i porady osobie chorej.

Ile zarabia farmaceuta? Co ma wpływ na wynagrodzenie?

ile zarabia farmaceuta
fot. pexels.com

Określając wynagrodzenie farmaceuty należy – podobnie jak w przypadku innych zawodów – wziąć pod uwagę zmienne, które wpływają na ostateczną stawką, na jaką może liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku.

Wśród czynników, które mają znaczenie przy określaniu wysokości wynagrodzenia znalazły się: województwo, wykształcenie, wielkość firmy, a także staż pracy. Farmaceuta z większym doświadczeniem może liczyć na lepsze pieniądze niż jego młodszy kolega.

Miasta, w których można liczyć na najlepsze wynagrodzenie to Warszawa, Radom, Włocławek, Tychy, Gdańsk oraz Katowice. Na najmniejsze zarobki mogą liczyć farmaceuci w województwie opolskim, świętokrzyskim oraz lubuskim. Natomiast najlepiej zarabiają farmaceuci z dolnośląskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego.

Technik farmacji – ile może zarobić?

Farmaceuci często są myleni z technikami farmacji. Dlatego warto przeczytać tekst o tym, jak zostać farmaceutą i dowiedzieć się, jakie wymagania muszą oni spełnić. Jeżeli chodzi o przedstawicieli tego drugiego zawodu, to zarabiają oni mniej od swoich lepiej wykwalifikowanych kolegów z pracy. Ich wynagrodzenie to koło 2,5 – 3 tys. złotych miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here