ile zarabia policjant
fot. pexels.com

Chciałbyś wstąpić do formacji mundurowej, ale nie wiesz, czy finansowo jest to opłacalne. Zobacz, ile zarabia policjant i zanim przystąpisz do skomplikowanej ścieżki rekrutacyjnej, podejmij decyzję związaną z opłacalnością takiego zawodu.

Kryteria związane z wynagrodzeniem policjantów

Wysokość zarobków policjanta zależy od tego, ile przepracował, a więc od stażu pracy. Najmniej zarabia kursant, który należy do pierwszej grupy zaszeregowania. Jeżeli policjant nie ukończy 26. roku życia zarabia 3 014 zł netto, natomiast po 26. roku życia wysokość jego zarobków to 2 884 złotych netto.

Natomiast osoba znajdująca się w drugiej grupie zaszeregowania, tzw. policjant mianowany, może liczyć na 3 858 zł netto miesięcznie. W trzeciej grupie zaszeregowania znajduje się referent, który może zarabiać nawet 4 253 zł netto na miesiąc. Do czwartej grupy zaszeregowania zaliczamy  dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego. Osoby na tych stanowiskach zarabiają około  4 508 zł netto. Jeżeli policjant chce pracować na stanowisku detektywa albo asystenta ze średnim uposażeniem, a więc przynależeć do 5. grupy zaszeregowania, może liczyć na 4 782 zł netto miesięcznie. O wiele lepsze zarobki otrzymuje osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym i wykonawczym wyższego rzędu. Pełniąc tego typu funkcję można liczyć na 5312 zł netto miesięcznie. Zastępca naczelnika wydziału może zarobić 5 713 zł netto, zaś osoba na stanowisku eksperta może otrzymać 6 303 zł netto.

ile zarabia policjant
fot. pexels.com

Ile zarabia policjant? Zarobki mundurowych na wyższych stanowiskach

Zdecydowanie lepiej od policjantów na szeregowych stanowiskach, zarabiają policjanci, którzy zajmują te najwyższe. Komendant Powiatowy Policji zarabia 8 338 zł netto miesięcznie. Komendant wojewódzki za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie rzędu 10 910 zł netto miesięcznie. Zastępca Komendanta Głównego otrzymuje co miesiąc kwotę 14 658 zł netto miesięcznie. Natomiast Komendant Główny Policji zarabia 16 764 zł netto miesięcznie.

Jak łatwo zauważyć, im wyższe stanowisko, tym lepsze zarobki osób zajmujących je.

Czy policjanci mogą liczyć na benefity pozapłacowe?

Osoby pracujące w policji, mają możliwość korzystania także z benefitów pozapłacowych, do których można zaliczyć szkolenia/kursy zawodowe, mieszkanie/dom służbowy, jak również imprezy integracyjne. Na pensję policjantów wpływa nie tylko staż pracy, ale również województwo czy wykształcenie, które posiadają.

Poza swoim podstawowym wynagrodzeniem, na wysokość pensji może mieć wpływ także dodatek stażowy, dodatek za stopień, dodatek funkcyjny, mundurówka, trzynastka, a także liczne dodatki socjalne.

Świadczenia pieniężne zapisane w ustawie

Ustawa przewiduje również wiele dodatków. Należą do nich: zasiłek na zagospodarowanie, nagrody oraz zapomogi, nagrody jubileuszowe, rekompensata pieniężna w zamian za czas służby, który przekracza normę, wynagrodzenie za zadania wykraczające poza obowiązki służbowe, świadczenie pieniężne w zamian za wyżywienie.

Jak widać, policjant może liczyć na wiele dodatków, które bezpośrednio przekładają się na wysokość jego pensji.

ile zarabia policjant
fot. pixabay.com
Z czym wiąże się zawód policjanta?

Policjant to zawód zaufania publicznego. Z tego względu osoby na tym stanowisku powinny mieć nieposzlakowaną opinię. Względnie dobre zarobki wiążą się jednak ze stresem podczas służby oraz odpowiedzialnością. Policja ma za zadanie strzec bezpieczeństwa publicznego.

Co więcej, trudności mogą wiązać się także z procesem rekrutacyjnym do policji, który jest bardzo zawiły. Rozwiązanie testu, a następnie przejście testów sprawnościowych oznacza szereg wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. Wyzwaniem dla niektórych jest przejście testów psychologicznych, które mają za zadanie sprawdzić predyspozycje konkretnej osoby do wykonywania zawodu policjanta.

Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Jak zostać policjantem?

Wykonywanie zawodu policjanta to wyrzeczenia, odpowiedzialność, a także troska o dobro wspólne. Niekiedy jednak trud policjantów nie jest doceniany przez obywateli, co może wiązać się z szeregiem stresujących wydarzeń. Wiesz już, ile zarabia policjant, zastanów się, czy takie wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje i rozpocznij pracę w formacjach mundurowych.

Czytaj również: Praca policjanta – jak wygląda, wymagania i obowiązki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here