praca fryzjera
fot. pixabay.com

Rozważasz możliwość podjęcia zatrudnienia jako fryzjer? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają obowiązki na tym stanowisku? Zapraszamy do lektury.

Nie tylko cięcie i skracanie włosów

Zawód fryzjera, niektórym mylnie kojarzy się jedynie z obcinaniem włosów. Tymczasem obowiązkiem fryzjera, również tego, który zajmuje się fryzurami męskimi, jest wykonywanie wszelkich zadań związanych z pielęgnacją włosów. Mogą to być zarówno różnego rodzaju strzyżenia, jak i inne czynności.

Fryzjer powinien umieć skomunikować się z klientem. Zaprosić go na fotel i tam zająć się nim. Jednym z podstawowych obowiązków fryzjera jest mycie włosów z użyciem środków pielęgnacyjnych i masaż głowy. Klient musi czuć się zrelaksowany w momencie, gdy znajduje się w salonie fryzjerskim. O jego komfort musi zadbać fryzjer. To od tego, jakie wrażenie zrobi na kliencie, zależy to, czy klient wróci do jego salonu.

praca fryzjera
fot. pixabay.com

Praca fryzjera – ciekawe zabiegi na włosy

Oprócz mycia włosów, do obowiązków fryzjera należy również ich pielęgnacja i ciekawe zabiegi. Obowiązkiem fryzjera jest pomoc klientowi w doborze odpowiedniej fryzury – koloru czy długości najbardziej korzystnych dla konkretnej osoby. Koloryzacja oraz nakładanie farby należą do podstawowych obowiązków fryzjera. Umiejętność wykonywania odpowiednich koloryzacji, tworzenie sombre, ombre oraz rozjaśniania to coś, co powinien umieć robić każdy fryzjer. Równie istotne jest podążanie za trendami, dzięki czemu będzie o wiele łatwiej wpisać się w potrzeby klientów.

Od fryzjera wymagany jest zmysł estetyczny, który pomoże mu podjąć decyzję związaną z odpowiednim uczesaniem czy upięciem włosów. W razie potrzeby fryzjer powinien umieć także dopinać sztuczne włosy, przedłużać włosy, a także je laminować. Robienie trwałej, choć już powoli wychodzi z mody, powinno być kolejną umiejętnością, którą odznacza się fryzjer.

Praca fryzjera wiąże się z wykonywaniem zabiegów wzmacniających włosy. W razie potrzeby fryzjer może nałożyć specjalną maskę na włosy, która pomoże odświeżyć włosy. Coraz bardziej popularna staje się także sauna dla włosów, która sprawia, że włosy odzyskują swoje naturalne nawilżenie. Są bardziej odżywione i zdrowsze.

Czytaj również: Jak otworzyć zakład fryzjerski?

Praca fryzjera – wymagania

Fryzjer powinien być osobą odpowiedzialną i sumienną. Przecież od tego, czy wyrobi się z wykonaniem fryzury zależy również to, czy klient zdąży na spotkanie, kolację czy przyjęcie. Umiejętność pracy pod presją czasu jest tu bardzo istotna. To od niej zależy, czy osoba, która powierzyła swoje uczesanie albo wykonanie fryzury fryzjerowi będzie na czas w danym miejscu. Spóźnienia są niedopuszczalne w tej branży. Dlatego warto zadbać o to, by wyrobić w sobie umiejętność pracy pod presją czasu.

Jeśli chodzi o czas, który jako fryzjer poświęcasz na wykonanie zlecenia, warto pamiętać także o tym, by zbyt długo nie trzymać klienta na fotelu. Klient, który będzie znudzony usługą i poczuje, że trwa ona zbyt długo, może po raz drugi nie wrócić do Ciebie. Dlatego dbaj również o to, by szanować czas Twojego klienta. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy dopiero zaczynasz swoją działalność.

praca fryzjera
fot. pixabay.com

Nie pozwalaj także czekać swojemu klientowi zbyt długo na Ciebie. Opóźnienia wynikające z tego, że jeszcze nie zdążyłeś obsłużyć innego klienta nie są w dobrym tonie. Oczywiście, każdemu może zdarzyć się, że przyjmie klienta nieco później niż zakładał, ale nie każ czekać na fryzurę klientowi dłużej niż kilka minut. Zniecierpliwiona osoba może w ostatniej chwili zrezygnować z Twoich usług i tym samym Ty stracisz pieniądze, które mógłbyś zarobić za określoną usługę.

Musisz umieć także dbać o czystość w swoim salonie. Zamiatanie obciętych włosów, dezynfekcja narzędzi do pracy z włosami czy zlewu, nad którym włosy klienta są myte to podstawa. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by być postrzeganym jako osoba sumienna, pamiętaj o tych wskazówkach.

Dołóż odrobinę własnej kreatywności, talentu i obdarzaj swoich klientów pięknymi upięciami, fajnymi cięciami i wydobądź za pomocą fryzury piękno ich twarzy.

O tym, jak zostać fryzjerem, przeczytasz w naszym innym artykule. Zobacz także, ile zarabia fryzjer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here