jak zostać pielęgniarką
fot. pixabay.com

Dla jednych zawód marzeń, inni postrzegają go jako coś bardzo trudnego i nie wyobrażają sobie siebie w takiej pracy. Jedno jest pewne – pielęgniarstwo niesie ze sobą wiele skrajnych emocji, począwszy od radości poprzez cierpienie i wyczerpanie. Jeśli jesteś ciekaw jak zostać pielęgniarką lub pielęgniarzem, koniecznie musisz to przeczytać.

Krótka historia pielęgniarstwa

Przez wieki zawód był ten znany. Choć nie był wówczas jeszcze definiowany, w książkach, czasopismach i archiwach, możemy znaleźć wzmianki o mądrych wiedźmach, dobrych babach, a za czasów starożytnych – kapłankach. Celem tego zawodu od początku było ,,pochylanie się nad chorymi”.

Pielęgniarstwo uznano za dziedzinę naukową dopiero w XIX wieku. Dopiero wtedy zauważono, że fach ten nie wymaga tylko dostarczania odpowiedniej ilości światła choremu, leków, zmiany opatrunków czy też spokoju. Zaczęto uświadamiać w tym czasie młodych uczniów, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Rozwój polskiego pielęgniarstwa

W Polsce pierwsze tego typu działalności były odnotowywane w zakonach w XI – XII wieku, gdzie wówczas znajdowały się szpitale. Na przełomie XIX i z początkiem XX wieku zawód ten przechodził ogromny kryzys na terenie Polski. Jednak wkrótce w 1895 roku, zaczęły powstawać pierwsze szkoły, które miały uczyć tego wspaniałego zawodu. Niebawem także ukazał się pierwszy podręcznik.

jak zostać pielęgniarką
fot. pixabay.com

Początkowo po II wojnie światowej, aż do 1965 roku wystarczyło ukończyć szkołę pielęgniarską lub zaliczyć uproszczony kurs i praktykę. W kolejnych latach obowiązkowym wymogiem każdej pielęgniarki było ukończenie liceum medycznego lub medycznego studium zawodowego. Wkrótce zawód pielęgniarstwa można było studiować w stopniu licencjackim i magisterskim. Ponadto w latach 70. ubiegłego wieku, Ministerstwo Zdrowia wyodrębniło specjalizacje pielęgniarskie takie jak: psychologiczne, operacyjne, chirurgiczne, onkologiczne.

Dowiedz się także: Ile zarabia pielęgniarka?

Jak zostać pielęgniarką? Ścieżka do kariery

Kiedyś, aby zostać pielęgniarką wystarczyło ukończyć liceum (trwające 5 lat) lub studium medyczne (trwające 2 lata). Jednak wraz z rządowymi reformami nadeszły zmiany w strukturze pielęgniarstwa i aby otrzymać pozwolenie na wykonywanie tego zawodu, należało ukończyć minimum licencjat oraz odbyć praktyki zawodowe. Po 2005 roku kiedy reformy weszły w życie, pielęgniarki masowo wyruszyły więc na uczelnie wyższe, aby nie utracić wykonywanego przez lata zawodu.

Jeśli jesteś obecnie w momencie wyboru zawodu lub po prostu chcesz się przekwalifikować to musisz wiedzieć, że pielęgniarstwo to zawód, gdzie zawsze brakuje rąk do pomocy, a to oznacza pewną pracę. Chyba żaden inny zawód nie daje Ci tej gwarancji. Powodem tego jest niskie zainteresowanie, z czym wiążą się braki personelu.

Wybierz odpowiednie przedmioty maturalne

Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć, by rozpocząć karierę pielęgniarki/ pielęgniarza (tak, mężczyźni też wykonują ten zawód, choć nie jest on wśród nich tak popularny jak wśród kobiet) jest wybranie odpowiednich przedmiotów maturalnych. Podstawą do dostania się na ten medyczny kierunek jest oczywiście biologia. Pozostałe przedmioty mogą różnić się w zależności od uczelni. Często są to przedmioty ścisłe, ale także język polski czy WOS.

Dlaczego wymagają przedmiotów humanistycznych na tym kierunku? Prawdopodobnie ma to swoje uzasadnienie w tym, że pielęgniarka musi być wszechstronna w swoim fachu i zdolność wymiany opatrunków w tym przypadku nie będzie jedyną wymaganą od niej rzeczą, a kontakt i łatwość w komunikowaniu się z podopiecznym lub pacjentem są kluczowe na etapie rekonwalescencji. Nic tak nie pomaga jak dobra rozmowa.

Studia czas zacząć

jak zostać pielęgniarką
fot. pixabay.com

Jeśli już wybrałeś przedmioty maturalne, które są potrzebne do dostania się na wymarzone studia koniecznie dobrze przygotuj się na majowy egzamin. Złóż formularz aplikacyjny na wybraną uczelnię (zalecamy na tym etapie złożyć dokumenty na kilku różnych uniwersytetach) i czekaj na odpowiedź zwrotną. Jeśli udało Ci się dostać na studia, gratulacje! Jesteś studentem!

Teraz, aby zostać pełnoprawną pielęgniarką czeka Cię 6 semestrów studiów pierwszego stopnia (jest to bezwzględny i konieczny wymóg do uzyskania uprawnień w zawodzie). Pierwsze semestry z reguły bywają trudne, zmiana środowiska, miasta, inny, nieznany dotąd tryb nauki niejednemu studentowi przysporzyły zmartwień. Nie poddawaj się!  Jesteśmy pewni, że gdy zaczną się praktyki, których musisz ukończyć 1200 godzin pokochasz ten zawód. Wdzięczność, jaką otrzymasz od pacjentów będzie bezcennym podziękowaniem za trud włożony w naukę. Czy już wiesz, jak zostać pielęgniarką?

Czytaj także: Praca pielęgniarki – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here