praca pielęgniarki
fot. pixabay.com

Pomoc potrzebującym, nieprzespane noce, długie dyżury, nieustanne poświęcenie, umiejętność pracy w zespole oraz radzenia sobie ze stresem. Tak wygląda rzeczywistość wielu pielęgniarek. Zobacz, z czym wiąże się praca pielęgniarki i jakie obowiązki spoczywają na osobie, która podjęła się wykonywania tego zawodu.

Praca pielęgniarki – bez uprawnień ani rusz

Jeśli chcesz zostać pielęgniarką, pamiętaj o tym, by najpierw skończyć stosowne studia. O tym, jak zostać pielęgniarką, pisaliśmy w naszym innym artykule. Polecamy jego lekturę. Do głównych obowiązków pielęgniarek należy podawanie leków, robienie opatrunków, wykonywanie szczepień, pobieranie krwi czy mierzenie ciśnienia. Wiele pielęgniarek zajmuje się pacjentem przed operacją i po operacji, a także pomaga mu podczas jej wykonywania.

Praca pielęgniarki wymaga stałego kontaktu z pacjentem, nawet wtedy, gdy nie ma lekarza. Dlatego pielęgniarka oprócz empatii powinna wyróżniać się również komunikatywnością i umiejętnością dodawania otuchy pacjentowi. Musi umieć uspokajać pacjenta, bez dawania mu złudnych nadziei. Należy bowiem rozdzielić umiejętność wspierania od dawania pacjentowi niepopartych wynikami badań nadziei na wyzdrowienie.

Wymagania związane z pracą pielęgniarki

Miej świadomość, że praca pielęgniarki wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Styczność z cierpieniem drugiego człowieka dla wielu osób może być czymś bardzo trudnym, dlatego nie każda osoba jest w stanie poradzić sobie na stanowisku pielęgniarki. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki zawód wykonywać w swoim życiu, przemyśl swoją decyzję.

praca pielęgniarki
fot. pixabay.com

W jej podjęciu pomoże Ci np. na przykład odwiedzenie hospicjum, domu pomocy społecznej czy szpitala, gdzie możesz w charakterze wolontariusza nieść pomoc osobom cierpiącym. Będzie to dla Ciebie również szansa na zdobycie doświadczenia związanego z Twoim przyszłym zawodem, a także okazja do tego, by zweryfikować, czy taki rodzaj pracy Ci odpowiada.

Pamiętaj, że rodzaj pracy, jaką będziesz wykonywać w przyszłości, w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji, ale także cech psychicznych i fizycznych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie musisz decydować się na tak bardzo obciążający zawód, który wymaga Twojego zaangażowania.

Praca pielęgniarki – szeroki zakres obowiązków

Obowiązki pielęgniarek zależą w dużej mierze od tego, jaką specjalizację ma pielęgniarka. Pielęgniarka wspierająca lekarza podczas operacji, tzw. pielęgniarka anestezjologiczna, ma obowiązek współuczestniczyć w znieczuleniu pacjenta, a także opiekować się nim w czasie operacji czy też zabiegu, jak i po nim. Bardzo często zajmują się pacjentami, którzy znajdują się na granicy życia i śmierci. Ich praca wymaga ogromnej wiedzy medycznej, psychologicznej i technicznej. To dość trudny zawód.

Zupełnie inne obowiązki ciążą na pielęgniarce środowiskowej. Jej zadaniem jest również pomoc lekarzowi w opiece i leczeniu pacjenta. Pielęgniarka środowiskowa podaje zastrzyki, zajmuje się również zmianą opatrunków, uczestniczy w rehabilitacji pacjenta, a także może wykonywać różnego rodzaju podstawowe zabiegi, np. w trudno gojących się ranach.

praca pielęgniarki
fot. pixabay.com

Wśród obowiązków pielęgniarek można wymienić także wykonywanie różnego rodzaju pomiarów oraz przygotowywanie próbek do badań. To pielęgniarka mierzy temperaturę choremu albo ciśnienie. Jako, że praca pielęgniarki wiąże się z ciągłym doglądaniem chorego, to na jej barkach ciąży obowiązek informowania lekarza o stanie zdrowia chorej osoby poddanej leczeniu, np. operacyjnemu.

Praca pielęgniarki jest bardzo wymagająca i obciążająca. Co więcej, wiele pielęgniarek nie czuje, by ich zawód był doceniany, dlatego wiek przeciętnej pielęgniarki w Polsce oscyluje wokół 58-60 lat. Nie są więc to dane pozytywnie nastrajające. Gdy zabraknie pielęgniarek trudno będzie znaleźć odpowiednią pomoc medyczną.

Zastanawiasz się, czy podjąć zatrudnienie jako pielęgniarka? Zobacz, jak jest wynagradzana ta praca. Zapoznaj się z naszym artykułem: Ile zarabia pielęgniarka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here