jak otworzyć lecznicę weterynaryjną
fot. pixabay.com

Pomoc zwierzętom, szczytne ideały, wiara w to, że każde zwierzę zasługuje na godną opiekę medyczną, a niekiedy także chęć zarabiania pieniędzy na leczeniu – to główne powody, dla których wiele osób decyduje się zostać lekarzem weterynarii. Niektórzy z nich pozostają współpracownikami przychodni weterynaryjnych, inni natomiast postanawiają otworzyć własną. My podpowiadamy, jak otworzyć lecznicę dla zwierząt?

Otwarcie lecznicy dla zwierząt – czy musisz mieć wykształcenie lekarskie?

Niektórzy w pomocy zwierzętom widzą całkiem niezłe źródło dochodu. Zastanawiają się jednak, czy mogą być właścicielami przychodni czy kliniki weterynaryjnej bez posiadania odpowiedniego wykształcenia. Okazuje się, że tak. Aby otworzyć lecznicę dla zwierząt nie jest wymagane ukończenie studiów weterynaryjnych. Otworzyć więc takie miejsce może praktycznie każdy.

Inna sprawa, że aby Twoja lecznica odpowiednio funkcjonowała i rzeczywiście mogła nieść pomoc zwierzęcym pacjentom, bardzo istotne jest posiadanie odpowiedniego personelu medycznego. Co więcej, osoba pełniąca funkcję kierownika gabinetu weterynaryjnego musi być lekarzem weterynarii i posiadać pełne prawo do wykonywania tego zawodu na terenie naszego kraju. O tym, jak zostać lekarzem weterynarii czyli weterynarzem, przeczytasz w naszym innym artykule. Zapraszamy do lektury.

jak otworzyć lecznicę weterynaryjną?
fot. pixabay.com

Jak otworzyć lecznicę dla zwierząt? Wymagania lokalowe

Pamiętaj, że chcąc otworzyć własny gabinet, Twoje lokum, w którym chcesz przyjmować pacjentów musi spełniać pewne wymagania. Taki lokal powinien znajdować się w odrębnej części budynku lub w samodzielnie stojącym budynku. Wejście do takiego budynku musi być oddzielne niż wejście do innej części budynku niezwiązanej z prowadzeniem Twojego biznesu. Jeżeli chcesz prowadzić gabinet, musisz zapewnić poczekalnię i miejsca siedzące. Poczekalnia musi stanowić odrębny pokój. Co więcej, podłogi w takim gabinecie i w przestrzeni około gabinetowej muszą spełniać szereg wymagań – muszą być odporne na działanie wody oraz środków dezynfekcyjnych, jak również łatwo zmywalne. Pamiętaj, by były wykonane z trwałego materiału.

Wszystkie wymogi, które musi spełniać zakład leczniczy są opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym akcie prawnym znajdziesz m.in. nakaz dotyczący obowiązku posiadania sprawnej instalacji wodnej, grzewczej, elektrycznej oraz kanalizacyjnej. To tu wskazano również obowiązek posiadania urządzenia, które ma zapewniać wymianę powietrza. Chcąc mieć gabinet musisz posiadać umywalkę z bieżącą wodą, a także środkami higienicznymi. Nie zapomnij również o miejscu, w którym będziesz przechowywać swoje dokumenty. Pamiętaj, że muszą one być tak zabezpieczone, żeby osoby nieupoważnione nie miały do nich wglądu.

Zobacz także: Ile zarabia weterynarz?

Co musi znajdować się w gabinecie weterynaryjnym?

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 roku w sprawie wymagań dla gabinetów weterynaryjnych zawiera listę warunków lokalowych. Wskazano tam także zestaw wymagań co do wyposażenia takiego miejsca. W każdym gabinecie weterynaryjnym musi znajdować się stół zabiegowy, stetoskop, lampa bakteriobójcza, autoklaw lub sterylizator, urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i sanitarnych, jak również aparat RTG.

jak otworzyć lecznicę weterynaryjną
fot. pixabay.com

Każdy lekarz weterynarii powinien być gotowy nieść pomoc także poza swoją lecznicą. Z tego powodu prawo wymaga, by dysponował pojemnikami, które zapewnią sterylność przenoszonego przez niego sprzętu.

Jak otworzyć lecznicę? Czas na formalności

Jeżeli spełnisz opisane wyżej wymogi, teraz czas na dopełnienie formalności związane z otwarciem działalności gospodarczej. Najpierw należy wybrać jej formę. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, osobowa spółka handlowa, spółka cywilna albo kapitałowa spółka handlowa. Teraz czas na wybranie rodzaju opodatkowania (opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt) oraz kodów PKD, a także powierzenie swoich finansów wybranemu biuru rachunkowemu.

Dowiedz się również: Praca weterynarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here