jak zostać weterynarzem
fot. pixabay.com

Kochasz zwierzęta i chciałbyś je leczyć? Zostań weterynarzem i nieś pomoc naszym braciom mniejszym. Zobacz, co należy zrobić, by wykonywać ten zawód.

Wybierz odpowiednie studia

Pamiętaj, że aby zostać lekarzem weterynarii należy ukończyć studia medyczne. Studia weterynaryjne trwają 5,5 roku. Zwykle, aby dostać się na weterynarię, trzeba bardzo dobrze zdać te same przedmioty, które obowiązują na studia stomatologiczne czy lekarskie.

Wypełniając więc deklarację maturalną, obowiązkowo zapisz się na biologię i chemię. Czasem przydatny będzie również wynik z fizyki oraz matematyki. Sprawdź również jakie przedmioty są brane pod uwagę na uniwersytecie, na który planujesz startować.

Do wyboru masz m.in. Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

jak zostać weterynarzem
fot. pixabay.com

Zobacz również: Jak otworzyć lecznicę dla zwierząt?

Zdobądź prawo do wykonywania zawodu

Chcąc leczyć zwierzęta nie wystarczy oczywiście ukończenie studiów. Trzeba także zdobyć uprawnienia od Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Aby uzyskać takie uprawnienia musisz oprócz dyplomu lekarza weterynarii, wykazać, że masz pełną zdolność do czynności prawnych, nie jesteś skazany prawomocnym orzeczeniem sądu, a także swoją postawą udowodnić, że jesteś etycznym człowiekiem.

Co więcej, Twój stan zdrowia musi pozwalać na wykonywanie tego zawodu.

Jak zostać weterynarzem? Wybierz specjalizację

Aby zostać lekarzem weterynarii nie wystarczy skończyć studiów i uzyskać prawa do wykonywania zawodu. Tak naprawdę to początek. Musisz przepracować teraz 4 lata w zawodzie, aby móc podejść do egzaminu specjalizacyjnego. Miejsce takiego egzaminu będzie zależne od uczelni, którą ukończyłeś.

W zależności od tego, którą specjalizację wybierzesz, będzie ona trwać od 2 do 3 lat. Do wyboru masz m.in. takie specjalizacje jak: choroby przeżuwaczy, choroby koni, choroby psów i kotów, choroby zwierząt ozdobnych, choroby owadów użytkowych, rozród zwierząt, chirurgia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna czy radiologia weterynaryjna.

Zastanów się, czy masz predyspozycje do zawodu

Jak pokazują badania, weterynarzami częściej zostają kobiety niż mężczyźni. 64 proc. weterynarzy stanowią panie. Płeć nie determinuje tu jednak tego, czy nadajesz się do zawodu, czy też nie.

Aby móc wykonywać zawód weterynarza z jednej strony powinieneś chętnie pomagać zwierzętom, a z drugiej być gotowym na towarzyszenie im podczas wszelkiego rodzaju zabiegów. Musisz więc potrafić poradzić sobie z widokiem cierpiącego zwierzęcia, a także umieć odpowiednio podejść do właściciela pupila czy zwierzęcia hodowlanego, by nie straszyć go niepotrzebnie.

jak zostać weterynarzem
fot. pixabay.com

Odporność na stres to podstawa

Twoim zadaniem jako weterynarza jest umiejętność zachowania zimnej krwi. Jeżeli Ty będziesz przerażony, to co dopiero Twój pacjent i jego pan. Nieodłącznym elementem pracy weterynarza jest pomaganie zwierzętom. Musisz się jednak liczyć z tym, że pracować możesz także w rzeźni, gdzie zwierzęta muszą być przebadane pod kątem tego, czy nadają się na mięso. Innym przykrym aspektem pracy weterynarza jest oczywiście usypianie bardzo chorych psów, kotów i innych zwierzaków. Jeżeli wiesz, że nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, być może to nie zawód dla Ciebie.

Powinieneś być również osobą wyjątkowo odporną na stres. Wszak to Ty często będziesz decydować o życiu i śmierci Twoich pacjentów. Bycie weterynarzem to nie tylko konsultacje lekarskie, ale również bardzo stresujące zabiegi. Musisz umieć się w tym odnaleźć.

Jak zostać weterynarzem? Weterynarz a technik weterynarii

Możesz także zdecydować się na bycie technikiem weterynarii. Nauka w tym zawodzie trwa jedynie 2 lata. Możesz go zdobyć po ukończeniu szkoły policealnej. Po tym czasie masz możliwość zdobycia pracy jako asystent weterynarza.

W odróżnieniu od lekarza weterynarii, jako technik weterynarii nie możesz wypisywać recept, usypiać zwierząt czy przeprowadzać zabiegów, które wiążą się z ingerencją chirurgiczną.

Czy już wiesz, jak zostać weterynarzem? Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here