jak otworzyć gabinet psychologiczny
fot. pexels.com

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

Wiele lat pracujesz już w zawodzie psychologa? Masz odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje do tego, by pomagać ludziom? Chcesz otworzyć własny gabinet i pracować na swoim? Podpowiadamy, jakie formalności musisz wypełnić, by móc cieszyć się pracą w swojej firmie. Zobacz, jak otworzyć gabinet psychologiczny i spełniaj się zawodowo.

Spis Treści

Wymogi formalne związane z założeniem własnego gabinetu psychologicznego

Jeśli chcesz prowadzić firmę związaną z prowadzeniem gabinetu psychologicznego, wystarczy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Możesz również wejść w spółkę. Jeżeli decydujesz się na tę pierwszą formę prowadzenia własnego biznesu, zadbaj o to, by skorzystać z różnych przysługujących Ci ulg. Jedną z nich jest tzw. ulga na start. Jeżeli swój gabinet otworzysz pierwszego dnia miesiąca, ulga będzie przysługiwać Ci na okres sześciu miesięcy. W przypadku, gdy rozpoczniesz działalność gospodarczą od 2 dnia miesiąca, ulga będzie obejmować w sumie siedem miesięcy. Warto wykorzystać tę informację, jeżeli zależy nam na tym, by płacić mniejszy ZUS. Obecnie, jeżeli decydujemy się na ulgę na start, nasz ZUS wyniesie 381,81 zł. Następnie przez kolejne 24 miesiące można korzystać z tzw. preferencyjnego ZUS-u. Jego koszt to około dwukrotność ulgi na start. W zasadzie masz więc 30-31 miesięcy (w zależności czy zaczniesz od pierwszego dnia miesiąca, czy też od kolejnego), by rozkręcić swój biznes.

Decydując się na prowadzenie własnego gabinetu psychologicznego, warto powierzyć swoje finanse doświadczonej księgowej. To ona będzie Ci przypominać o wszelkich opłatach i odliczeniach.

jak otworzyć gabinet psychologiczny
fot. pexels.com

Jak otworzyć gabinet psychologiczny? Nie zapomnij o znalezieniu lokalu

Jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem własnego gabinetu psychologicznego, nie zapomnij o tym, by wynająć odpowiedni lokal, w którym będziesz świadczyć tego rodzaju usługi. Oczywiście, obecnie, gdy wiele usług można świadczyć zdalnie, możesz też postawić na taki kontakt z pacjentem. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem.

Dlatego warto, by Twój gabinet był nie tylko zlokalizowany w dobrym miejscu, by łatwo było można do niego trafić, ale również wyglądał przyjaźnie. Zadbaj o wygodne siedzenia, na których Twój pacjent może siedzieć podczas wizyty. Pomyśl o wytworzeniu atmosfery intymności. Dlatego Twój gabinet powinien mieć drzwi, przez które trudno jest usłyszeć zwierzenie, którego dokonuje Twój pacjent czy też zasłony do okien. Warto, by przed gabinetem znajdowała się komfortowa poczekalnia, w której pacjenci będą mogli czekać na swoją kolej.

Polecamy: Ile zarabia psycholog?

Zadbaj o odpowiednią promocję

Współcześnie to Internet jest najskuteczniejszym sposobem na pozyskiwanie klientów. Jeżeli zależy Ci na tym, by zdobyć zaufanie pacjentów, pomyśl o profesjonalnej stronie internetowej, gdzie pacjenci będą mogli przeczytać jakiego rodzaju usługi świadczysz. Wskazane, by strona, którą prowadzisz, miała blog. To tam możesz zamieszczać informacje dotyczące własnej działalności, jak i budować swój wizerunek eksperta, tworząc profesjonalne wpisy.

Pamiętaj o wyeksponowaniu możliwości skontaktowania się z Tobą. Niektóre osoby wolą kontakt telefoniczny, inne natomiast będą chciały skontaktować się z Tobą za pomocą e-maila. Uwzględnij potrzeby różnych osób. Zresztą osoby, które do Ciebie trafią mogą cierpieć na różnego rodzaju fobie i zaburzenia, które uniemożliwiają im podjęcie określonych kroków do tego, by np. swobodnie zatelefonować. Pozwól więc im na kontakt poprzez e-maila.

Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu elektronicznej rejestracji na wybrany przez pacjenta termin. Wystarczy, że pacjent poprzez odpowiednią aplikację kliknie odpowiadający mu termin i zapisze się do Ciebie na wizytę.

jak otworzyć gabinet psychologiczny
fot. pexels.com

Korzystaj z różnych wizytówek internetowych, dzięki którym łatwo pozyskać klienta. Nie zapomnij również o sile social mediów, które pozwalają na całkiem fajną promocję Twoich usług. Zbieraj pochwały od klientów w formie wpisów w Google. Nie zapominaj o dyskrecji. W Polsce korzystanie z usług psychologicznych wciąż jest osnute tabu. Dlatego nigdy nie opisuj spraw w sposób, który jednoznacznie mógłby pomóc zidentyfikować klienta. Zresztą to niezgodne z zasadami Twojego zawodu. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak otworzyć gabinet psychologiczny.

Zobacz: Jak zostać psychologiem?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here