ile zarabia adwokat
fot. pixabay.com

Wiele osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodami prawniczymi, a zwłaszcza z profesją adwokata, zastanawia się, czy jest to opłacalna praca. Sprawdź, ile zarabia adwokat.

Ile zarabia adwokat? Dane statystyczne

Zgodnie z danymi zaczerpniętymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, osoby wykonujące zawód adwokata mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu około 7 140 złotych miesięcznie. Tyle przynajmniej wynosi mediana zarobków wśród uczestników badania. Z danych opublikowanych na portalu wynagrodzenia.pl wynika także, że 25 proc. badanych zarabia mniej niż 5 280 złotych. Natomiast drugie 25 proc. zarabia więcej niż 10 420 złotych.

Przy analizie tego rodzaju danych, co już wielokrotnie podkreślaliśmy, należy pamiętać, że mogą one nie oddawać rzeczywistości. Respondenci często kłamią, zaniżają lub zawyżają stawki, a liczba osób biorąca udział w badaniu nie jest próbą reprezentatywną, ponieważ jest zbyt mała.

Znacznie bardziej dokładnym jest raport Hays, który wskazuje, że starszy prawnik może liczyć na wynagrodzenie rzędu 18-35 tysięcy złotych. Natomiast wspólnik w kancelarii zarabia około 35-40 tysięcy złotych. Oczywiście, istotna jest tu pozycja danej kancelarii na rynku.

ile zarabia adwokat
fot. pixabay.com

Czytaj również: Jak otworzyć kancelarię adwokacką?

Co ma wpływ na wynagrodzenie adwokata?

Na to, ile zarabia adwokat ogromny wpływ ma przede wszystkim jego doświadczenie, liczone w stażu pracy. Istotne jest tu także województwo oraz wielkość firmy, w której pracuje. Adwokat świadczący usługi na własną rękę może zarabiać znacznie więcej niż jego kolega zatrudniony na etacie. Co więcej, wiele osób jest przekonanych, że o wiele mniej zarabia adwokat z urzędu niż adwokat wybrany przez klienta. Po części jest to prawda. Jednak należy mieć na względzie, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 kwietnia 2020 roku, adwokat z urzędu nie może otrzymać stawki niższej niż adwokat z wyboru.

W przypadku adwokatów – podobnie ja w sytuacji lekarzy – istotna jest także renoma i prestiż konkretnej osoby. Wybitnie specjaliści mogą za tę samą usługę policzyć znacznie więcej niż początkujący adwokaci.

Praca adwokata wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Złe przygotowanie do sprawy klienta może skończyć się dla niego karą finansową, a nawet więzieniem. Dlatego ten zawód powinien być zarezerwowany jedynie dla osób zdyscyplinowanych, z poczuciem misji. To praca dla tych, którzy potrafią dokładnie planować swoje działania, a także szybko się uczyć i są odporne na stres. Bez tych umiejętności trudno odnaleźć się na rynku usług prawniczych.

Na jakie benefity może liczyć adwokat?

Czy osoba pracująca jako adwokat może liczyć ze strony swojej kancelarii na jakieś specjalne benefity pozapłacowe? Okazuje się, że tak. W badaniu, na które powoływaliśmy się na początku artykułu, można przeczytać, że adwokaci korzystają z wielu ekstra dodatków do pracy. 37 proc. mecenasów korzysta z możliwości pracy zdalnej. Tyle samo procent ma zapewnione ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków oraz telefon komórkowy do prywatnego użytku.

Czy adwokat zarabia dużo?
ile zarabia adwokat
fot. pixabay.com

Przyszedł czas na kilka przemyśleń związanych z pracą adwokata i zarobkami, na jakie może on liczyć. Czy jednak te wszystkie benefity oraz wynagrodzenie są proporcjonalne do tego, jak trudną drogę adwokat musiał przejść, by pracować na stanowisku, które sobie wymarzył? O tym, jak zostać adwokatem pisaliśmy w naszym innym artykule i jesteśmy przekonani, że jest to zawód wymagający wielu wyrzeczeń. Dziś, gdy dostęp do studiów wyższych jest niemal nieograniczony, prestiż zawodu, a wraz z nim stawki, diametralnie się skurczyły w stosunku do dochodów innych pokoleń adwokatów.

Studia prawnicze wciąż są bardzo obleganym kierunkiem studiów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak długo będą musieli czekać i ile pracy trzeba włożyć, by móc zostać adwokatem, który dodatkowo dobrze zarabia.

Musimy tu poinformować aplikantów, że nie na tym etapie kształcenia, nie mają oni raczej większych możliwości na to, by zarabiać przynajmniej tak dobrze, jak ich starsi koledzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here