jak zostać lekarzem
fot. pixabay.com

Wiele osób marzy o karierze lekarskiej. Lekarz jest jednym z zawodów zaufania publicznego, czyli takim, dla którego w drodze ustawy utworzono samorząd zawodowy. Zobacz, jak zostać lekarzem i co należy zrobić, by zostać medykiem.

Wybierz odpowiednie przedmioty na maturze

Aby zostać lekarzem należy w pierwszej kolejności ukończyć studia medyczne o profilu lekarskim. Obecnie, żeby się na nie dostać, należy zdobyć odpowiednią liczbę punktów podczas procesu rekrutacyjnego, którego podstawą są wyniki z matur.

W zależności od uczelni, na którą składamy papiery, wymagane będą punkty z innych przedmiotów maturalnych. Zazwyczaj jednak pod uwagę są brane takie przedmioty na poziomie rozszerzonym jak: biologia, chemia, matematyka czy fizyka.

Dokonaj wyboru uczelni

Zwykle, aby dostać się na uczelnię publiczną trzeba mieć bardzo wysoki wynik z egzaminu dojrzałości. Wynika to z dość dużej liczby chętnych kandydatów, których musimy pokonać. Duża konkurencja panuje także na uczelniach niepublicznych, gdzie oprócz dobrego wyniku z matury, trzeba również zapłacić dość wysokie czesne.

Zanim wypełnisz deklarację maturalną i wybierzesz co będziesz zdawać na maturze, koniecznie zapoznaj się z ofertą edukacyjną interesujących Cię wydziałów lekarskich. Od lat prym wiedzie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To tam swoje kandydatury zgłasza najwięcej chętnych. Pewnie dlatego to tam rokrocznie są najwyższe progi punktowe. Jeżeli dowiesz się, jakie przedmioty będą wymagane, wiesz, co zdawać na maturze.

jak zostać lekarzem
fot. pixabay.com

W każdym województwie znajdują się uczelnie lekarskie, więc masz z czego wybierać. Alternatywą są również studia za granicą, na przykład na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii.

Jak zostać lekarzem? Przygotuj się na lata nauki

Jeżeli w wyniku rekrutacji dostaniesz się na studia medyczne na wybranej przez Ciebie uczelni, musisz być gotowy na wieloletnią naukę. Studia na kierunku lekarskim są jednolite i trwają sześć lat. Pamiętaj jednak, że na tym nie koniec.

Na tym pierwszym etapie będziesz zdobywać wiedzę ogólną z przedmiotów medycznych, do których zalicza się anatomię, fizjologię, genetykę, farmakologię, biofizykę, biologię czy chemię. Nauczysz się także podstaw wielu nauk klinicznych takich jak: pierwsza pomoc, pediatria czy pielęgniarstwo. Następnie będziesz uczyć się chirurgii, radiologii, ortopedii czy kardiologii. Odbędziesz również praktyki m.in. w obszarze pediatrii, chirurgii czy pielęgniarstwa.

Czas na staż i lekarski egzamin państwowy

Gdy zdobędziesz dokument – Ograniczone prawo wykonywania zawodu, będziesz musiał obowiązkowo odbyć staż w placówce służby zdrowia. Czas jego trwania to 13 miesięcy.

Na koniec stażu podejdziesz do lekarskiego egzaminu państwowego, na rozwiązanie którego przeznaczono 4 godziny. Test składa się z 200 pytań jednokrotnego wyboru.

Teraz możesz już uzyskać prawo do wykonywania zawodu lekarskiego.

Czytaj również: Praca lekarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Pozytywny wynik lekarskiego egzaminu państwowego – co dalej?

Jeżeli zdasz lekarski egzamin państwowy musisz ponownie zgłosić się do Okręgowej Izby Lekarskiej. Twoim obowiązkiem jest przedstawienie teraz takich dokumentów jak wniosek o przyznanie prawa do wykonywania zawodu, dokument Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza, potwierdzenie odbycia stażu podyplomowego, świadectwo egzaminu państwowego, dwa zdjęcia legitymacyjne oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Jak zostać lekarzem? Rozpoczęcie specjalizacji

Teraz należy złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do właściwego dla Ciebie Centrum Zdrowia Publicznego. Następnie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik, dostaniesz się na staż specjalizacyjny.

jak zostać lekarzem
fot. pixabay.com

Do wyboru masz około 40 specjalności podstawowych, w których możesz się specjalizować. W zależności od tego, którą wybierzesz, czas dalszej nauki to od 2 do 6 lat. Wśród opcji do wyboru masz: anestezjologię, chirurgię dziecięcą, chirurgię ogólną, dermatologię i wenerologię, epidemiologię, kardiologię, kardiochirurgię, medycynę ratunkową, medycynę pracy, psychiatrię, pediatrię, urologię, położnictwo i ginekologię czy onkologię.

Możesz także wyspecjalizować się w bardziej szczegółowych specjalnościach, jak na przykład urologia dziecięca, geriatria czy ginekologia onkologiczna. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Po zakończeniu wszystkich etapów nauki, możesz w końcu rozpocząć pracę jako lekarz i nieść pomoc potrzebującym. Już wiesz, jak zostać lekarzem.

Czytaj także: Ile zarabia lekarz?

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak zostać strażakiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here