ile zarabia pielęgniarka
fot. pexels.com

Wiele kobiet i mężczyzn, którzy poświęcili życie profesji, jaką jest pielęgniarstwo, do dziś narzeka na swoje zarobki oraz zbyt wiele godzin pracy. Podczas licznych strajków przedstawiciele tego zawodu wyrażają swoje niezadowolenie. Czy rzeczywiście zarobki w tej branży są tak marne, jak twierdzą sami zainteresowani? Sprawdzamy, ile zarabia pielęgniarka / pielęgniarz.

Jakie wynagrodzenie otrzymuje pielęgniarka?

Pielęgniarka z roku na rok może liczyć na inną wypłatę. Dlaczego? Otóż na jej wynagrodzenie składają się dwa komponenty: współczynnik pracy oraz tzw. kwota bazowa. Ten pierwszy, a więc współczynnik pracy jest stały, a jego wartość to 1,05. Jeśli natomiast mówimy o kwocie bazowej to należy mieć świadomość, że jest ona zmienna. Jej wartość opiera się na wysokości „kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. W ten sposób zarobki pielęgniarek ewoluowały do 5425,84 zł brutto w 2021 roku.

ile zarabia pielęgniarka
fot. pixabay.com

Czy zarobki pielęgniarek zmieniają się?

W 2018 roku przeciętna pielęgniarka zarabiała około 3800 złotych na rękę. Obecnie, jest to kwota wyższa. Ogromne znaczenie w ustalaniu wynagrodzenia ma również tytuł licencjata. Daje on możliwość uzyskania większych zarobków.

Zupełnie inaczej wyglądają zarobki pielęgniarek w publicznej służbie zdrowia, a inaczej w sektorze prywatnym. Firmy prywatne zatrudniające pielęgniarki np. do opieki domowej czy w miejscach, gdzie potrzebna jest ich pomoc gwarantują o wiele wyższe zarobki niż państwo. Z tego powodu wiele pielęgniarek, które pracują na etatach w szpitalach decyduje się dorabiać sobie również w innych miejscach.

Dochodzi także do swoistego paradoksu, bo pielęgniarka z niższym wykształceniem, a na przykład 30 latami stażu pracy, otrzymuje w wielu przypadkach mniejsze wynagrodzenie od swojej młodszej – niejednokrotnie zaraz po studiach – koleżanki. Potwierdzają to statystyki zawarte na portalu konkret24.tvn.pl. Wskazują one na to, że pielęgniarki między 55 a 59 roku życia zarabiają mniej niż ich młodsze koleżanki.

Czytaj także: Praca pielęgniarki – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Ile zarabia pielęgniarka? Specjalizacja pielęgniarska a zarobki

Należy mieć świadomość, że wybór specjalizacji pielęgniarskiej również ma wpływ na wysokość zarobków przedstawiciela tego zawodu. Na najlepsze zarobki może liczyć pielęgniarka anestezjologiczna. Jej  średnie wynagrodzenie to około 4 900 złotych brutto. Niewiele mniej zarabia pielęgniarka zabiegowa – to wynagrodzenie niższe o 100 złotych brutto.

Ile zarabia pielęgniarka? Ranking krajów

Zarobki pielęgniarek zależne są również od konkretnego kraju. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pielęgniarki zatrudnione w Wielkiej Brytanii. Statystyczna brytyjska pielęgniarska zarabia od 10 tys. złotych do 18 tys. złotych brutto. Niewiele mniej zarabiają pielęgniarki w Niemczech, które otrzymują wypłatę w wysokości około 8,1 tys. do 13,9 tys. złotych brutto.

ile zarabia pielęgniarka
fot. pixabay.com

Polska, gdzie średnie zarobki pielęgniarek wynoszą około 4,5-5 tys. złotych brutto jest raczej w dole tego zestawienia. W Polsce pielęgniarki zarabiają mniej więcej tyle, co ich koleżanki w Estonii czy na Słowacji. Lepiej zarabia się w Meksyku czy na Słowenii.

Czy jest za mało pielęgniarek?

Należy mieć świadomość, że zawód pielęgniarki jest deficytowy. Oznacza to, że brakuje tego typu wykwalifikowanego personelu medycznego i dlatego osoba, która planuje zostać pielęgniarką raczej nie będzie narzekała na brak pracy. Biorąc pod uwagę, że w 2030 roku statystyczna pielęgniarka będzie miała około 60 lat, warto już teraz zadbać o to, by zachęcać młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy, by wybierali zawód pielęgniarski.

Bycie pielęgniarką daje pewność zarobków, a także coraz większy prestiż społeczny. Pielęgniarki są coraz bardziej doceniane przez społeczeństwo. Ich obecność w służbie zdrowia jest nie mniej ważna niż obecność lekarzy. To one poświęcają o wiele więcej czasu pacjentowi niż lekarz. Nie można pozwolić, by ich zabrakło. Zobacz, jak zostać pielęgniarką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here