praca psychologa
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się, na czym polega praca psychologa? Jakie są jego podstawowe obowiązki? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

Jakie wymagania są związane z zawodem psychologa?

Marzysz o tym, by pracować jako psycholog, ale nie wiesz, na czym konkretnie polega ta praca? Podpowiadamy. Wiele zależy tak w zasadzie od tego, na jakim stanowisku pracujesz. Inne umiejętności i kompetencje musisz mieć pracując jako psycholog w MOPS-ie, inne w szkole, jeszcze odmienne w gabinecie psychologicznym, natomiast czego innego będą od Ciebie wymagać klienci, których biznesy będziesz wspierać.

Mimo tych rozbieżności, musisz mieć świadomość, że każdy psycholog musi dbać o to, by rozwijać się w zawodzie, który sobie wybrał. Jego zadaniem jest zdobywanie coraz to nowych kompetencji, przechodzenie szkoleń oraz w niektórych przypadkach zdobywanie uprawnień psychoterapeuty. Psychoterapeuci mają obowiązek poddawania się superwizji, to inaczej spotkanie z innym specjalistą w celu omówienia efektów działań, a także styczność z konstruktywną krytyką bardziej doświadczonej osoby. Takie zajęcia mogą mieć zarówno charakter grupowy, jak i indywidualny.

Praca psychologa w gabinecie psychologicznym

Jeżeli pracujesz w gabinecie świadczącym pomoc psychologiczną, do Twoich głównych obowiązków będzie należało wystawianie opinii psychologicznych, rozmowa z pacjentem/klientem. Będzie to także stawianie diagnozy psychologicznej. Często to psycholog jest pierwszą osobą, która jest w stanie rozpoznać u konkretnej osoby pewne zaburzenia. Jeżeli psycholog zauważy, że pacjent, który przyszedł po pomoc oprócz konsultacji psychologicznej, potrzebuje również farmakoterapii, powinien poinformować o tym osobę zainteresowaną i wysłać ją do psychiatry. Może polecić jej skorzystanie z pomocy lekarskiej. Psycholog nie jest lekarzem, nie może więc podejmować się leczenia depresji czy innych chorób psychicznych na własną rękę.

praca psychologa
fot. pixabay.com

Zadaniem psychologa jest również określanie z jakimi trudnościami, np. boryka się uczeń. Praca w poradni psychologiczno-pedagogicznej często polega właśnie na diagnozie trudności w nauce konkretnej osoby. To psycholog określa na co cierpi dane dziecko, czy jest to dysleksja, dyskalkulia, dysortografia. Zadaniem psychologa jest również wykonywanie różnych zadań z dzieckiem, które mają za zadanie wesprzeć jego rozwój i wzmocnić określone umiejętności.

Polecamy: Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

Psycholog w szkole

Psycholodzy pracują również w placówkach oświatowych, w szkołach i w przedszkolach, gdzie świadczą pomoc psychologiczną najbardziej potrzebującym dzieciom. Rolą psychologa w takim miejscu jest wsparcie dziecka z problemami oraz pomoc jego rodzinie.

Psycholog ma tu za zadanie stworzyć dziecku bezpieczną atmosferę pełną wsparcia i podpowiedzieć mu, co zrobić, by polepszyć jakość swojego życia, a także rozwiązać problemy szkolne oraz rodzinne.

Czytaj również: Ile zarabia psycholog?

Praca psychologa w firmie i w biznesie

Jeżeli natomiast zdecydowałeś się na pracę jako psycholog doradzający w firmie, Twoje obowiązki będą różnić się diametralnie od obowiązków typowego psychologa klinicznego. Twoje zadania będą dotyczyć raczej działań perswazyjnych, negocjacyjnych i marketingowych, które może podjąć Twój klient. Twoja rola może również polegać na wspieraniu pracowników, którzy czują się wypaleni codziennymi obowiązkami. Twoim zadaniem jest tutaj okazanie im zainteresowania oraz pomocy, a w razie większych trudności skierowanie ich innego psychologa, który zajmie się rozwiązaniem ich kłopotów.

Coraz większe znaczenie ma również rola psychologa podczas procesów rekrutacyjnych. W firmach rekrutacyjnych psychologowie mogą układać zadania rekrutacyjne, które pomogą zdobyć jak najlepszych kandydatów na określone stanowisko.

praca psychologa
fot. pixabay.com

Podczas takiej pracy należy wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą predyspozycji pracownika do wykonywania określonej pracy. Trzeba umieć tu dostrzec cały wachlarz kompetencji, jakimi wyróżniają się ludzie. Oprócz tego zadaniem psychologa jest dobranie takich kandydatów, którzy będą do siebie charakterologicznie pasować i po prostu dogadają się w pracy.

Komunikatywność, empatia oraz inteligencja emocjonalna to coś, czym powinien wyróżniać się psycholog w pracy niezależnie od miejsca, w którym działa.

Chcesz wiedzieć, jak zostać psychologiem? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here