ile zarabia florystka
fot. pixabay.com

Praca w otoczeniu kwiatów, możliwość realizacji się w artystycznym zawodzie, szansa na rozwój kreatywności oraz upiększanie świata i gwarantowanie klientom pięknych wspomnień – z tym właśnie wiąże się praca florystki. W świecie wzruszeń i emocji, jakie niosą ze sobą dekoracje kwiatowe, piękne bukiety, musi jednak znaleźć się miejsce na realne podliczenia księgowe. Sprawdź, ile zarabia florystka i czy jest to opłacalny zawód.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć florystka?

Jak w każdym zawodzie, również wśród florystek, które niekiedy nazywane są kwiaciarkami, można mówić o dużej dysproporcji związanej z wynagrodzeniami. Najlepsze osoby w tej profesji mogą liczyć na naprawdę dobre pieniądze. Często innych – słabszych lub dopiero początkujących w fachu – zostawiają daleko w tyle. Nie ma więc reguły, która by naznaczała zawód i skazywałaby go, czy to na trudności, czy to na wyjątkowo świetną sytuację materialną. Wiele tu zależy od indywidualnych cech florysty i jego umiejętności, które mogą zachęcać lub – wręcz przeciwnie – zniechęcać klientów do korzystania z tego rodzaju usług.

Polecamy: Praca florystki – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Przeciętne zarobki na stanowisku florysty

Dla osób, które poszukują informacji dotyczących tego, ile zarabia florystka, postanowiliśmy pokusić się o małe uśrednienie. Na podstawie danych dostępnych na portalu wynagrodzenia.pl, możemy określić, ile zarabia przeciętny przedstawiciel bądź przedstawicielka tego zawodu. Według opublikowanych statystyk, osoby na tym stanowisku zarabiają miesięcznie około 2 900 złotych brutto. Tyle wynosi mediana wszystkich wyników zebranych przez portal od respondentów wykonujących zawód florysty. 25 proc. osób wypełniających ankietę zarabia poniżej 2 600 złotych brutto na miesiąc. Natomiast drugie tyle zarabia więcej niż 3 740 złotych brutto miesięcznie.

ile zarabia florystka
fot. pixabay.com

Co może mieć wpływ na wysokość zarobków?

Tak jak wskazywaliśmy na początku, żadne dane nie oddają więc realnej sytuacji jednostki wykonującej ten zawód. To, w której grupie się znajdziesz – lepiej czy też gorzej zarabiających – zależy od Twoich indywidualnych umiejętności, szczęścia, sytuacji gospodarczej oraz ogólnego obycia biznesowego. Kwestia zarobków jest tu więc dość złożona i ma na nią wpływ wiele czynników. Warto chociażby przypomnieć, w jakiej sytuacji branża ta znalazła się w wyniku kryzysu wywołanego zamrożeniem gospodarki przez pandemię koronawirusa. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych, np. wesel, na które floryści przygotowywali bardzo często różnego rodzaju dekoracje, miał z pewnością ogromne znaczenie dla sytuacji finansowej osób wykonujących ten zawód.

Nie można pominąć tu również innej ważnej kwestii, a mianowicie spraw związanych z importem i eksportem kwiatów. W Polsce nie rosną wszystkie gatunki roślin lub ich odtworzenie czy pielęgnacja – ze względu na klimat – może być dość trudna. Dlatego część kwiatów jest przywożona do Polski, np. z Niderlandów. W wyniku zamknięcia granic tego rodzaju transport był nieco utrudniony. Mogło to przełożyć się na brak towaru czy materiału, z którego floryści wykonują na co dzień swoje dekoracje i bukiety. Co więcej, targi kwiatowe często były zawieszane, przez co trudniej było poznać lub kreować trendy, które rządziły w sezonie.

Wiele firm mogło skorzystać z pomocy pochodzącej z Tarcz Antykryzysowych. Wiązało się to jednak z koniecznością obniżenia wynagrodzeń pracownikom.

Ile zarabia florystka? Inne czynniki związane z wynagrodzeniem

Wpływ na zarobki florysty z pewnością ma miejsce zatrudnienia. Chodzi tu zarówno o konkretne miasto czy województwo, w którym praca jest realizowana, jak i zakład pracy. Indywidualne ustalenia pomiędzy szefem a pracownikiem mają tu niebagatelne znaczenie. Zwykle na lepsze zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w miastach wojewódzkich, a także te mieszkające w zachodniej części Polski. Lepiej zarabiają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą niż ich pracownicy.

ile zarabia florystka
fot. pixabay.com

Na wysokość wynagrodzenia wpływ mają oczywiście umiejętności, staż pracy oraz konkretna branża, dla której florysta pracuje. Większe wynagrodzenie mogą otrzymać ci, którzy zajmują się dekoracją hoteli, restauracji, kościołów czy obsługą większych imprez.

Najpopularniejsze benefity to zniżki na usługi firmy, w której florysta pracuje, prywatna opieka medyczna oraz karnety na basen oraz siłownię.

Dowiedz się również: Jak zostać florystką?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here