jak zostać strażakiem
fot. pixabay.com

Zawód strażaka cieszy się ogromnym poważaniem w społeczeństwie. Jak wskazują wyniki badań opublikowane w raporcie CBOS profesja strażaka od lat zajmuje się na najwyższym miejscu podium jeśli chodzi o szacunek i poważanie w społeczeństwie. Aż 94 proc. respondentów niezależnie od wieku, wykształcenia czy sytuacji materialnej, deklaruje uznanie względem tego zawodu. Zobacz, jaką drogę trzeba przejść, by zostać strażakiem.

Jak zostać strażakiem? Gdzie znaleźć wymogi?

Wytyczne, których spełnienie pozwoli nam wykonywać ten zaszczytny zawód, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego dla osób, które ubiegają się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Pamiętaj, że bycie strażakiem to nie tylko zawód, ale również służba na rzecz drugiego człowieka. Dlatego decydując się na wykonywanie tego zawodu, trzeba mieć świadomość, że wiążą się z nim nie tylko przywileje związane ze wcześniejszą emeryturą czy nagrodami na przykład na Dzień Strażaka, ale także z koniecznością ochrony mienia, a przede wszystkim życia ludzkiego.

jak zostać strażakiem
fot. pixabay.com

Jak zostać strażakiem? Sposób pierwszy

Aby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej wcale nie trzeba kończyć szkoły pożarniczej (choć zwykle daje to przewagę nad innymi kandydatami) czy studiów pożarniczych. Do jednostki pożarniczej można dostać się – mówiąc kolokwialnie – „z ulicy”.

Oznacza to, że najpierw trzeba znaleźć ogłoszenie interesującej nas jednostki. Od daty pojawienia się ogłoszenia masz przynajmniej 14 dni na przedstawienie kompletu wymaganych dokumentów. Zwykle są one wypisane w ogłoszeniu.

Jeżeli spełnimy ten wymóg formalny związany z okazaniem odpowiedniej dokumentacji, przychodzi czas na kolejne etapy. Zazwyczaj, aby dostać się w taki sposób do Państwowej Straży Pożarnej trzeba przejść test sprawności fizycznej, podczas której musimy zaliczyć: podciąganie się na drążku, tzw. beep test  – czyli test wydolnościowy, a także bieg po kopercie.

Na następnym etapie sprawdzane jest, czy masz lęk wysokości, a więc czy cierpisz na akrofobię. Aby to zweryfikować kandydat musi wejść i zejść 20 metrów po drabinie nachylonej pod kątem 75 stopni. Przyszły strażak musi wykazać się także inną sprawnością, jaką jest umiejętność pływania. Masz minutę na to, by przepłynąć 50 metrów stylem dowolnym. Jeżeli to Ci się nie uda, odpadasz w przedbiegach.

jak zostać strażakiem
fot. pixabay.com

Natomiast jeśli przejdziesz testy sprawnościowe, musisz jeszcze zaliczyć test wiedzy składających się z 20 pytań, udzielając co najmniej 11 poprawnych odpowiedzi. Na jego wykonanie masz 25 minut. Jeżeli go zaliczysz, Twoja dokumentacja jest oceniana. Otrzymujesz kolejno punkty za różne uprawnienia, wykształcenie oraz Twoje kwalifikacje. Musisz także przejść badania lekarskie MSWiA.

Gdy w ten sposób dostaniesz się straży pożarnej, przez trzy lata masz stanowisko stażysty. Dopiero po upływie tego czasu jesteś mianowany do służby stałej. Wtedy do otrzymujesz wszystkie dodatki do wypłaty.

Czytaj także: Praca strażaka – jak wygląda, obowiązki i wymagania

Szkoła strażacka – gdzie startować?

Identyczne testy jak w przypadku tzw. naboru z ulicy obowiązują, gdy chcemy dostać się do szkoły strażackiej. Aby zostać strażakiem powinieneś złożyć papiery do szkoły aspiranckiej. W Polsce funkcjonują cztery tego typu placówki: w Poznaniu, w Krakowie, w Częstochowie oraz w Warszawie.

Kończąc tę szkołę zdobywasz tytuł technika pożarnictwa i uzyskujesz tytuł młodszego aspiranta. Inaczej w przypadku ukończenia Szkoły Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. Tam zdobywasz stopień młodszego kapitana i tytuł inżyniera.

Szkoła pożarnicza – wymagania formalne

Aby rozpocząć swoją przygodę w szkole strażackiej nie możesz mieć więcej niż 25 lat. Limit ten został podniesiony z 23 lat. Dodatkowo – inaczej niż kiedyś – nie obowiązują już egzaminy wstępne z fizyki i chemii. Liczą się natomiast wyniki z matury z takich przedmiotów jak matematyka, wybrany język obcy, fizyka lub chemia lub informatyka lub biologia.

Końcowym etapem nauki w szkole aspiranckiej są egzaminy państwowe. Stanowią one podstawę nadania stosownych stopni i tytułów zawodowych.

Czy już wiesz, jak zostać strażakiem? Mamy nadzieję, że tak. Sprawdź teraz, ile zarabia strażak.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here