ile zarabia fryzjer
fot. pixabay.com

Myślisz o fryzjerstwie na poważnie, ale nie wiesz, ile zarabia się w takim zawodzie? Podpowiadamy, ile zarabia fryzjer. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję związaną z tym, jaki zawód będziesz wykonywać w przyszłości. Zapraszamy do lektury.

Renoma i warsztat to podstawa

Fryzjer, który wypracował sobie dobrą markę może liczyć na bardzo dobre zarobki. Niestety, rozpoczynając pracę w tym zawodzie – jak zresztą w każdym – o wysokiej pensji można tylko pomarzyć.

Według danych opublikowanych na portalu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na stanowisku fryzjer wynosi 3400 zł brutto. 25 proc. osób zarabia mniej niż 2600 zł brutto – jest to wartość poniżej rynku. Natomiast drugie tyle osób może liczyć na wynagrodzenie rzędu 4290 złotych brutto. Jest to zdecydowanie wyżej niż wartość rynkowa.

Sprawdź także: Praca fryzjera – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Czy fryzjerzy mogą liczyć na dodatki pozapłacowe?

Jak się okazuje w zawodzie fryzjera wypłata to nie wszystko. W wielu salonach osoby zatrudnione mogą liczyć na możliwość uczestnictwa w kursach związanych z fryzjerstwem. Dzięki temu fryzjer zdobywa nowe umiejętności i staje się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy.

Osoby pracujące w salonach fryzjerskich nierzadko mają możliwość skorzystania ze zniżek przewidzianych na usługi realizowane przez fryzjera. Co więcej, w wielu salonach otrzymują także karnety na basen, na siłownię czy do klubów fitness.

ile zarabia fryzjer
fot. pixabay.com

Od czego zależą zarobki fryzjera?

Wysokość dochodu fryzjera zależy od wielu zmiennych. Przede wszystkim o wiele więcej zarabiają osoby, które mają dobry fach w ręku i długi staż pracy. Na większe zarobki mogą liczyć także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Prowadzenie własnego salonu wiąże się również z szeregiem innych opłat. Warto więc o tym pamiętać.

Zasadą jest także to, że o wiele więcej zarabiają fryzjerzy w większych miastach i województwach na zachodzie kraju niż fryzjerzy ze wschodniej ściany Polski. Oczywiście, na wysokość wynagrodzenia ma wpływ liczba przepracowanych godzin – w przypadku umowy zlecenie czy indywidualne ustalenia pracownika z pracodawcą.

Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma również rodzaj usług oferowanych przez fryzjera. Więcej zarabia fryzjer, który wykonuje bardziej skomplikowane uczesania czy koloryzacje. Co więcej, podobnie jak w przypadku zawodu kosmetyczki, fryzjerzy zajmujący się przygotowywaniem uczesań na imprezy okolicznościowe. Większe zainteresowanie usługami fryzjerów pojawia się w okolicach świąt, Sylwestra i Nowego Roku, a także różnorodnych przyjęć rodzinnych takich jak wesela czy komunie.

ile zarabia fryzjer
fot. pixabay.com
Z jakimi utrudnieniami wiąże się praca fryzjera?

W naszym poprzednim artykule o tym, jak zostać fryzjerem, pisaliśmy o tym, z jakimi obowiązkami wiąże się wykonywanie zawodu fryzjera. To wbrew pozorom nie tylko obcinanie włosów, ale również żmudne zabiegi na włosy, robienie upięć, a także doradztwo klientowi w sprawach związanych z doborem fryzury do rysów twarzy.

Fryzjer powinien bowiem znać się doskonale na dobieraniu uczesania czy cięcia albo koloru włosów do kształtu twarzy. Częstokroć klient pyta go o poradę w tych kwestiach, licząc, że fryzjer jako profesjonalista dobierze odpowiednią pielęgnację i odpowie na potrzeby włosów. Umiejętność komunikowania się i łatwość w nawiązywaniu kontaktów to kolejna zaleta osoby zatrudnionej jako fryzjer.

Ile zarabia fryzjer? Gwiazdy na piedestale

Dzięki różnym realizacjom telewizyjnym zawód fryzjera z roku na rok zyskuje coraz większe poważanie społeczne. Przez to, że telewidzowie mogą obejrzeć, w jaki sposób pracuje fryzjer, jak wygląda jego praca i z jakimi trudnościami musi się mierzyć, zaczynają dostrzegać wartość tej pracy.

Co to znaczy brak dobrego fryzjera, zrozumieliśmy dopiero w czasie pandemii koronawirusa, kiedy to zakłady fryzjerskie, ze względu na obostrzenia epidemiczne, zostały tymczasowo zamknięte.

Dobry fryzjer, np. pracujący w telewizji i czeszący gwiazdy, z pewnością może liczyć na lepsze wynagrodzenie niż jego kolega po fachu pracujący z małej miejscowości. Wszystko więc zależy od indywidualnych możliwości każdej osoby, która wybrała zawód fryzjera.

Przeczytaj również: Jak otworzyć zakład fryzjerski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here