praca informatyka
fot. pexels.com

Stoisz przed wyborem ścieżki kariery zawodowej i zastanawiasz się nad pracą informatyka, ale nie wiesz dokładnie na czym ona polega? Może już podjąłeś decyzję pracy jako informatyk, ale stresujesz się przed pierwszym dniem, bo nie wiesz czego możesz oczekiwać? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wygląda praca informatyka.

Dla kogo praca informatyka będzie najlepsza?

W pracy informatyka najlepiej odnajdą się osoby kreatywne, cierpliwe, posiadające zdolność analitycznego myślenia, ale także osoby, które potrafią współpracować z innymi. Ważna jest tutaj również chęć do stałej nauki. To czego nauczyliśmy się w szkole lub na studiach może okazać się niewystarczające, ponieważ informatyzacja i cyfryzacja postępuje w ogromnym tempie, musimy stale uzupełniać naszą wiedzę. Brak wykształcenia informatycznego również nie przesądza o tym, że nie dostaniemy pracy jako informatyk. Ponieważ w branży w IT liczy się przede wszystkim doświadczenie, nie wykształcenie, również samouk może okazać się świetnym informatykiem. Dzięki szerokiej bazie wiedzy i tutoriali dostępnych na Internecie, każdy, kto posiada w sobie samozaparcie i chęć do nauki jest w stanie zdobyć szeroką wiedzę. W pracy tej odnajdą się równie dobrze introwertycy jak i ekstrawertycy. W zależności od charakteru Twojego stanowiska możesz pracować zarówno w siedzibie firmy jak i zdalnie z domu.

Pierwszy dzień w nowej pracy

Dostałeś pracę jako informatyk. Świetnie! Jednak jest to być może Twoja pierwsza praca i jesteś zestresowany, bo nie jesteś pewien czego możesz oczekiwać. Zazwyczaj pierwszy dzień pracy polega na podpisaniu umowy i wszystkich niezbędnych dokumentów, zapoznaniu się ze stanowiskiem, omówieniem zakresu obowiązków oraz spotkaniem z Twoimi nowymi współpracownikami. W pierwszym dniu pracy możesz, ale nie musisz, dostać pierwsze proste zadania do wykonania, w celu sprawdzenia Twoich umiejętności. Jednak nie masz o co się martwić, nawet jeśli Twój nowy pracodawca postanowi wrzucić Cię na głęboką wodę, będzie to dla Ciebie szansa do wykazania się, co z pewnością zostanie docenione.

Zakres obowiązków

To czym będziesz się zajmować w nowej pracy zależy głównie od charakteru Twojego zatrudnienia. Zapytać się czym zajmuje się informatyk, to jak zapytać czym zajmuje się prawnik. W branży prawniczej również występują specjalizacje, adwokat, radca prawny, notariusz, komornik, sędzia, prokurator, jedni zajmują się sprawami karnymi innymi sprawami cywilnymi, inni specjalizują się np. w prawie pracy. Tak samo jest w branży IT, możemy zostać programistą, web developerem, projektantem gier komputerowych, możemy zajmować się grafiką lub też możemy zajmować się sprawami czysto technicznymi, czyli naprawą sprzętu. Z naszego poprzedniego artykułu Ile zarabia informatyk możesz dowiedzieć się jak wyglądają zarobki i dlaczego warto specjalizować się w danej dziedzinie informatyki.

O charakterze stanowiska, na które aplikujemy, możemy dowiedzieć się już z samego ogłoszenia o pracę. Wiele firm zatrudnia więcej niż jednego informatyka, co wiąże się z tym, że zakres Twoich obowiązków będzie ściśle wyznaczony. Twoim zadaniem może być np. tylko zaprojektowanie strony internetowej. Pamiętaj, że wdrożenie strony lub wykonanie grafik będzie należeć do innej osoby. Przed rozpoczęciem pracy, już na samej rozmowie kwalifikacyjnej warto zapytać o szczegółowy zakres obowiązków. Może to być podstawą np. do negocjacji Twojego wynagrodzenia.

Plusy i minusy bycia informatykiem

Do wad tej pracy na pewno musimy zaliczyć ciągłe przebywanie przed ekranem laptopa lub komputera. Może to w przyszłości wpływać na nasz wzrok. Również siedzący charakter tej pracy nie sprzyja naszemu kręgosłupowi, po kilku miesiącach lub latach może nastąpić konieczność odwiedzenia gabinetu masażysty.

Plusy pracy informatyka to z pewnością zarobki. Im większe mamy doświadczenie tym na większe zarobki możemy liczyć. Również, gdy specjalizujemy się w danej dziedzinie możemy liczyć na wzrost naszego wynagrodzenia. Możliwość pracy zdalnej również może okazać się dla niektórych osób dużym plusem, wymaga to jednej dużej ilości samodyscypliny.

Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś się jak wygląda praca informatyka. Swoją przygodę z informatyką możesz zacząć już dziś korzystając ze źródeł wiedzy dostępnych w Internecie. Warto rozważyć pracę w jako informatyk, ponieważ zapotrzebowanie na doświadczonych fachowców w branży IT stale rośnie.

Sprawdź także: Jak zostać informatykiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here