jak otworzyć kancelarię adwokacką
fot. pixabay.com

Zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata to jedno, osiągnąć sukces zawodowy i prowadzić własną kancelarię to drugie. Niektórym adwokatom nigdy nie uda się prowadzenie na własną rękę takiego biznesu, dlatego będą zmuszeni na pracę u kolegów po fachu. Zanim jednak poddamy się i warto podjąć ryzyko własnej działalności. Zobacz, jak otworzyć kancelarię adwokacką.

Kto może założyć kancelarię adwokacką?

Jak wskazuje art. 4a ustawy Prawo o adwokaturze, uprawnienia do otwarcia kancelarii posiadają jedynie osoby z wykształceniem prawniczym i mające prawo do wykonywania zawodu adwokata.

Pracownikami zatrudnionymi przez adwokata mogą być zarówno osoby z wykształceniem prawniczym, jak i osoby bez tego rodzaju wykształcenia, np. w charakterze sekretarki.

W przypadku, gdy zatrudnieni to również osoby, które nie są prawnikami, adwokatami lub aplikantami, istotne jest, by adwokat prowadzący kancelarię uzyskał od nich zobowiązania związane z zachowaniem tajemnicy. Takie zobowiązania powinny być wyrażone na piśmie.

Gdzie można prowadzić kancelarię?

Tu również należy odnieść się do przepisów. Rozporządzenie wskazuje na to, że lokal, w którym miałaby mieścić się kancelaria adwokacka musi spełniać szereg wymogów. Po pierwsze, odpowiadać godności wykonywanego zawodu oraz zasadom jego wykonywania. Co więcej, jego zadanie to zapewnienie dyskrecji klientom. Po trzecie, stosowana identyfikacja musi być zgodna z ustaleniami samorządu adwokackiego.

Taki lokal musi zapewniać odpowiednią i sprawną komunikację pomiędzy klientami a adwokatem. Co więcej, musisz dobrze oznaczyć lokal. W jego nazwie musi być zawarta nazwa adwokat lub przymiotnik „adwokacki, adwokacka, adwokackie”. Taki lokal musi zapewniać także warunki do tego, by chronić dokumenty przechowywane przez adwokata.

jak otworzyć kancelarię adwokacką
fot. pixabay.com

Dobry adwokat nie może sobie pozwolić na sytuację, gdy giną mu poufne dokumenty. Za złamanie tajemnicy adwokackiej grożą różnego rodzaju sankcje. Dlatego tak istotne jest zadbanie o warunki i bezpieczeństwo przechowywanej dokumentacji. Sejfy zawierające takie informacje i bazy danych powinny zawierać zabezpieczenia na najwyższym poziomie.

Lokalizacja kancelarii – w centrum miasta czy na obrzeżach?

Czy masz świadomość, że miejsce, w którym działasz, może mieć wpływ na to, jakich klientów pozyskasz? Jeżeli np. Twoja kancelaria znajduje się w centrum miasta, na urokliwym rynku, potencjalny klient może pomyśleć, że Twojej kancelarii tak świetnie się powodzi, że możesz sobie pozwolić na wynajem w centrum miasta.

W ten sposób możesz zdobyć drogiego klienta, ale pamiętaj, że klient z mniejszym budżetem może trochę się zestresować, obawiając się, że zapłaci wysoki rachunek korzystając z Twoich usług. Zastanów się, kto jest Twoim klientem lub chcesz, by był Twoim klientem i w ten sposób staraj się dopasować wnętrze.

Jak otworzyć kancelarię adwokacką? Wyposażenie
jak otworzyć kancelarię adwokacką
fot. pixabay.com

Dyskrecja, wysoki poziom bezpieczeństwa – chociaż bardzo ważne – nie są jedynymi ważnymi kwestiami, o których należy pamiętać otwierając kancelarię adwokacką. Równie istotne jest zadbanie o wygląd i wyposażenie wnętrza. Wielu adwokatów decyduje się na klasyczne wnętrze pełne antyków. Inni natomiast stawiają na nowoczesność i bardzo eleganckie postmodernistyczne wyposażenie. Pamiętaj, że wyposażenie świadczy o Tobie, dlatego za pomocą mebli można oddać swój charakter oraz ogólny sposób działania kancelarii. Zadbaj o swój wizerunek, decydując się na tego typu chwyty marketingowe.

Warto, by w Twojej kancelarii znalazło się nie tylko Twoje biuro, ale również osobne pomieszczenie, w którym mógłbyś przyjmować swoich klientów. Pomyśl o tym, by w kancelarii znajdowała się także wygodna poczekalnia na wypadek, gdyby jednego dnia klientów było więcej.

O kwestiach prawnych związanych z założeniem kancelarii nie będziemy dużo pisać, ponieważ założenie kancelarii wiąże się z tymi samymi formalnościami, co otwarcie innej działalności. Czy już wiesz, jak otworzyć kancelarię adwokacką? Teraz czas zapoznać się z pozostałymi artykułami:

Jak zostać adwokatem?

Ile zarabia adwokat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here