jak zostać informatykiem
fot. pixabay.com

Od zawsze pasjonowały Cię komputery, programy i wszystko co z nimi związane? Lubisz rozwiązywać nietypowe problemy? Lubisz pracę różnorodną i pełną wyzwań? Praca informatyka będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Popyt na informatyków na rynku pracy nie maleje, można wręcz zauważyć ciągłą tendencję wzrostową. Co zrobić, by zostać informatykiem? Czy studia są nam do tego konieczne? Dzięki temu artykułowi dowiecie się jak zostać informatykiem. 

Jak wygląda praca informatyka?

Wraz z rozwojem technologicznym oraz komputeryzacją wielu firm, coraz więcej pracodawców poszukuje informatyków na cały etat. Nie każdemu wystarczy informatyk, który przyjmie zlecenie raz na kilka, kilkanaście dni, pracodawcy wola mieć taką osobę „pod ręką”. Spowodowane jest to właśnie coraz większą komputeryzacją wielu miejsc pracy, a co z tym związane również większą ilością problemów dotyczących naprawy sprzętów oraz problemów związanych z samym oprogramowaniem.

Informatyk nie zajmuje się tylko samą naprawą sprzętu, jest również odpowiedzialny za utrzymanie sieci, budowę oraz utrzymanie stron internetowych, dba o bezpieczeństwo danych w firmie, rozwiązuje problemy z oprogramowaniem „od środka”.

Praca informatyka jest pracą pełną wyzwań, nie ma w niej zbyt wiele rutyny. Codziennie zdarzają się inne problemy do rozwiązania oraz zadania do wykonania. Czasem jeden dzień może upłynąć spokojnie, a w inny ciężko będzie zdecydować nam od czego zacząć.

Jest to zawód idealny dla osób, które nie lubią rutyny, lubią rozwiązywać różnorodne problemy oraz są przy tym systematyczne i cierpliwe.

jak zostać informatykiem
fot. pixabay.com

Czytaj również: Ile zarabia informatyk?

Wykształcenie – czy jest konieczne?

Decydując się w młodym wieku na taką ścieżkę kariery zawodowej, warto rozważyć wybór technikum o profilu informatycznym, jak również studiów informatycznych. Aktualnie praktycznie każde Liceum czy Technikum oferuje młodym osobom wybór klasy o takim profilu. Wiedzę w tym zakresie warto zdobywać już w tak młodym wieku.

Również większość uczelni wyższych oferuje kierunki o profilach informatycznych. W przypadku wyboru studiów z zakresu IT, najczęściej wymagane przedmioty maturalne to informatyka, matematyka, fizyka, język obcy, język polski. Zazwyczaj są ta studia inżynierskie, z możliwością dalszego kształcenia się w kierunku magistra, lub też studia jednolite 5-cio letnie. Oferowane są różne specjalizacje takie jak np. inżynieria systemów informatycznych, programowanie, bioinformatyka, aż po tworzenie gier komputerowych.

Polecamy: Praca informatyka – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Jak zostać informatykiem bez studiów kierunkowych?

Co jednak, gdy po ukończeniu innego kierunku studiów lub po ukończeniu innej szkoły chcielibyśmy zająć się tą profesją? Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba bez wykształcenia kierunkowego zdobyła pracę informatyka. Oprócz wykształcenia ważna jest też wiedza i doświadczenie, które nabyliśmy sami.

Dzięki ogromnej ilości poradników, kursów oraz innych źródeł wiedzy dostępnych w Internecie, osoby zainteresowane tą tematyką mogą zdobyć szeroką wiedzę w zakresie IT. Ważne są tutaj również nasze predyspozycje oraz chęć poszerzania swojej wiedzy, ponieważ jest to branża, która stale się rozwija, musimy ciągle uzupełniać nasza wiedzę. Informatyk samouk nie oznacza zatem gorszego informatyka. Jedyną różnicą między osobą bez wykształcenia informatycznego a osobą z takim wykształceniem, mogą okazać się wysokości zarobków, szczególnie na początku kariery.

Polecamy: Jak otworzyć firmę informatyczną?

jak zostać informatykiem
fot. pixabay.com
Czy warto zostać informatykiem?

Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Jeżeli wolimy pracę, w której wykonujemy stałe obowiązki, mniej dynamiczną i o węższym zakresie wykonywanych działań, powinniśmy wybrać inną dziedzinę. Jeżeli wolimy pracę bardziej dynamiczną, stale stawiająca przed nami nowe wyzwania oraz wymagającą poszerzania wiedzy, będzie to dobry wybór. Praca informatyka będzie też dobrym kierunkiem dla osób kreatywnych, ponieważ czasem wyuczone schematy mogą nas zawieść i konieczne będzie odnalezienie nowego sposobu na rozwiązanie danego problemu. Mamy nadzieję, że już wiesz jak możesz zostać informatykiem. Przeczytaj inne nasze artykuły i znajdź zawód dla siebie.

Czytaj również: Jak zostać policjantem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here