praca policjanta
fot. pexels.com

Każdy, kto marzy o karierze policjanta powinien pamiętać, że ta profesja wiąże się z wieloma obowiązkami. Pracy policjanta towarzyszy niebezpieczeństwo oraz kontakt z osobami potencjalnie niebezpiecznymi dla jego zdrowia oraz życia. Dlatego zanim podejmiesz się wykonywania tego zawodu, zobacz jak wygląda praca policjanta.  Oceń, czy odpowiadają Ci zaprezentowane poniżej obowiązki.

Praca policjanta – dla kogo jest przeznaczona?

Zatrudnienie w policji nie jest dla każdego. Dobrze odnajdą się tam osoby z poczuciem misji, potrafiące podporządkować się ogólnie przyjętym zasadom, które chcą robić coś pożytecznego na rzecz całego społeczeństwa. To także praca dla osób, które nie lubią monotonii. Praca w policji może dostarczyć wielu ciekawych doświadczeń. Zostając policjantem wyzwań i wrażeń Ci nie zabraknie.

Pamiętaj, że aby zostać policjantem musisz najpierw pozytywnie przejść wszystkie egzaminy wstępne zaplanowane podczas procesu rekrutacji, a także zostać zaakceptowanym przez psychologa i lekarza w trakcie tego rodzaju badań. O tym, jakie etapy rekrutacji musisz zaliczyć, by zostać policjantem, możesz przeczytać w naszym artykule: Jak zostać policjantem? Polecamy serdecznie jego lekturę.

Jak wygląda dzień na służbie?

Decydując się na to, by zostać policjantem, bierzesz na siebie obowiązek związany ze służbą na rzecz obywateli i państwa. Twoim podstawowym zadaniem jest ochrona społeczeństwa przed łamaniem prawa i prewencja kryminalna. W zależności od tego, w jakiej formacji służysz Twoje obowiązki mogą wyglądać inaczej.

Jeżeli np. pracujesz w drogówce, Twoim podstawowym zadaniem jest strzeżenie bezpieczeństwa na drodze. Pilnujesz, czy obywatele nie przekraczają prędkości oraz nie jeżdżą pod wpływem środków odurzających. Interweniujesz również, gdy – zarówno piesi, jak i kierowcy – nie przestrzegają prawa drogowego. Wykonujesz także czynności prewencyjne, które pozwolą uchronić uczestników ruchu drogowego przed niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze.

praca policjanta
fot. pixabay.com

Z kolei, gdy pracujesz na komisariacie czy w wydziale kryminalnym, Twoje obowiązki różnią się od tego, co robią policjanci zatrudnieni w drogówce. Często musisz także zajmować się aresztowaniami, zjawiasz się jako patrol przy kłótniach domowych, Twoja obecność jest potrzebna, gdy zdarzy się wypadek.

Umiejętności przydatne w pracy policjanta

Każdy policjant powinien bezwzględnie umieć dostosować się do panujących reguł prawa. Sam musisz świecić przykładem. Co więcej, to bycie niekaranym jest jednym z wymagań niezbędnych do tego, by móc w ogóle myśleć o pracy w policji. Dlatego dbaj o swoją renomę i szanuj prawo.

Musisz umieć również zachować zimną krew w wielu podbramkowych sytuacjach. Niejednokrotnie zdarza się przecież, że osoby, które kontrolujesz reagują agresywnie, odpowiadają w sposób niemiły czy używają wulgaryzmów. Musisz być świadomy, że na swojej zawodowej drodze spotkasz i tego rodzaju osoby. Trzeba być odpornym na ich zachowanie i nie dać się prowokować.

Twoim obowiązkiem jest umiejętność poradzenia sobie również z atakiem fizycznym. Warto, żebyś dysponował odpowiednimi predyspozycjami psychofizycznymi, które umożliwią Ci odparcie tego rodzaju ataku. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie bezpieczeństwo, ale również będziesz w stanie obezwładniać przestępców. Taka zdolność jest niekiedy niezbędna, gdy np. musisz złapać złodzieja czy zabójcę.

praca policjanta
fot. pixabay.com
Czy praca policjanta jest trudna?

Aby zostać policjantem musisz przejść szereg testów, które pozwolą Ci na pełnienie tej funkcji publicznej. Tego rodzaju działania są niezbędne do tego, by wykluczyć na etapie selekcji osoby, które nie poradzą sobie z wykonywaniem zawodu policjanta. Praca w policji jest trudna i niebezpieczna. Owszem, na niektórych stanowiskach, zwłaszcza tych biurowych, można liczyć na rutynową pracę. Jednak zwykle każdy dzień niesie nowe wyzwania. Trzeba być na nie przygotowanym chcąc realizować się w tym zawodzie.

Sprawność fizyczna, odporność psychiczna, umiejętność skutecznego działania w sytuacjach stresowych, a także wiedza z obszaru prawa to tylko niektóre wymogi związane z realizacją się w zawodzie policjanta. Praca policjanta jest niezwykle ciekawa, ale może odbić się na naszym zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Należy mieć tego świadomość.

Czytaj także: Ile zarabia policjant?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here