praca ratownika medycznego
fot. pexels.com

Zawód ratownika medycznego, choć szlachetny i piękny, jest również bardzo wymagający, a czasami niestety niewdzięczny. Ratownicy medyczni mimo swoich umiejętności wciąż są niedoceniani i często nie mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie. Dlatego bardzo często podejmują się strajków, by wywalczyć pensję, która będzie ich satysfakcjonować. Zobacz, jak wygląda praca ratownika medycznego.

Praca ratownika medycznego – dlaczego jest tak ważna?

Na co dzień czeka na nas wiele zagrożeń zewnętrznych, które mogą być bezpośrednią przyczyną wypadku czy katastrofy. Zatrucia, potrącenia czy pobicia to niestety chleb powszedni ratowników medycznych, którzy niosą pomoc ofiarom tego rodzaju zajść.

Z drugiej strony nie można zapomnieć o różnych chorobach, np. chorobach cywilizacyjnych, z którymi trudno sobie poradzić bez wsparcia karetki. Ratownicy medyczni codziennie otrzymują wiele wezwań, m.in. do udarów, zasłabnięć czy zawałów serca. Bez ich wsparcia i niemal natychmiastowej pomocy, wiele osób nie udałoby się uratować w szpitalu.

To ratownicy medyczni niosą pierwszą pomoc osobom, u których wykryto zatrzymanie akcji serca. Dzięki ich pomocy uniknięto wiele śmierci z powodu utonięcia. Jak widać, ten zawód jest bardzo istotny i świat bez ratowników medycznych byłby o wiele bardziej niebezpiecznym miejscem.

Tymczasem praca ratownika medycznego, wciąż nie jest godziwie wynagradzana. Więcej na temat wynagrodzeń na rzecz pracowników tego sektora przeczytasz w artykule: Ile zarabia ratownik medyczny?

praca ratownika medycznego
fot. pixabay.com

Wymagania w pracy ratownika medycznego

Ratownik medyczny musi posiadać odpowiednią wiedzę medyczną, by udzielać pomocy najbardziej potrzebującym czy osobom, do których wezwano karetkę. Czasem wezwanie dotyczy sprawy mniej niebezpiecznej dla zdrowia i życia pacjenta. W wielu przypadkach jednak ratownik medyczny musi liczyć się z tym, że wezwania będą dotyczyć zdarzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu, a nawet życiu osób poszkodowanych.

Wypadki, utonięcia, pożary, udary, zawały serca to najpowszechniejsze sytuacje, do których jest wzywana karetka. Ratownik medyczny stykając się z osobą cierpiącą, której natychmiast należy udzielić pomocy powinien umieć rozpoznać to, co się dzieje poszkodowanemu. Musi umieć również zachować zimną krew, nie ulegać emocjom i działać pomimo stresu.

W wielu przypadkach o czyimś życiu lub śmierci decydują minuty. Dlatego ratownik medyczny musi umieć działać pod presją czasu, skutecznie wykorzystując zdobytą podczas studiów wiedzę medyczną.

Praca ratownika medycznego wymaga ciągłego dokształcania się i poszerzania swoich horyzontów. Dlatego nie jest to zawód dla osób, które nie lubią ciągłej nauki. Zakres czynności wykonywanych przez ratownika medycznego znajdziesz w ustawie – tutaj.

Jak wygląda typowy dzień w pracy ratownika medycznego?

Jeżeli stresuje Cię zmienność i pragniesz w życiu stabilizacji, praca ratownika medycznego z pewnością nie przyniesie Ci spokoju. Wręcz przeciwnie. Codziennie będziesz stykać się z wieloma różnymi przypadkami medycznymi. Nie będziesz narzekać ani na nudę, ani na rutynę.

Często wezwań będzie tak wiele, że trudno będzie Ci odpocząć po jednym wyjeździe. Innym razem dzień może okazać się spokojniejszy i nie będziesz musiał wyjeżdżać do poszkodowanych.

Czasem wyjazd zostanie ogłoszony zaraz po przyjściu do pracy, w niektórych wypadkach tuż przed jej końcem. Ludzkie tragedie nie są przecież w żaden sposób zaplanowane i wpisane w grafik. W pracy ratownika medycznego nie ma więc mowy o tym, że Twój dzień pracy będzie spokojny i zaplanowany. Oczywiście, jak w każdej pracy, zdarzają się bardziej gorące momenty, tzw. sezon, ale nigdy nie masz pewności kiedy trzeba będzie wyjechać, by nieść komuś pomoc.

praca ratownika medycznego
fot. pixabay.com

Ratownicy medyczni mają ręce pełne roboty zwłaszcza podczas wyjazdów i powrotów wakacyjnych i świątecznych, gdy duży ruch na drodze sprzyja wypadkom. Pora roku, np. gdy jest ekstremalnie gorąco lub ekstremalnie zimno, ma także wpływ na liczbę wyjazdów. Wtedy właśnie o wiele łatwiej o zasłabnięcia, zawały serca czy udary.

Praca ratownika medycznego wymaga silnej psychiki i odporności na kontakt z cierpieniem człowieka. Jeżeli czujesz, że podołasz, spróbuj swoich sił w tym zawodzie. Dowiedz się również: Jak zostać ratownikiem medycznym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here