jak zostać fryzjerem
fot. pixabay.com

Marzysz o tym, by móc pracować z włosami? Znasz się na trendach w uczesaniu? Masz wysoko rozwinięte zdolności manualne? To oznacza, że warto spróbować swoich sił we fryzjerstwie. Sprawdź, jak zostać fryzjerem oraz czy z tym zawodem wiążą się wyrzeczenia.

Jak zostać fryzjerem? Pamiętaj o wykształceniu

Aby móc wykonywać zawód fryzjera, niezbędne jest posiadanie wykształcenia w tym kierunku. Można je zdobyć uczęszczając do szkoły branżowej, technikum fryzjerskiego albo policealnego studium fryzjerskiego. Zdobycie kwalifikacji wiąże się z obowiązkiem odbycia praktyk zawodowych, a także zdaniem odpowiednich egzaminów, dzięki którym otrzymasz tytuł zawodowy.

Kiedyś zawód fryzjera był kojarzony wyłącznie z kobietami. Dziś coraz chętniej wykonują go także mężczyźni. Co więcej, wiele pań, które wciąż stanowią zdecydowaną większość stałych klientów salonu i zostawiają o wiele pieniędzy w takich miejscach, chętnie korzysta ze wsparcia fryzjera mężczyzny. Jeśli więc jesteś młodym mężczyzną, który nie ma jeszcze pomysłu na siebie, może warto rozważyć pomysł, by zostać fryzjerem. To nisza, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Czytaj także: Ile zarabia fryzjer?

Jakie umiejętności są kluczowe na tym stanowisku?

Aby być dobrym fryzjerem należy mieć przede wszystkim odpowiednie umiejętności. Swoje predyspozycje można rozwijać na różnego rodzaju kursach fryzjerskich. Poczucie estetyki to kolejna cecha, którą powinien charakteryzować się dobry fryzjer. Oprócz tego bardzo istotne będą także umiejętności komunikacyjne i zdolność nawiązywania kontaktów. Dobry fryzjer często musi się liczyć ze zwierzeniami ze strony klientów. Przyda się tu umiejętność prowadzenia rozmowy, ale również asertywność, by w porę zatrzymać niektóre zwierzenia klienta.

jak zostać fryzjerem
fot. pixabay.com

Równie istotna jest higiena pracy nie tylko ze względu na to, by zapewnić zdrowie klientom, ale również sobie.

Jak zostać fryzjerem? Zdrowie

W swojej pracy fryzjer będzie korzystał z różnego rodzaju środków chemicznych. Dlatego bardzo istotne, by nie cierpiał na alergie wywoływane niektórymi chemikaliami lub w miarę możliwości szybko je rozpoznał i wyeliminował ze swojego salonu.

Praca fryzjera wiąże się również z wieloma kontuzjami i schorzeniami kręgosłupa i nadgarstków. Dlatego decydując się na ten zawód powinieneś lub powinnaś pamiętać o tym, że jest to profesja wykonywana w pozycji stojącej. Stanowi to spore obciążenie dla pleców. Jeżeli więc masz problemy z kręgosłupem, rozważ, czy to zawód dla Ciebie.

Wielu fryzjerów zapada na choroby zawodowe, które nierzadko kończą się zabiegami medycznymi, mimo że do zawodu przyszli jako całkowicie zdrowe osoby. Dlatego jeżeli Ty dostrzegasz przeciwwskazania medyczne, poszukaj dla siebie czegoś bardziej bezpiecznego.

Dowiedz się również: Praca fryzjera – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Praktyka to podstawa

Każdy dobry fryzjer najpierw musiał przejść długą drogę przez różnego rodzaju kursy i szkolenia, by być w tym miejscu, w którym znajduje się dziś. Oczywiście, zdolności manualne i wyobraźnia są konieczne, by realizować się w tym zawodzie. Jednakże wiele umiejętności można po prostu wyćwiczyć.

Wbrew pozorom praca fryzjera nie jest monotonna i absolutnie nie ogranicza się jedynie do obcinania włosów. Fryzjerzy wykonują skomplikowane cięcia, koloryzacje, tworzą fryzury okolicznościowe. Coraz modniejsze stają się również zabiegi na włosy, np. z wykorzystaniem naturalnych kosmetyków.

jak zostać fryzjerem
fot. pixabay.com

Wszystko to wymaga sporej dawki wiedzy o włosach. Co więcej, trendy z roku na rok się zmieniają. W jednym roku królują włosy blond, a w innym brązowe pasemka. Oznacza to, że aby być dobrym fryzjerem niezbędne jest nie tylko posiadanie umiejętności, ale także znajomość mody, poszukiwanie nowinek i zdolność sprzedawania ich swoim klientom oraz klientkom.

Każdy fryzjer powinien być otwarty na naukę i nieustanne szkolenia, które również sporo kosztują. Jednak wysiłek z pewnością się opłaci i dobry fryzjer nie będzie narzekać na brak klientów.

Jeżeli czujesz, że jesteś do tej pracy stworzony lub stworzona, zapoznaj się z ofertą szkoły średniej lub policealnej w Twoim regionie i działaj. Idź spełniać swoje fryzjerskie marzenia.

Polecamy: Jak otworzyć zakład fryzjerski?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZbuduj swoją formę!
Następny artykułIle zarabia fryzjer?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here