praca kosmetyczki
fot. pixabay.com

Każda osoba, która chciałaby podjąć pracę kosmetyczki, powinna zapoznać się z obowiązkami, z jakimi wiąże się ten zawód. Pamiętaj, że oferta salonów kosmetycznych jest bardzo szeroka i praca kosmetyczki nie ogranicza się jedynie do robienia makijaży. Zobacz, na czym polega.

Praca kosmetyczki – główne zadania

Kosmetyczka to osoba, której obowiązkiem jest obsługa salonu kosmetycznego. Wśród zadań kosmetyczki znajdują się zabiegi na całe ciało i twarz. Kosmetyczka zajmuje się swoim klientem dosłownie od stóp do głów. Depilacja, zagęszczanie rzęs, peeling, zdobienie paznokci – manicure i pedicure, makijaż okolicznościowy, henna brwi to tylko niektóre obowiązki, jakie ma do wykonania kosmetyczka.

Jak widać, kosmetyczka musi być wszechstronna – mieć nie tylko zdolności manualne, ale również potrafić przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny dla pacjenta. Oczywiście, należy tu odróżnić kosmetyczkę od kosmetologa – kosmetolog to osoba po studiach, która ma wyłączne uprawnienia do wykonywania określonych zabiegów.

Czas na rozmowę z klientem

Do kosmetyczki – niczym do fryzjera – przychodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niektórzy wcale nie chcą poprawić sobie urody, lecz po prostu polepszyć humor. Wiele osób, przy okazji zabiegu czy makijażu, lubi porozmawiać sobie z kosmetyczką. Z tego powodu kosmetyczka powinna dodatkowo odznaczać się komunikatywnością czy umiejętnością słuchania. Musi umieć okazać wsparcie i zrozumienie swojemu klientowi, chociażby było ono chwilowe.

praca kosmetyczki
fot. pixabay.com

Warto więc zadbać o to, by oprócz kursów związanych z makijażem, zdobieniem paznokci czy np. z zabiegiem oczyszczania twarzy, wysłać zatrudnioną przez siebie kosmetyczkę na kurs komunikacji. Otwartość na emocje i rozterki klienta to dodatkowy atut kosmetyczki. To cenna umiejętność, którą należy rozwijać, by móc liczyć na jeszcze większą liczbę klientów. Jeżeli prowadzisz swoją działalność gospodarczą, pomyśl o tym, by oprócz umiejętności technicznych, rozwijać także kompetencje miękkie. Z pewnością to zaprocentuje w przyszłości. Oczywiście, pamiętaj o tym, by oprócz budowania więzi i zaufania, dbać o to, by Twój klient nie traktował Cię jak psychologa, ale jak kosmetyczkę.

Czytaj również: Jak zostać kosmetyczką?

Wymagania związane z zawodem kosmetyczki

Decydując się na bycie przedstawicielem lub przedstawicielką tego zawodu, musisz mieć świadomość, że praca kosmetyczki może wiązać się z szeregiem wyrzeczeń. Po pierwsze, to praca dla osób, które akceptują elastyczny tryb pracy. Zdarza się bowiem, że o wiele więcej zleceń otrzymasz w weekend. Makijaż na przyjęcie w sobotę bądź w niedzielę nie może być wykonany dzień wcześniej, dlatego tak istotne jest, by być osobą dostępną także w dni pozornie wolne od pracy.

Co więcej, Twój wygląd powinien być Twoją wizytówką. Dlatego wbrew powiedzeniu, że szewc bez butów chodzi, zadbaj o to, by to, jak wyglądasz było najlepszą reklamą Twojego salonu. Klientka czy klient o wiele bardziej zaufa osobie, która na własnej skórze pokaże jej lub jemu, że da się świetnie wyglądać. Dodatkowo, klientki uwielbiają, gdy mają możliwość porozmawiania o produkcie z osobą, która sama na sobie przetestowała dany kosmetyk. Rekomendacje lub ich brak odnośnie konkretnego produktu ze strony kosmetyczki to bardzo przydatna umiejętność.

praca kosmetyczki
fot. pixabay.com
Postaw na rozwój zawodowy

Nie zapomnij również o tym, by na bieżąco się rozwijać. Korzystaj z możliwości doszkalania się. Poznawaj nowe trendy, a Twoje klientki i Twoi klienci odwdzięczą Ci się swoimi wizytami w Twoim salonie. Zadbaj o to, by mieć wiedzę na najwyższym poziomie.

Dzięki temu uda Ci się rozwinąć biznes według własnych planów i zgodnie ze swoimi marzeniami. Pamiętaj, że dobry specjalista w końcu znajdzie chętnych na swoje usługi. Być może trochę to potrwa, ale w ostatecznym rozrachunku, jeżeli zainwestujesz w reklamę usług, uda Ci się to osiągnąć.

Dbaj o swoich klientów, stałym oferuj zniżki i rabaty. W ten sposób uda Ci się stworzyć bazę korzystających z Twoich usług, co z pewnością przełoży się na Twój sukces zawodowy, Twoje być albo nie być.

Dowiedz się także: Ile zarabia kosmetyczka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here