ile zarabia lekarz
fot. pixabay.com

Ogromny prestiż i duże zarobki, ale także masa wyrzeczeń – tak stereotypowo jest postrzegany zawód medyka. Zobacz, ile zarabia lekarz i czy rzeczywiście są to tak ogromne pieniądze, jak niektórzy twierdzą.

Czas na statystyki

Nasze zestawienie rozpocznijmy od garści statystyk. Zgodnie z danymi opublikowanymi na portalu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków wśród lekarzy utrzymuje się na poziomie 5 460 złotych miesięcznie. 25 proc. przebadanych twierdzi jednak, że zarabia więcej niż 8 410 złotych, a drugie tyle przekonuje, że zarabia mniej niż 4 200 złotych. Wiele więc zależy od indywidualnej sytuacji każdego specjalisty.

Eksperci wskazują na takie czynniki jak staż pracy, specjalizacja, wykształcenie, województwo czy wielkość firmy. Oczywistym jest przecież, że o wiele mniej zarobi lekarz dopiero rozpoczynający karierę, a na zdecydowanie lepszą wypłatę będzie mógł liczyć doświadczony doktor czy lekarz prowadzący własną praktykę lekarską. Najlepsi w tym zawodzie mogą liczyć na bardzo dobre zarobki, które są wyższe od tych podanych powyżej.

ile zarabia lekarz
fot. pixabay.com

Polecamy: Praca lekarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Najlepiej płatne specjalizacje lekarskie

Wśród najlepiej opłacalnych specjalizacji lekarskich znalazły się anestezjologia, okulistyka, ortopedia, ortodoncja oraz protetyka, a także medycyna estetyczna. Wynagrodzenia lekarzy specjalistów w tych dziedzinach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Normą są natomiast zarobki na poziomie 15-20 tys. złotych.

Lekarze plastycy rozpoczynając swoją pracę mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 5-6 tysięcy złotych. Potem jest już dużo lepiej, bowiem pensje tak wysoce wykwalifikowanych specjalistów sięgają nawet kilkudziesięciu (a nierzadko i kilkuset) tysięcy złotych.

Dodatkowe benefity dla lekarzy

Czy lekarze oprócz dobrej wypłaty mogą liczyć na dodatkowe benefity? Okazuje się, że tak. Do benefitów pozapłacowych zaliczyć można karnety na siłownie, ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Wszystko w zasadzie zależy od miejsca, w którym lekarz świadczy swoje usługi.

Ile zarabia lekarz? Dodatkowe dyżury

Równie istotnym źródłem zarobków lekarza są dodatkowe dyżury. Obecnie medycy mogą liczyć także na tzw. dodatek covid-owy w związku ze zwalczaniem epidemii Covid-19. To również dodatkowy zastrzyk gotówki. Cóż, że wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia. Zresztą osoba, która postanowiła zostać lekarzem, powinna liczyć się z zagrożeniami jakie niesie taki wybór dla zdrowia.

ile zarabia lekarz
fot. pixabay.com
Najmniejsze zarobki wśród lekarzy

We wcześniejszej części wskazywaliśmy specjalizacje lekarskie, które mogą przynieść pokaźne zyski, teraz przyszedł czas na to, by określić, którzy lekarze otrzymują najniższe pensje. Najmniejsze zarobki otrzymują lekarze stażyści. Ich wynagrodzenie to średnio 2600 złotych brutto. Lekarze rezydenci zarabiają niewiele więcej, bo 3535 złotych brutto. Dopiero po 6-7 latach pracy wynagrodzenie lekarza to około 6847 złotych. Lekarz, który ma 10 lat doświadczenia zarabia przeciętnie 8,5 tysiąca złotych.

Ogromne znaczenie przy ustalaniu wypłaty lekarza ma również forma jego zatrudnienia. Niektórzy medycy wolą stawkę godzinową. Inni natomiast decydują się na podpisanie kontraktu, pracę na etat albo prywatną praktykę zawodową. Tego typu wybór ma ogromny wpływ na to, jakie wynagrodzenie za miesiąc wykonywanej pracy uzyskają.

Na najlepsze zarobki mogą liczyć lekarze z województwa lubelskiego, małopolskiego oraz śląskiego. Najgorzej zarabiają medycy z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego.

Renoma lekarza a wynagrodzenie

W zawodzie medyka jak w żadnym innym bardzo istotna jest renoma. Pacjenci są gotowi zapłacić bajońskie sumy za to, by tylko ratować swoje zdrowie i życie. Dlatego dobry lekarz, który zadbał o swoją renomę i dobrą opinię na swój temat, jest w stanie zarobić o wiele więcej niż jego koledzy po fachu.

Jeżeli lekarz ma umiejętności, których nie posiada większość innych lekarzy, ludzie nawet zapłacą dużo, tylko za to, by móc się zbadać u wybitnego specjalisty. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, ile zarabia lekarz, miej świadomość, że podobnie jak w innych zawodach wiele zależy od jego umiejętności.

Zobacz także: Jak zostać lekarzem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here